Ram Bios Hatası

Arda-

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Herkese merhaba öncelikle yaşamış olduğum bir sorunu paylaşacağım. Corsair 2x16 ram aldım ondan sonra bios a girdim 3200mhz yaptım 2933 deyken sorun yoktu 3200hz yapınca ekran kartı crash hatası verdi valoda cs de çökmeler oldu ve diğer oyunlarda da bir arkadaşa sordum voltage ayarı dedi biosa tekrar girdim ben voltage seçemiyorum yapamadım kısacası yardım edebilecek var mı ? Birde üste gördüğüm kadarıyla DDR voltage yazmıyor. Bios güncellesem sorun gider mi birde bios güncelleyince windows siliniyor mu ?

Ekli dosyalar

• 1c64f65c-defe-4585-b4e7-441c6d5277ed.jpg
    1c64f65c-defe-4585-b4e7-441c6d5277ed.jpg
    171.5 KB · Görüntüleme: 16
  • bc1cb995-7b29-4405-8dfa-3408a61ffe20.jpg
    bc1cb995-7b29-4405-8dfa-3408a61ffe20.jpg
    169.9 KB · Görüntüleme: 14

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
XMP hatası bios sürümünden kaynaklanıyor olabilir. Ekran kartlı bir hata değildir rahat olabilirsiniz. Bios update deneyin bakalım. Windows aynı kalır. Sadece bios ayarları sıfırlanır problem yok. Ayrıca manuel olarak mı yükseltmeye çalıştınız XMP ile mi ?

KS

Arda-

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
XMP hatası bios sürümünden kaynaklanıyor olabilir. Ekran kartlı bir hata değildir rahat olabilirsiniz. Bios update deneyin bakalım. Windows aynı kalır. Sadece bios ayarları sıfırlanır problem yok. Ayrıca manuel olarak mı yükseltmeye çalıştınız XMP ile mi ?
Xmp profie 2 3200mhz gözüktü çektim kaydet çık yaptım girdim o açılma süresinde delete bastım tabi ki biosa girdi 2933 yazıyordu hala sonra manuel olarak 3200 çektim. Sonra bu sorun silsilesi ile karşılaştım.

Xmp ile olmayınca xmp açıkken manuel yaptım son olarak bir şey soracağım bios güncelledikten sonra 3200mhz çekince bu ram voltage ayarıyla işim olmaz değil mi ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Xmp profie 2 3200mhz gözüktü çektim kaydet çık yaptım girdim o açılma süresinde delete bastım tabi ki biosa girdi 2933 yazıyordu hala sonra manuel olarak 3200 çektim. Sonra bu sorun silsilesi ile karşılaştım.

Xmp ile olmayınca xmp açıkken manuel yaptım son olarak bir şey soracağım bios güncelledikten sonra 3200mhz çekince bu ram voltage ayarıyla işim olmaz değil mi ?

Manuel ayarlamada voltajı da ayarlamanız gerekiyor diye biliyorum. Xmp açıkken yapmaya çalıştıysanız çakışmış olabilir 2 durum. Bios update sonrası tekrar deneyin. Dediğim gibi manuel çektiğinizde bildiğim kadarıyla voltaj ayarını da ona göre ayarlamanız gerekiyor ancak bilgim olan bir konu değil. Dikkatli olun. Bios update sonrası sadece XMP ile deneyin bakalım.
Normalde XMP açtığınızda 3200' e çıkarması gerekiyor ancak Bios sürümü-anakart veya bellek bazlı durumdan dolayı çıkamıyor olabilir.

KS

Arda-

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
14
Bıos güncelleyin hocam.
Eski görünüyor.
Bios güncelledim xmp profie 2 diyip kaydet çık dedim 3200 e çekti kendisi xmp kapattım bir daha kaydet çık dedim 2133 e döndü manuel olarak çekeyim mi ? yoksa xmp açık mı kalsın bu şeyleri yeni yeni öğreniyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri