RGB FANLAR DAGINIK YANIYOR VE KONTROL EDILEMIYOR

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar öncelikle merhabalar ben kasamin iç tarafına ekstra LED döşeme işlemi sonucu döşeme esnasında kasamin RGB fan bağlantı kısmına müdahale ettim ve müdahale sonucu kısa devre oldu ve RGB ler boyle kontrolsüz dağınık yanmaya başladı bunun nedeni de fotoğrafta belirttiğim kasamin orjinal RGB kontrolcüsünün yandığından dolayı idi ve internetten bu parçanın orjinalini olmadıgını farkettım bılgısı olan arkadaslar yardımcı olursa sevınırım ekstra kontrolcu al dıyenler arkadaslarada yanıtım şu ki malesef eger ekstra rgb konrolcusu alırsam bu sefer kasamın yanındakı ledler yanmıyacak cunku bu ledlerde kısa devre sonucu yandı zaten dıkkatlı bır sekılde bakınca yanık ızlerı bulunuyor ledlerde.yanı mecbur bana bu fotografta belırttıgım devrenın aynısından lazım bunu nerden temın edebılırım yardımcı olursanız sevınırm.

Ekli dosyalar

• IMG_20220904_182705.jpg
    IMG_20220904_182705.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20220904_183003.jpg
    IMG_20220904_183003.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_2022-09-04-23-37-40-406_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2022-09-04-23-37-40-406_com.miui.videoplayer.jpg
    348.3 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Yeni kontrolcü edinebilirsin. Kasanın fanların hangi RGB pin tipini kullanıyor? Yani kontrolcünde çip zarar görmüş olabilir sadece. Fanlardaki RGB'ler de yanmamıştır belki sadece kontrolcü kafasına göre çalıştığından eksik yanmasını sağlıyor olabilir.

KS

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yeni kontrolcü edinebilirsin. Kasanın fanların hangi RGB pin tipini kullanıyor? Yani kontrolcünde çip zarar görmüş olabilir sadece. Fanlardaki RGB'ler de yanmamıştır belki sadece kontrolcü kafasına göre çalıştığından eksik yanmasını sağlıyor olabilir.
fanlardakı rgb lerde sorun yok ayrı bır sekılde fanların rgb lerını test ettım ve sorunsuz calısıyor ama kasaya bagladıgımda fotografta gozuktugu gıbı yanıyor ben eger rgb kontrolcu alırsam kasanın yan tarafındakı dık sekılde yanan ledler yanmıycak o dık sekılde yanan ledlere baglı bır kontrolcu var o kontrolcu hem fanları kontrol edıyor hem o yan taraftakı ledlerı kontrol edıyor onun ıcın bana lazım olan sey o zarar goren devre onu nerden temın edebılırım hıc bır fıkrım yok onun ıcın cozum bulmam lazım yanı

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Şerit ledin RGB mi yoksa ARGB mi? Bende de şerit led var ve 5v 3pin adreslenebilir kafası olduğundan kontrolcüyle her fanla birlikte şeridi de kontrol edebiliyorum. Eğer 12v+5v ledleri birlikte çalıştırmaya kalkarsan sıkıntı oluyor. 12v elektrik 5v olanları yakabiliyor.

KS

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
tam bılmıyorum ama rgb olması gerek mesela tuş ile kontrol ettıgımde duzenlı olarak serıt led ıle fanların ledlerı aynı anda renk degısıyor aynı anda moda gırıyor vs ama sımdı bu devre yandıgı ıcın hıcbırsey kontrol edılemıyor
dae704c6-2e91-47bc-9aa9-0b09b0ac8f4f.jpg
462eeac6-4b6b-4afb-bb8c-d5b5164d1ec4.jpg

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Bunun sonu ya bir sekilde tamir ya da yeni kontrolcu. Elektronik bilgim daha otesine gidemiyor :D ben de manyak gibi 5v rgb led bagladim ana karta falan ama bu baska bisiy. Ben de rastlamadim.

KS

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bunun sonu ya bir sekilde tamir ya da yeni kontrolcu. Elektronik bilgim daha otesine gidemiyor :D ben de manyak gibi 5v rgb led bagladim ana karta falan ama bu baska bisiy. Ben de rastlamadim.
evet 50tl lık led yuzunden kasanın tum gorunumu bozuldu cok sınırım bozuldu tamır olmazsa pcbway uzerınden yenısını yaptırmak tek cozum :D

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Senin kullandığın şekilde ledi ilk defa görüyorum. Alsaydın ya klasik şerit ARGB ledlerden bir metre. Dilediğin gibi keser uzatır montajlardın kasana. Ben öyle yaptım valla. Hem de çok şık durdu. Biraz anlıyorsun bu işlerden. Ben kasanın kendi led kontrolcüsü ile her şeyi bağladım ve kullanıyorum. Işıl ııl gölgede bir yer kalmadı. Olabilidğince homojen da dağıtmaya özen gösterdim ledleri.

32.jpg

bonus-20.jpg

KS

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Senin kullandığın şekilde ledi ilk defa görüyorum. Alsaydın ya klasik şerit ARGB ledlerden bir metre. Dilediğin gibi keser uzatır montajlardın kasana. Ben öyle yaptım valla. Hem de çok şık durdu. Biraz anlıyorsun bu işlerden. Ben kasanın kendi led kontrolcüsü ile her şeyi bağladım ve kullanıyorum. Işıl ııl gölgede bir yer kalmadı. Olabilidğince homojen da dağıtmaya özen gösterdim ledleri.

Ekli dosyayı görüntüle 6549

Ekli dosyayı görüntüle 6550
hocam bu canavar ne ya :D aşırı iyiymiş pekı kontrolcu alıcamda soyle soglıyım bu fanlar 4pın ama fanların hepsı bırlesıyor ve tek kablo ıle kontrolcuye baglanıyor ama kontrolcuya baglarken 3 pıne donusuyor onun ıcın kontrolcuyu nerden bulabılırım yardımcı olurmsuun

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    21.4 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
KS

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Ekli dosyayı görüntüle 6549

Ekli dosyayı görüntüle 6550
bu arada o led benım kasanın orjınal ledı hocam devre var plaket plaketın ustune hem kontrolcuyu lehımlemısler hemde o ledlerı yanı normalde led de doserım problem degıl benım amacım onun orjınalını bulmaktı ama oda cok masraflı olucak yanı pcbway uzerınden sıparıs vermek vs.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Keşke o kadar anlayabilsem :( Yani ben çok basit usul düz mantık aynı kablo aynı kabloyla eşleşir mantığıyla ilerlediğim için düz devrelerden anlıyorum. Bir elektronikçi bence hemen çözer ama senin sorununu.

KS

Swmüh.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Keşke o kadar anlayabilsem :( Yani ben çok basit usul düz mantık aynı kablo aynı kabloyla eşleşir mantığıyla ilerlediğim için düz devrelerden anlıyorum. Bir elektronikçi bence hemen çözer ama senin sorununu.
Evet anlayan bırıne sormak lazım teşekkurler

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri