Ramlerle ilgili

Ermexx

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
23
Geçen bios update ettim. Ettikten sonra biosa girdim ve ramlerin 2133 mhz'de olduğunu gördüm. Ama benim ramler 3000 mhz. Benim ramlerin 2side farklı. 3000 mhz ve cl15 ikisi de. Ona dikkat ettim. Slotlarını da 1 boşluk bırakarak taktım. Sonra bios'tan 3000'e çektim. Cs oynarken 3 kere masaüstüne attı yani oyundan attı ama hata vermedi pc. Şimdi sorum şu. Ramle alakası var mıdır ?

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Bios üzerinden 2133 mhz'i 3000'e çekmeniz gerekiyor hocam. Anakartınıza göre google'dan aratın bulursunuz rehberi.

ÖzgeXONCE

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Kanka bende bugün ramlerle ilgili konu açtım. Şimdi senin konuyu okuyunca iyice her şeyden soğudum.
Şimdi senin 1. ramin Gskill 2. rami Fury
Soracağım en önemli soru.. Sen bu ramlerle sistemini akıcı bir şekilde oynuyor muydun? Fps drop takılma donma yaşıyor muydun oyunlarda??????
Oyundan atması ramle yakından alakası var ama kesin değildir.

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Kanka bende bugün ramlerle ilgili konu açtım. Şimdi senin konuyu okuyunca iyice her şeyden soğudum.
Soracağım en önemli soru.. Sen bu ramlerle sistemini akıcı bir şekilde oynuyor muydun? Fps drop takılma donma yaşıyor muydun oyunlarda??????
Ramlerin cl ve mhz değeri aynıysa bir sorun çıkarmaz aslında. Ramlerden dolayı fps drop yaşaman için ram'in örneğin 8gb ise o dolarsa olur. 16 Gb bir ram kullanıyorsan her oyunda yaşamazsın zaten.
Ekran kartın veya işlemcin birbirine yetersiz kalıyorsa darboğaz yapıyor olabilir onu da ancak testlerde anlayabilirsin, sorunu çözmek için de örneğin grafikleri arttırıp işlemci yükünü azaltmaya dengelemeye çalışabilirsin.
Ek olarak sorunun tam olarak fps'ten yaşandığına emin misin? Packet loss vs olabilir mi? Tam olarak nasıl bir takılma yaşanıyor.

ÖzgeXONCE

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Ramlerin cl ve mhz değeri aynıysa bir sorun çıkarmaz aslında. Ramlerden dolayı fps drop yaşaman için ram'in örneğin 8gb ise o dolarsa olur. 16 Gb bir ram kullanıyorsan her oyunda yaşamazsın zaten.
Ekran kartın veya işlemcin birbirine yetersiz kalıyorsa darboğaz yapıyor olabilir onu da ancak testlerde anlayabilirsin, sorunu çözmek için de örneğin grafikleri arttırıp işlemci yükünü azaltmaya dengelemeye çalışabilirsin.
Ek olarak sorunun tam olarak fps'ten yaşandığına emin misin? Packet loss vs olabilir mi? Tam olarak nasıl bir takılma yaşanıyor.
Packet loss diye düşündüğüm zamanlarda oldu ama bunu online oyunlar internetsiz single oyunlarda her an her şeyde fps drop yapıyor. Benim bilgisayarımın lol gibi cs go gibi dont starve gibi bu tarz düşük oyunlarda drop yemesi normal bir şey değil. Yeni sistem dizmiş kadar oldum bu sorunlar yüzünden bir tek ramleri değiştirmedim
hala sorun devam ediyor en son artık ramler kaldı işte. RAMLERİM BALLİSTİX 2X8 3000MHZ ram. bu ram markasını kullananı görmedim ryzen işlemciyle acaba sıkıntı mı yaratıyor

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Packet loss diye düşündüğüm zamanlarda oldu ama bunu online oyunlar internetsiz single oyunlarda her an her şeyde fps drop yapıyor. Benim bilgisayarımın lol gibi cs go gibi dont starve gibi bu tarz düşük oyunlarda drop yemesi normal bir şey değil. Yeni sistem dizmiş kadar oldum bu sorunlar yüzünden bir tek ramleri değiştirmedim
hala sorun devam ediyor en son artık ramler kaldı işte. RAMLERİM BALLİSTİX 2X8 3000MHZ ram. bu ram markasını kullananı görmedim ryzen işlemciyle acaba sıkıntı mı yaratıyor
Ramlerde bir sorun var mı diye garantiye göndermeyi denediniz mi? Ryzen, intel uyumlu ayrımı şu anda güncel olan hiç bir işlemcide yok.
Veya bir teknik servis aracılığı ile sistemi tamamen test etmeyi denediniz mi ?

Son düzenleme:

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Voltaj farklılıkları sorun yaratabilir. Kullanılan ürünler aynı değerlerde mi ? Micron mu kullanıyor Samsung mu ? Ramleri tek tek deneyin sorunla karşılaşmazsanız muhtemelen ramlerden birisi problemli veya uyumsuz.

KS

Ermexx

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
23
sıkıntı yaşamıyordum. bios update ettim o zaman farkettim. 2133'ten 3000'e çektim oyundan hatasız atmalar başladı bunla mı ilgili bilemedim

KS

Ermexx

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
23
bende bir fps drop felan olmuyor. bende direk oyundan atıyor. ne hata var ne bişey. acaba oyundan mı yoksa başka bişeyden mi bilemedim

Konuyu kitleyebilirsiniz. Suan bir sorunu kalmadi. Kendi kendine düzeldi

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri