R5 1600 AF Cinebench23 testinde 3.48 GHz çalışıyor

Aras_1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhabalar, Cinebench23 testi yapayım dedim işlemci 3.48 GHz çalışıyor. Üstüne çıkmıyor ama maksimum 3.6 GHz diye biliyorum işlemci hep 59 derecede.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: R5 1600 AF Cinebench23 testinde 3.48 GHz çalışıyor

Cinebench R23 yazılımında bazı işlemcilerde bir sıkıntı var. Yazılım odaklı sorun. Geçenlerde farklı bir AMD işlemcide de benzer sorunu gördüm bir kullanıcıda ama gerekli testleri yaptım ve işlemcide yada anakartta bir sorun olmadığını gördüm. Bu yazılımda bir sıkıntı var.

KS

Aras_1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
RE: Cvp: R5 1600 AF Cinebench23 testinde 3.48 GHz çalışıyor

ugur.gozaydin' Alıntı:
Cinebench R23 yazılımında bazı işlemcilerde bir sıkıntı var. Yazılım odaklı sorun. Geçenlerde farklı bir AMD işlemcide de benzer sorunu gördüm bir kullanıcıda ama gerekli testleri yaptım ve işlemcide yada anakartta bir sorun olmadığını gördüm. Bu yazılımda bir sıkıntı var.
Ama işlemci %100 kullanılıyor

ugur.gozaydin' Alıntı:

Konuyu açmışken sıcaklık iyi mi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: R5 1600 AF Cinebench23 testinde 3.48 GHz çalışıyor

Dediğim gibi yazılımda bir sorun var. Benzer şekilde aynı sorunu başka AMD işlemcide geçenlerde bir kullanıcıda yaşadık. İşlemci 100% kullanılıyor ama frekanslar 3GHz civarlarında geziyordu. Sorun işlemcide mi kontrol etmek için farklı yazılımlarla işlemciye yük bindirdim tek ve çok çekirdekte ve sorun olmadığını gördüm. Sizde benzer şekilde testlerinizi yapabilirsiniz anlatımı bırakacağım birazdan.

adlı bu yazılımı indirip kurun. Daha sonra veya yazılımını indirip kurun. 2 yazılımı da çalıştırın. BurnInTest yazılımında Dashboard sekmesine gelin ve buradaki listede sadece CPU birimini bırakın. Diğerlerini Büyük eksi(---) işaretiyle çıkartın listeden. Daha sonra CPU yazısının altında bir bar var onu 100 birime çekin bu yük ayarı. Anahtar simgesine tıklayın ve açılan pencerede Select number of thereads seçeneğini seçin ve kutuya 1 yazın. Tamam seçeneğine tıklayıp sol üstte yer alan üçgen içindeki GO yazısına tıklayın ve HWInfo veya HWMonitör yazılımından CPU frekansınızı, yük durumunuzu ve sıcaklığını kontrol edin. Eğer sorun yoksa durdurun ve yine Anahtar sekmesinden tekrar Select number of thereads seçeneğini seçin ve işlemcinizin maksimum çekirdek sayısı olan 12 rakamını yazın ve ayarı onaylayıp testi tekrar edin. Sorun yoksa bir problem yoktur işlemcinizde.

İşlemciniz fabrika verilerinde tek çekirdekte 3.6GHz ve çok çekirdekte 3.4GHz hızında çalışıyor olması gerek. +/- biraz oynama anakartınızın gücüne ve işlemci sıcaklığınıza göre değişiklik gösterecektir. 

NOT : İlk paylaştığınız resimdeki değer çok çekirdek testindeki frekans olabilir. İşlemcinize sonradan baktım frekans seviyeleri için 3.4GHz civarı tüm çekirdekler çalışırken ki frekans değeri olduğundan bu kanaati getirdim ama bu önerdiğim testi yapıp doğrulayabilirsiniz o mu değil mi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri