RTX 4080 Kırmızı Işık

responsivex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhaba rtx 4080 aldım, bağlantılar normal psu da Asus rog strix 1000w fakat PC’ye güç gelmiyor, sadece ekran kartının üzerinde kırmızı ışık yanıyor bunu nasıl çözebilirim?

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Merhaba rtx 4080 aldım, bağlantılar normal psu da Asus rog strix 1000w fakat PC’ye güç gelmiyor, sadece ekran kartının üzerinde kırmızı ışık yanıyor bunu nasıl çözebilirim?
Merhaba,

O kırmızı ışık yanıyorsa kablodan güç gelmiyor, Demektir hocam veya ekran kartına güç gitmiyor demektir. '' aynı kabloları kullanarak pinlerin yerlerini değiştir böylelikle sorun kabloda mı yoksa ekran kartı güç girişinde mi öğrenmiş olursun. '' eğer kabloyu değiştirdiğin halde hala kırmızı ışık yanıyorsa ekran kartında ariza vardır demek ki.

NOT;
Ekran kartın da kırmızı ışık yanarken lütfen, Bilgisayarı kullanma çünkü fazla güç elektronik cihazlara zarar verdiği gibi düşük gelen güç de zarar verebilir.

KS

responsivex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhaba,

O kırmızı ışık yanıyorsa kablodan güç gelmiyor, Demektir hocam veya ekran kartına güç gitmiyor demektir. '' aynı kabloları kullanarak pinlerin yerlerini değiştir böylelikle sorun kabloda mı yoksa ekran kartı güç girişinde mi öğrenmiş olursun. '' eğer kabloyu değiştirdiğin halde hala kırmızı ışık yanıyorsa ekran kartında ariza vardır demek ki.

NOT;
Ekran kartın da kırmızı ışık yanarken lütfen, Bilgisayarı kullanma çünkü fazla güç elektronik cihazlara zarar verdiği gibi düşük gelen güç de zarar verebilir.
Hocam hallettim, bir sıkıntı yok çalışıyor. Fakat sistemi kapatınca bu sefer yine kırmızı ışık yanıyor bir sorun oluşturur mu sistem kapalıyken öyle yanması?

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Hocam hallettim, bir sıkıntı yok çalışıyor. Fakat sistemi kapatınca bu sefer yine kırmızı ışık yanıyor bir sorun oluşturur mu sistem kapalıyken öyle yanması?
Tam olarak nesi varmış? Buradaki arkadaşlara çözümü bırakırsan aynı sıkıntı ile karşılaşan arkadaşlar çözümü senden öğrene bilirler.

UltraGenerall

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam aynı durum ROG Strix 4070Ti'da da var. Kutudan çıkan adaptörü kullanıyorum. 3 tane 8pin kablo istiyor hepsini PSU'dan ayrı ayrı çektim. Cihaz çalışırken bir sorun yok. Hatta testlerde falan da kart bir sorun çıkarmıyor. Ama bilgisayarı kapatınca kartın üstündeki güç soketinin yanında kırmızı ışık yanıyor. Bugün forumlardan birisinde okudum. Yine birisi aynı sorunu yaşıyormuş. Ancak bu kabloyu alıp bağlayınca ışık sönmüş.

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Normal şartlara göre zaten ekran kartına da kırmızı ışık ekran kartına güç gitmediğini beliriyor. Lakin sorunu çözdüğünü dile getiriyorsun bu ışığın sönmesi lazım eğer sönmüyorsa ışık başka bir sorun var demek ki, Ekran kartının üzerindeki pinler tam mi.?

Eğer müsaitsen görsel bıraka bilir misin? Lütfen veya ne zaman müsait olduğun zaman. Çünkü o ışın sönmesi lazım.

Eğer sönmese çok fazla güç anakarta veya diğer donanım parçalara zarar verdiği gibi az güç de anakara veya diğer parçalara zarar vermesi mümkün.

UltraGenerall

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Normal şartlara göre zaten ekran kartına da kırmızı ışık ekran kartına güç gitmediğini beliriyor. Lakin sorunu çözdüğünü dile getiriyorsun bu ışığın sönmesi lazım eğer sönmüyorsa ışık başka bir sorun var demek ki, Ekran kartının üzerindeki pinler tam mi.?

Eğer müsaitsen görsel bıraka bilir misin? Lütfen veya ne zaman müsait olduğun zaman. Çünkü o ışın sönmesi lazım.

Eğer sönmese çok fazla güç anakarta veya diğer donanım parçalara zarar verdiği gibi az güç de anakara veya diğer parçalara zarar vermesi mümkün.
Bilgisayarı kapatınca kırmızı ışığın yanması biraz saçma değil mi sizce de? dediğim gibi bende de aynı şekilde oluyor. Bilgisayar açıkken ışık yok. Kapatınca yanıyor.

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Bilgisayarı kapatınca kırmızı ışığın yanması biraz saçma değil mi sizce de? dediğim gibi bende de aynı şekilde oluyor. Bilgisayar açıkken ışık yok. Kapatınca yanıyor.
Eğer kapayınca yanamaya devam ediyorsa;

BİOS ayarlarında Advanced moduna girip Onboard LED var muhtemel sizde o enabled siz onu Disable yapmanız lazım.

UltraGenerall

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Eğer kapayınca yanamaya devam ediyorsa;

BİOS ayarlarında Advanced moduna girip Onboard LED var muhtemel sizde o enabled siz onu Disable yapmanız lazım.
Dediğiniz ayarı bulamadım. Ancak çalışırken sorun çıkartmadığı için çok bir önemi yok. Zaten bahsettiğim kablodan alıp mevcut kablo karmaşasını bitirmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim.

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Dediğiniz ayarı bulamadım. Ancak çalışırken sorun çıkartmadığı için çok bir önemi yok. Zaten bahsettiğim kablodan alıp mevcut kablo karmaşasını bitirmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim.
Estağfurullah, Hocam teşekkür edecek bir durum yok orta da ki doğru düzgün yardım edemedim bile şuan size.

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
625
Asus'un forumunda Admin'in verdiği cevaba göre bu ledin bilgisayar kapalı iken yanması normalmiş. Bilgisayarın kapalı/uyku da olduğunu belirtmek içinmiş. Bilgisayar kapalı iken gece görünürlüğünü arttırmak istemişler.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230324-063949_Chrome.jpg
    Screenshot_20230324-063949_Chrome.jpg
    257.4 KB · Görüntüleme: 86

laz61

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar sayın hocam ekran kartının pin girişlerinde' kırmızı ışığın yanıp sonmesinin sebebi' elektriğin gitmesidir. siz farkında olmadan aniden gidip geldiğinde' bu uyarı ışığı alırsınız.cpu tweek yazılımında bu raporu kapata biliyorsunuz.Güç tespiti yazar ayrıca ışıklarının yanması bir zarar teşkil etmez eğer gerçekten bir arıza ışığı değilse.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri