Rgb Kontrolcu Anakarta Nasıl Baglanır ?

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hayırlı forumlar arkadaşlar ben bundan yaklasık 6-7 ay önce bir kasa topladım sizlere sorum şu kasa RGB fanlarınıda tek bir yazılım ile kontrol edebilir miyiz?
Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi
Kasa: Dark v30.
SignalRGB programını denedim bugün sıvı sogutma, RAM'ler, ekran kartı, kulaklık, klavye, mouse bunları gördü yaptı ama kasa RGB'leri olmadı yani görmedi.

Kasa parçalarını ben kendim topladım taktım fakat kasanın RGB kontrolcu baglantısını RGB olan taraflarını yapamadıgım için bir internet Kafe'de yaptırdım adam kasanın arka kapagını açtı bişileri birbirine bagladı.
Kumanda ile degiştirirsin dedi yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim.

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
sadece kumanda ile kasa rgb kontrol ediliyor ben kumanda yerine yazılımla bütün rgbleri kontrol etmek istiyorum eşit calıssın diye bu mümkün mü acaba detaylı fotograf isteyene kasayı açıp tekrar atabilirim
signalRGB yazılımı anakart,ekran kartı,ram,sıvı sogutma, kulaklık,klavye,mouse bunları görüyor ama kasa RGB lerini degiştiremiyorum sorunum bu acıkcası teşekkürler
WhatsApp Image 2024-04-08 at 01.53.14.jpeg
WhatsApp Image 2024-04-08 at 01.53.16 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-04-08 at 01.53.17.jpeg
kasa fan rgb.jpeg

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Kasa fanları anakart üzerinden bağlanmadığı için olabilir.
Sizin kasa modelinin anlatımı yok. Yalnız Dark maxima vx20 modelinde bahsetmişler.
Sizdeki rgb kontrolcüyle aynıdır muhtemelen.
Kasadan kullanım kılavuzu çıktıysa, bir gözatın.

Şu videoda 8.30 dakikadan sonrasıında anakarta da bağlanabiliyor anlatımı var.

Son düzenleme:
KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Kasa fanları anakart üzerinden bağlanmadığı için olabilir.
Sizin kasa modelinin anlatımı yok. Yalnız Dark maxima vx20 modelinde bahsetmişler.
Sizdeki rgb kontrolcüyle aynıdır muhtemelen.
Kasadan kullanım kılavuzu çıktıysa, bir gözatın.

Şu videoda 8.30 dakikadan sonrasıında anakarta da bağlanabiliyor anlatımı var.

çok teşekkür ederim teknobiyotik bir anlatım yapmıs kumandadan ayırırsanız direkt anakarta baglarsınız diye bu baglantıları ben yapmadıgım için birde nasıl yapılır bilmedigim için neyi nereden ayırıp anakartın neresine takmam lazım bilmiyorum öyle melum melum bakıyorum videonuzu izlicem simdi acaba siz bana yardımcı olma sansınız varmı bu baglantılar yanlıs gibi geldi bana sadece kumandaya göre ayarlanmıs diye düsünüyorum

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
umarım elbet birisi yardım edecek inanıyorum :)

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
İşaretlediğim kısımdaki data kısmının kablosunu anakarta +5v rgb çıkışına takacaksın.
Daha sonra yazılım moduna geçmesi için kumandadan sol en üstteki M/B tuşuna basacaksın o kadar.

1712583253580.png

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşaretlediğim kısımdaki data kısmının kablosunu anakarta +5v rgb çıkışına takacaksın.
Daha sonra yazılım moduna geçmesi için kumandadan sol en üstteki M/B tuşuna basacaksın o kadar.

Ekli dosyayı görüntüle 33382
çok teşekkür ederim ama kablolar resimde gözüktügü gibi duruyor hangi kabloyu nereye takacagım ki ? discord'dan destek verme sansınız var mı acaba dün aksamdan beri bekliyorum da

ya ne kadar zor bir iş miş bu ya bunu baglayan adamın hatasını gideremiyoruz binbir çeşit kablo var neyi nerden söküp nereye takacagız ne bir video var ne bişi var off off bitmez bizim işimiz

Son düzenleme:
KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
insallah birisi çıkıp anlayacagım sekilde anlatacak inanıyorum :D

Kürşat Kütükçü

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,211
Kontrolcü ile birlikte anakarta takılan ya USB portu olur ya da a-rgb 5v haricî bir kablo olur bunu anakarta takarak kontrol edebilirsin hepsini tek yerden

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Kontrolcü ile birlikte anakarta takılan ya USB portu olur ya da a-rgb 5v haricî bir kablo olur bunu anakarta takarak kontrol edebilirsin hepsini tek yerden
işte baglantıları bu gösterdigim resimki gibi ama hangi kabloyu nereye takacagız onu bi anlatan olursa güzel olur cunku montajlı bir şekilde duruyor sadece kumandadan kontrol ediliyor yani data yerinde kablo yok takılmamıs ama hangi kabloyu söküp takacagız ne yapacagız inanın bakıyorum dünden beri hiç bişi anlayamadım ben baglamadıgım için tahminde yürütemiyorum etrafımda net cafe pc tamircisi yok olsa direkt ona götürücem
şöyle bir kablo takılmıs anakart'a

Ekli dosyalar

• anakart baglantısı.jpeg
    anakart baglantısı.jpeg
    312 KB · Görüntüleme: 7

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Tamam işte o resimdeki kablonun diğer ucu kontrolcüdeki Data kısmına takılı olması lazım.

Senin kasanda 3 fan var ise, senin kontrolcüde 4 rgb takılı. Onlardan hangisi anakarta bağlı olan ise onu Data kısmına tak. Yani son mesajda attığın resimdeki anakarta takılı olan fişin diğer ucu nereye bağlı onu gösterebilir misin ?

Benim de ilk aldığımda kontrol edilemiyordu. Data kablosunu anakarta takmamışlar.

1712610309717.png

Son düzenleme:

Kürşat Kütükçü

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,211
işte baglantıları bu gösterdigim resimki gibi ama hangi kabloyu nereye takacagız onu bi anlatan olursa güzel olur cunku montajlı bir şekilde duruyor sadece kumandadan kontrol ediliyor yani data yerinde kablo yok takılmamıs ama hangi kabloyu söküp takacagız ne yapacagız inanın bakıyorum dünden beri hiç bişi anlayamadım ben baglamadıgım için tahminde yürütemiyorum etrafımda net cafe pc tamircisi yok olsa direkt ona götürücem
şöyle bir kablo takılmıs anakart'a
Bu kablonun ucunu takip edebilir misin nereye gidiyor

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Tamam işte o resimdeki kablonun diğer ucu kontrolcüdeki Data kısmına takılı olması lazım.

Senin kasanda 3 fan var ise, senin kontrolcüde 4 rgb takılı. Onlardan hangisi anakarta bağlı olan ise onu Data kısmına tak. Yani son mesajda attığın resimdeki anakarta takılı olan fişin diğer ucu nereye bağlı onu gösterebilir misin ?

Benim de ilk aldığımda kontrol edilemiyordu. Data kablosunu anakarta takmamışlar.

Ekli dosyayı görüntüle 33388

video da anlatırken anlatamadım kusura bakmayın ama kablo devamı bu sekilde gidiyor en sonunda ucu anakartın oldugu yere baglı onunda fotografını paylasmıstım

Bu kablonun ucunu takip edebilir misin nereye gidiyor

Ekli dosyalar

• anakart baglantısı.jpeg
    anakart baglantısı.jpeg
    312 KB · Görüntüleme: 3

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Senin rgb kablon fanların hız kablolarının çoklayıcısında sanırım. Dana önce böyle kablo görmedim. Sen ana karttan kontrol etmek istiyorsan kontrolcünün data çıkışını anakarta bağlaman lazım. Benim kasada 3 tane kontrolcü var oradan biliyorum.

Şunu dene bakalım ; Resimdeki fanlardan 1 tanesini data kısmına tak, daha sonra msi center uygulamasını yükle ve ledlerini ayarla. Daha sonra kumandadan m/b tuşuna bas. Bakalım olacak mı..

1712626994188.png

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Senin rgb kablon fanların hız kablolarının çoklayıcısında sanırım. Dana önce böyle kablo görmedim. Sen ana karttan kontrol etmek istiyorsan kontrolcünün data çıkışını anakarta bağlaman lazım. Benim kasada 3 tane kontrolcü var oradan biliyorum.

Şunu dene bakalım ; Resimdeki fanlardan 1 tanesini data kısmına tak, daha sonra msi center uygulamasını yükle ve ledlerini ayarla. Daha sonra kumandadan m/b tuşuna bas. Bakalım olacak mı..

Ekli dosyayı görüntüle 33398
fan pinleri ile data pin yuvası farklı uymuyor oda

KS

beyoglu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
@Nuada yardımlarından dolayı teşekkür ederim sorunum çözüldü
sorun: DATA kablosunun eksik olması takılınca düzeldi

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar