Soru RTX 50 Serisi

RenzuNai

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
AMD Ryzen 9 7950X3D
Ekran Kartı
RTX 4090
Öncelikle esenlikler diliyorum bu sayfada yeniyim. Yakın zamanda(2-3 ay içinde) büyük bir bütçe ayırarak güzel bir sistem toplama planım var. Ama sorun şu ki çoğu yerde RTX 50 çıkacak şeklinde haberle karşılaşıyorum. Toplamak istediğim pc'de RTX 4090 kullanmayı düşünüyorum ama 50 serisi hakkında en ufak fikrim dahi yok (Bazıları diyebilir 4090 neyine yetmiyor ama konu yetmemesi değil barındırdığı özellikler gibi düşünebiliriz. Ek olarak bu kart bana yıllarca yetmesi gerekecek, bir zamanlar GTX 1080 de en iyiydi ama şu an adını bile görmüyoruz.). Mesela RTX 40 serisi şu anda çok büyük bir yeniliğe sahip diğerlerine göre, DLSS 3.0 ve 3.5 teknolojileriyle çoğu karta direkt fark atıyor. Bu ve bunun gelişmiş özellikleri RTX 50 serisinde olup 40 serisinde olmama gibi bir ihtimal olmaması için ön bilgi almam gerekiyor, sizce beklemeye değer mi ve RTX 50 serisi hakkında neler bildiğinizi paylaşabilir misiniz? Ek olarak fiyat aralığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
460
Kısacası şöyle söylüyüm kimse net bir şey söyleyemez. Olay şuna döner bugun 4070 aldın sabah 4070süper çıktı hemde aynı fiyata daha iyi performans mesela bir örnek. şimdi 4090 al deriz yepyeni bi teknoloji çıkar yada beklersin bir şey çıkmaz 4060taki beklentinin yüksek ama kartın düşük olması gibi . Bundan dolayı kararı sen vericeksin ha bekliyim dersen 50x serisi çıkıncada 60x serisiden yeni bir şey gelebilir diye düşünürsek sonsuza gidebiliriz.
Çıkış tarihi olarak 2026 düşünülüyor tanıtım ise 2024 sonu veya 2025 başı. Yani nette nbulabildiğim bilgiler sadece.

Özet geçmek gerekirsede 40 serisi 30 a göre ahım şahım farkları olmadı. ( bazı kartlar dışında 3070-4070) mesela 4070 bayağı iyi bir performans yakalarken 4060ti serisi 3060ti ya göre baya zayıf kaldı özellikle 3070e göre. Dlss bir yenilikti fakat kalıcı bir çözüm değildi. Beklentiyi karşılayamayan kart 4060ti olmuştu tıpkı starfield gibi. fakat 4070 serisi gerçekten muazzamdı. 12vrame sahipti. Oyuncular 16 istiyordu fakat 12 yeterli görülmüştü ileride gelecek 50 serisinin satabilmesi veya üst sürümlerin satabilmesi için düşünüyorum. 4080 kartların zirvesidir. 4090 sadece aşırı bi render vs.. detaylı yayın yayın arkası başka işler vs.. yapılcaksa 4k dır 8k dır zorlanacaksa öyle bir kart sonuç olarak 4070 de her işi ultrada gösterecek bir kart. Eğer hedefim 4090 olsaydı ben alırdım 50x serisi beklemek yerine 1-2 yıl rahatça kullanırdım 50x serisi gelse bile baba kart olduğundan dolayı her şey ile devam edebileceğini düşünmekteyim. ama eğer bir şansım varsa 4090 yerine 4080 alırım o kadar detaylı kullanmayacağımı bildiğim için. Hem oyunlar için yeterli olur, hemde üstüne o kadar para vermemiş olurum

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri