R5 5600X Overclock Yapmalı mıyım?

salep

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhabalar,

Bu sistemi almayı düşünüyorum fakat R5 5600X , RX 6750 XT'yi tam besleyemeyecek diye korkuyorum.
Bu yüzden sistemi aldıktan sonra işlemciye overclock yapmayı düşünüyorum.

Soğutucu olarak Snowman X6 takılacak, kule tipi bir soğutucu.

Overclock hakkında pek bir bilgim yok o yüzden sizlere sorayım dedim.
Kaç volt , kaç MHZ yapmamı önerirsiniz. Veya kaç volt , kaç MHZ den başlayıp yavaş yavaş azaltarak veya arttırarak ilerlememi önerirsiniz.
RX 6750 XT tam besleyemeyeceği için RX 6700 XT mi alsam diye düşünüyorum bir yandan da.
Örnek olarak RX 6700 XT ile RDR2 de 60 FPS alıyorsun. RX 6750 XT daha güçlü bir kart ama tam besleyemediğinden 60 FPS'den az fps alıyorsun. Böyle bir durum olur diye korkuyorum.

Ve sadece hikayeli oyunlar oynamıyorum. Hikayeli oyunları 1080p ULTRA'da , rekabetçi oyunları ise düşük ayarlarda 1280x1024 çözünürlüğünde tercih ediyorum.

Kafam cidden çok karıştı , almışken iyi bir sistem almak istiyorum , o yüzden yardımlarınızı esirgemeyin.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
OC için daha önce aynı soğutucuyla yapan insanların hangi frekansa çıktığına bakarak kafanızda bir şey belirleyip voltajı yükseltip yavaş yavaş indirerek denemelisiniz.

İlk kez yapan birine yeni alınmış bir işlemciyle yapmamasını öneririm. Garanti dışı kalacaktır ve eğer kontrolsüz şekilde yükseltir ve yüksek sıcaklıklarda bırakırsanız işlemciyi, düşük bir ihtimal ama, bir sıkıntı oluşursa üzülürsünüz.

Ayrıca işlemci 6750XT için gayet yeterli. OC yapmanızı gerektirecek bir durum yok.

KS

salep

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
OC için daha önce aynı soğutucuyla yapan insanların hangi frekansa çıktığına bakarak kafanızda bir şey belirleyip voltajı yükseltip yavaş yavaş indirerek denemelisiniz.

İlk kez yapan birine yeni alınmış bir işlemciyle yapmamasını öneririm. Garanti dışı kalacaktır ve eğer kontrolsüz şekilde yükseltir ve yüksek sıcaklıklarda bırakırsanız işlemciyi, düşük bir ihtimal ama, bir sıkıntı oluşursa üzülürsünüz.

Ayrıca işlemci 6750XT için gayet yeterli. OC yapmanızı gerektirecek bir durum yok.
Sağolun yorumlarınız için.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri