Ram Görüntü Vermiyor

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
Merhaba, mevcut 2x16 cl3238 tz5nr ramlerimi sorunsuz kullanırken dün 2x32 cl3040 tz5nr ramler aldım ve anakarta 4 modül montajladığımda cpu ve dram arıza ışığı sabit kalıp görüntü vermiyor, 32 likleri tekrar söktüğümde pc tekrar açılıyor, bios um 06/2024, 2x16 ların expo açık ondan kaynaklı olabilir mi yoksa başka birşey mi?

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
RAM sanıyorum bu:

EXPO yu kapatabilirsiniz. Frekanns 4800 e düşecektir bu durumda.
Yada EXPO açıkken BIOS üzerinden elle frekansı kademe kademe düşürerek ilerleyebilirsiniz.
EXPO açık sıkıntı var görüntü gelmiyor vs.
BIOS RAM frekans ayarlarından bir alt kademe 5800 (Artık orada ne gösteriyorsa) kaydedip açmayı deneyin pc yi. Bu da sıkıntı çıkarırsa bir alt kademe misal 5600...
Bu şekilde stabil sorun çıkarmayacak frekans değerine gelebilirsiniz.

AMD Ryzen™ 7 7700X için verilen değerler:

Max Memory Speed
2x1R DDR5-5200
2x2R RDDR5-5200
4x1R RDDR5-3600
4x2R DDR5-3600

2x1R = 2 tane single rank modül.
2x2R = 2 tane dual-rank modül.
4x1R = 4 tane single rank modül.
4x2R = 4 tane dual rank modül.

KS

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
RAM sanıyorum bu:

EXPO yu kapatabilirsiniz. Frekanns 4800 e düşecektir bu durumda.
Yada EXPO açıkken BIOS üzerinden elle frekansı kademe kademe düşürerek ilerleyebilirsiniz.
EXPO açık sıkıntı var görüntü gelmiyor vs.
BIOS RAM frekans ayarlarından bir alt kademe 5800 (Artık orada ne gösteriyorsa) kaydedip açmayı deneyin pc yi. Bu da sıkıntı çıkarırsa bir alt kademe misal 5600...
Bu şekilde stabil sorun çıkarmayacak frekans değerine gelebilirsiniz.
Evet hocam o model, expodan kaynaklandığına kesin emin değilim yt da birkaç kanal amd ddr5 4 slot ramler de uyuşmazlık sorunları çıkabiliyor diyorlardı birkaç videoda, expoyu direkt kapatırım 32gb takılıyken, sonra 64gb ı da ekler tekrar denerim

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
248
Hmmm, evet
O önceki RAM ler ve yeni alınan birlikte kullanım. Orayı kaçırmışım.
Ben sadece yeni alınanlara göre yazdım. DUAL 2x32 liklere göre sadece iki slotta kullanım.

4 slot ramler bunlarda sıkıntı çıkabilir. DUAL 2x32 bu size fazlasıyle yeterli gelecektir zaten. Bunda EXPO açıkken kontrol edin bence.

KS

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
Hmmm, evet
O önceki RAM ler ve yeni alınan birlikte kullanım. Orayı kaçırmışım.
Ben sadece yeni alınanlara göre yazdım. DUAL 2x32 liklere göre sadece iki slotta kullanım.

4 slot ramler bunlarda sıkıntı çıkabilir. DUAL 2x32 bu size fazlasıyle yeterli gelecektir zaten. Bunda EXPO açıkken kontrol edin bence.
3D render yapıyorum hocam, ram miktarı demek hız ve performans demek bizim için, dual-single çalışma olayını kavrayamadım acaba ondan dolayı hata veriyor, bir yandan da araştırıyorum şuan

KS

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
3D render yapıyorum hocam, ram miktarı demek hız ve performans demek bizim için, dual-single çalışma olayını kavrayamadım acaba ondan dolayı hata veriyor, bir yandan da araştırıyorum şuan

4 modül ram hatalarını gidermek için son bios u indirin diyor kendi anakartıma da gelmiş onu da indirip deneyeceğim inş sorun çıkmaz

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
62
Amd 600 serisi anakartlarda ram sıkıntılı işlemci desteğine anakart desteğine bakman lazım

KS

GravediggerDemon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
Amd 600 serisi anakartlarda ram sıkıntılı işlemci desteğine anakart desteğine bakman lazım
Anakart ve ramler hepsi uyumlu knk, sorunun temel sebebi amd nin 7000 ve 9000 serisinde işlemciye koyduğu ram denetleyicisinin dandik olmasından kaynaklıymış yani işlemcide sorun var ama yazılımla gidermeye çalışıyorlar işte bios update vb.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri