RTX 3070 Sistemde Donma Ve Düşük Fps.

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bilgisayara yaklasık 1 ay önce format attım o günden beri FPS düşüklüğü ve bu tarz donma problemleri yaşıyorum donma problemi sadece Valorant'ta olmuyor başka oyunlarda da bu sorun başıma gelebiliyor. Ayrıca FurMark değerlerim önceki değerlerime nazaran 10 FPS düşük FurMark'da test yaparken GPU'nun %99 kullanıldıgı ve 220watt güç tükettiği yazıyor.
Ama görev yöneticisine girince durum bu şekil. Aynı zamanda Cyberpunk oynarkende FPS yaklaşık 15 FPS düşük ve ekran kartının %75'ini kullanıyor tamamını kullanmıyor. Fotoğrafları ve videoyu aşağıya bıraktım yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem: Ryzen 5 5500/ASUS Prime A520M-K/GSKILL 16 GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35v Dual/GIGABYTE GeForce RTX 3070 eagle 8 GB GDDR6 256bit/ Crucial 1TB P3 serisi NVMe M.2 SSD.

Ekli dosyalar

• 3s.png
    3s.png
    7.3 KB · Görüntüleme: 10
  • ss.png
    ss.png
    10.1 KB · Görüntüleme: 10
  • sssss.jpg
    sssss.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 10

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Şimdi 5500 3070 için yetersiz kalmış olabilir kullanmış olduğun monitör 2k ise sorun yok işlemcilik ama 1080se bazen sorun yaratabilir. (biraz darboğaz) fakat formattan önce olmadığını söylemişsin. Ona da şu şekilde yorum yapabilirim. formatla birlikte bazı ayarların profillerin değişmiş olabilir. Ram hızlarını, bios ayarları, pc nin modunu (performans silence) eksik driverleri kurmanı öneririm. Ekran kartını güncellemeni. %100 kullanmamasının nedeni ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. onda takılacak nokta yok. Ayarlarım fulde diyorsan darboğazdan dolayı işlemci yetişemiyor olabilir. Fakat önceden böyle bir sorun olmadığına emin gibisin. Dediğim ayarları bi kontrol et istersen daha sonra gerekli ssleri buraya da paylaş arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırlar.

Görev yöneticisinde daha düşük gözükmesinin nedeni o işlemi bırakıp oraya geçtiğin için kullanımı azalıyor. Aynı şekilde oyun içerisindede yüksek olurken alt tab yaparsan düşer. alt+r nvidia ile veya msi afterburner gbi programlarlar oyun için takip edip sorunun nerden oldugunu bulmaya çalışabilirsin.

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Şimdi 5500 3070 için yetersiz kalmış olabilir kullanmış olduğun monitör 2k ise sorun yok işlemcilik ama 1080se bazen sorun yaratabilir. (biraz darboğaz) fakat formattan önce olmadığını söylemişsin. Ona da şu şekilde yorum yapabilirim. formatla birlikte bazı ayarların profillerin değişmiş olabilir. Ram hızlarını, bios ayarları, pc nin modunu (performans silence) eksik driverleri kurmanı öneririm. Ekran kartını güncellemeni. %100 kullanmamasının nedeni ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. onda takılacak nokta yok. Ayarlarım fulde diyorsan darboğazdan dolayı işlemci yetişemiyor olabilir. Fakat önceden böyle bir sorun olmadığına emin gibisin. Dediğim ayarları bi kontrol et istersen daha sonra gerekli ssleri buraya da paylaş arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırlar.

Görev yöneticisinde daha düşük gözükmesinin nedeni o işlemi bırakıp oraya geçtiğin için kullanımı azalıyor. Aynı şekilde oyun içerisindede yüksek olurken alt tab yaparsan düşer. alt+r nvidia ile veya msi afterburner gbi programlarlar oyun için takip edip sorunun nerden oldugunu bulmaya çalışabilirsin.
1080p monitör kullanıyorum. formatla giden ayarlarımı düzenledim. eksik driver yok. ekran kartım güncel. ayarlarım fulde iken eski fpsi alamıyorum. hocam bu video ile karşılaştırmanızı rica edeceğim adam dışarıda 150 fps alırken ben 110 alıyorum ayrıca ekran kartı kullanımım %70 durumunda. bir de hocam benim donma problemlemim var videoyu izlediniz mi bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 1712573491071.png
    1712573491071.png
    2.9 MB · Görüntüleme: 5
  • 1712573583489.png
    1712573583489.png
    3.3 MB · Görüntüleme: 6

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
1712579701567.png

anlık fps takibi yaparsanız 113lerde. Marka model oc vs.. detaylarıda işe katınca 5-6fps fark olması normal. avarageye odaklanmayın yüksek başlamış düşmüş. anlık izlerseniz aynı oldugunu görürsünüz. 3 ay önce atılmış video daha öncede yapıldıgını düşünürsek yamalar patchler yeni güncellemeler derken illaki değişim normaldir. Kasma takılma yoksa gözardı edilebilecek sıradan bir durum diyebiliriz.

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Ekli dosyayı görüntüle 33380

anlık fps takibi yaparsanız 113lerde. Marka model oc vs.. detaylarıda işe katınca 5-6fps fark olması normal. avarageye odaklanmayın yüksek başlamış düşmüş. anlık izlerseniz aynı oldugunu görürsünüz. 3 ay önce atılmış video daha öncede yapıldıgını düşünürsek yamalar patchler yeni güncellemeler derken illaki değişim normaldir. Kasma takılma yoksa gözardı edilebilecek sıradan bir durum diyebiliriz.
hocam test başında benimki 85 ile başlıyor siz beni anlamıyorsunuz diğer attığım ssde ise 30 fps fark var avg fpsim 95 ekran kartı kullanımı %70. ayrıca ben format attıkten hemen sonra da test yapmıştım o zamanda sıkıntı vardı geçer zamanla dedim güncellemelerle falan ama etki etmedi. bunlar göz ardı edilebilecek bir durum değil bence

gOkO60

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Sam açık mı? gpu-z ss i paylaşır mısınız?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri