RX 6600 ekran kartı ile sistem toplama 15.000 TL bütçe

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Merhaba,

RX 6600 ekran kartı elimde var şu anda. Ryzen 7 5800x veya 5800x3d işlemcili bir sistem toplamak istiyorum.
Anakart mini tower olmamalı kasa da beyaz düşünüyorum. Sıvı soğutmalı olacak şekilde. Ek olarak sıvı soğutma şart değilse kule tipi bir işlemci soğutucu da olur. Önerileri yapar mısınız lütfen?

Oynayacağım oyunlar işlemciye göre çalıştığı için ve elimde ekran kartı olduğu için bu şekilde yapmak istedim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Sadece işlemci 9K fiyatında + 2000 TL yakışır bir anakart + 2000 TL RAM ve SSD için ve kasa + PSU içinde 2000 TL civarı düşünürsek zaten bir 15K bütçe yapıyor burası. Sıvı soğutma için şart değil ama ortalama 1K bütçeye bir hava soğutma almanız gerekecek ki 15K yetersiz kalacak. Bütçenizi 16-17K arasına çekmeniz gerekecektir. Beyaz tema ekstra fiyat artışı demek oluyor zaten tek başına.

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
İşlemci konusunda ben olsam 58003d seçerdim, çok performanslı gerçekten şaşırttı beni.

Kasa olarak önerim:
- 2650TL

Anakart önerim: Anakart bütçeye göre değişir fakat bütçeniz varsa x570 anakartları tercih etmenizi öneririm.

- 2650TL

- 2050TL

Soğutma olarak sıvı soğutma kullanacaksanız kasanız 120-240 veya 360 mm radyatörleri desteklemektedir. Çeşit çeşit soğutucular var, isterseniz kule tipi de kullanabilirsiniz fakat benim size tavsiyem şu olacaktır,

- 1899TL

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Hocam 5800XD kesinlikle kullanın. 5800X tercih etmeyin burada

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Arkadaşlar aslında açıkça şunu belirtmek istiyorum. İleride upgrade yapmamı gerektirecek bir sistem toplamak istemiyorum. 15k bütçemi 18 çıkardığımda ileride upgrade yapmama gerek kalmayacak 18e de çıkarım. Sorun değil. Önemli olan ryzen 7 5800x 3d ve RX 6600 dual ekran kartımdan maksimum verimi almak.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
CPU :

MB :
Kasa :
Soğutucu :
  1. - Beyaz rengi yok kontrast olur!
  2. - Beyaz rengi yok kontrast olur!
Burası size uygunsa diğer bileşenlerde alınacaksa size öneri yaparım SSD ve RAM + PSU konusunda.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
CPU :

MB :
Kasa :
Soğutucu :
  1. - Beyaz rengi yok kontrast olur!
  2. - Beyaz rengi yok kontrast olur!
Burası size uygunsa diğer bileşenlerde alınacaksa size öneri yaparım SSD ve RAM + PSU konusunda.
Hocam sıvı soğutma olmasına gerek yok, hava soğutma yeterli olmaz mı? Anakartta da wifi olmasina gerek yok, mini anakart olmasın mümkünse. Kasa da PSU var mı yoksa onu ayrı mı alacağız? 8+8 pin olması daha iyi olur demiştiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Olur 1000 TL bütçeye kadar öneri yaparım hava soğutmada. Kasada PSU yok. Size demiştim beyaz temada adam gibi bir kasa bulmak piyasada zor. Corsair 4000D var buda alınabilir. Daha ucuza adam gibi bir ürün bulamadım.

PSU seçiminde anakart olarak neye kadar verdiğinize göre değişir tercih. MSI model ile uyumsuz PSU yok piyasada çok dandik ürünlere hariç. Ama diğerleri olacaksa 8+4 pin CPU girişi olan bir PSU seçilmeli.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Olur 1000 TL bütçeye kadar öneri yaparım hava soğutmada. Kasada PSU yok. Size demiştim beyaz temada adam gibi bir kasa bulmak piyasada zor. Corsair 4000D var buda alınabilir. Daha ucuza adam gibi bir ürün bulamadım.

PSU seçiminde anakart olarak neye kadar verdiğinize göre değişir tercih. MSI model ile uyumsuz PSU yok piyasada çok dandik ürünlere hariç. Ama diğerleri olacaksa 8+4 pin CPU girişi olan bir PSU seçilmeli.
Söylediğim gibi beyaz olmasına gerek yok. Beyaz tasarimdan vazgeçtim. Mini olmayan anakart önerileri yapar mısınız? Önce anakarti seçelim. Wifi olmasina gerek yok söylediğim gibi. 8+8 veya 8+4 pinli hangisi daha iyi oluyorsa.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Fiyat olarak benzer fiyatta daha zayıf bir anakart. Ben anlamadım siz tam olarak ne istiyorsunuz? Sadece anakart için bir bütçe verin önerimi ona göre yapayım çünkü anlamadım böyle uzayıp gidecek bu konu. Önerdiğim anakart oldukça iyi bir anakart ve fiyatı çok iyi şuan.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Fiyat olarak benzer fiyatta daha zayıf bir anakart. Ben anlamadım siz tam olarak ne istiyorsunuz? Sadece anakart için bir bütçe verin önerimi ona göre yapayım çünkü anlamadım böyle uzayıp gidecek bu konu. Önerdiğim anakart oldukça iyi bir anakart ve fiyatı çok iyi şuan.
Evet haklısınız hocam kusura bakmayın karıştı biraz.
Anakarttan beklentim şöyle: öncelikle mini olmaması ve wifi ozelligine sahip olmaması. Wifi ile fiyatı şişirmek istemiyorum. Fakat bu wifi dahilinde Bluetooth sahipse olabilir. Yani 2500 bütçeye göre de önerebilir misiniz? 2500 olan anakart ile 3000 TL arasında kesin bir fark var ise yani arada ki 500 TL farka değer diyorsanız 3000 TL olan Anakarti da alabilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Önerdiğim anakart 5800X3D için çok ideal 2999 TL olan MSI X570S modeli. Bence onu alın geçin. Performansı vs. sizi uzun yıllar pişman etmez. Zaten o anakartın piyasada fiyatına bakarsanız minimum 4000 TL olduğunu görürsünüz.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Önerdiğim anakart 5800X3D için çok ideal 2999 TL olan MSI X570S modeli. Bence onu alın geçin. Performansı vs. sizi uzun yıllar pişman etmez.
Tamamdır anakart olarak MSI X570S seçiyorum o zaman. Diğer parça önerilerini de yapabilir misiniz? lütfen. Kasanın beyaz tema olmasına gerek yok vazgeçtim.

ANAKART: X570S
İŞLEMCİ: Ryzen 7 5800X 3D

Kasa da mid tower olursa soğutucunun kasaya sığmama durumu var sanırım onu şu anda zalman n5 MF kasamda yaşıyorum. Değişik bir şekilde monteledik o da bir ram'e baskı yapıyor biraz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Ben size sorun çıkartmayacak kasalar önerdim zaten. O kasaların siyah modellerini seçebilirsiniz eğer beyaz olmayacaksa. Pahalı derseniz daha ucuz ürün bakacağım ama bütçesini belirtin.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Ben size sorun çıkartmayacak kasalar önerdim zaten. O kasaların siyah modellerini seçebilirsiniz eğer beyaz olmayacaksa. Pahalı derseniz daha ucuz ürün bakacağım ama bütçesini belirtin.
Evet pahalı geldi o bütçe kadar olabilir ama en azından PSU ile beraber olsun. Elimde zalman n5 MF var. 70 dereceyi görmedim ne ekran kartında ne de işlemci de. 65 i bile zor gördüm, god of War yuksek-ultra ayarlarda.

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Bu aralar ben de benzer bir sistem topluyorum. Ama mini tower arıyorum ve beyaz renk ne yazık ki pek seçenek yok.
Full tower'da seçenekler çok daha fazla.

İşlemci 9-10k civarı tutarcaktır.

Anakart olarak X570'e geçmezdim çünkü fanlı olması beni rahatsız ediyor. Fan'ın bir ömrü olması biraz rahatsızlık verici o yüzden pasif soğutma daha güzel bir tercih olacaktır. B550 kartlar arasında güçlü bir işlemci kullanmak istediğin için başlangıç seviyesi bir anakart tercih etmezdim.

Gigabyte B550 Aorus Elite V2
MSI B550 Gaming Edge veya Tomahawk hatta Mortar'da iş görür.
Asus TUF serileri
Asrock B550M Steel Legend'da fena bir tercih olmayabilir.
Ortalama 3-4k arası bir rakam tutacaktır.

Ryzen işlemciler hızlı ramleri sever. Anakart üreticilerin test ettikleri donanımların listeleri oluyor. QVL diye geçiyor. Oradan bakıp ram'i seçebilirsin. 16gb oyun için yeterli olacaktır ama olmuşken 32gb (16 x 2) olması daha güzel ama kapasite büyüdükçe hızlı ramlerin fiyatları üretim zorluğu nedeniyle oldukça artıyor.
Corsair'in Dominator ramlari 3-4k civarı 32gb 3600mhz'lik olanlarını bulabilirsin. Beyaz renkleri de mevcut.

Kasa olarak Corsair 4000X Beyaz seçerdim. Önü kapalı diye hemen vazgeçme. Ayrıca beyaz renkte 4000D'ye ait ön panel'i alıp camı değiştirebilirsin. Ayrıca satıyorlar 250 lira civarında bulabilirsin. Bence gerek de yok. Kasa yeterince hava alacaktır. İçinde 4 adet güzel fan, corsair'ın lighting node'u da beraberinde cabası. Power supply da var içinde. Bütçeyi buradan toparlayabilirsin.
Corsair 4000X beyaz'ı 2-3k arası rakamlara bulabilirsin.
Alternatif olarak Sharkoon Silent Storm 850W (A tier) ve NZXT h510i de tercih edilebilir. O da aynı rakamlara gelecektir.

Corsair kasa 240mm, NZXT kasa ise ön taraf için 240mm üst taraf için 120mm sıvı soğutma seçebilirsin.
İşlemci soğutucu için Arctic en iyi performans tercihi olacaktır ama beyaz renk olsun istersen Cooler Master ML240L v2 beyaz renkte 2k civarı bulabilirsin. (Bu soğutucu RGB'dir. ARGB değil. 3 pinli değil 4 pinli olana takmalısın)
Arctic Liquid Freezer 2'de bu fiyatlara yakın diye hatırlıyorum. Soğutma konusunda en iyi performansı aramak sana birşey katmayabilir. Çünkü overclock olan bir işlemci değil 5800X3D. Yeteri kadar soğutma iş görür. NZXT için NZXT'nin sıvı soğutmasını veya Arctic'in 120lik olanını tercih edebilirsin.

Yaklaşık 18k arasında bir sistem toplamış oluyoruz. Hepsini bi anda almana gerek yok. İşlemci soğutucusunu stock soğutucu ile bir süre idare edip alabilirsin.

Umarım gönlünce bir bilgisayar olur.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Evet pahalı geldi o bütçe kadar olabilir ama en azından PSU ile beraber olsun. Elimde zalman n5 MF var. 70 dereceyi görmedim ne ekran kartında ne de işlemci de. 65 i bile zor gördüm, god of War yuksek-ultra ayarlarda.
Kasa ve PSU ayrı ayrı alınmalı. Kasa içindeki PSU ürünleri genelde çok iyi olmuyorlar. Önerisini yaparım.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Bu aralar ben de benzer bir sistem topluyorum. Ama mini tower arıyorum ve beyaz renk ne yazık ki pek seçenek yok.
Full tower'da seçenekler çok daha fazla.

İşlemci 9-10k civarı tutarcaktır.

Anakart olarak X570'e geçmezdim çünkü fanlı olması beni rahatsız ediyor. Fan'ın bir ömrü olması biraz rahatsızlık verici o yüzden pasif soğutma daha güzel bir tercih olacaktır. B550 kartlar arasında güçlü bir işlemci kullanmak istediğin için başlangıç seviyesi bir anakart tercih etmezdim.

Gigabyte B550 Aorus Elite V2
MSI B550 Gaming Edge veya Tomahawk hatta Mortar'da iş görür.
Asus TUF serileri
Asrock B550M Steel Legend'da fena bir tercih olmayabilir.
Ortalama 3-4k arası bir rakam tutacaktır.

Ryzen işlemciler hızlı ramleri sever. Anakart üreticilerin test ettikleri donanımların listeleri oluyor. QVL diye geçiyor. Oradan bakıp ram'i seçebilirsin. 16gb oyun için yeterli olacaktır ama olmuşken 32gb (16 x 2) olması daha güzel ama kapasite büyüdükçe hızlı ramlerin fiyatları üretim zorluğu nedeniyle oldukça artıyor.
Corsair'in Dominator ramlari 3-4k civarı 32gb 3600mhz'lik olanlarını bulabilirsin. Beyaz renkleri de mevcut.

Kasa olarak Corsair 4000X Beyaz seçerdim. Önü kapalı diye hemen vazgeçme. Ayrıca beyaz renkte 4000D'ye ait ön panel'i alıp camı değiştirebilirsin. Ayrıca satıyorlar 250 lira civarında bulabilirsin. Bence gerek de yok. Kasa yeterince hava alacaktır. İçinde 4 adet güzel fan, corsair'ın lighting node'u da beraberinde cabası. Power supply da var içinde. Bütçeyi buradan toparlayabilirsin.
Corsair 4000X beyaz'ı 2-3k arası rakamlara bulabilirsin.
Alternatif olarak Sharkoon Silent Storm 850W (A tier) ve NZXT h510i de tercih edilebilir. O da aynı rakamlara gelecektir.

Corsair kasa 240mm, NZXT kasa ise ön taraf için 240mm üst taraf için 120mm sıvı soğutma seçebilirsin.
İşlemci soğutucu için Arctic en iyi performans tercihi olacaktır ama beyaz renk olsun istersen Cooler Master ML240L v2 beyaz renkte 2k civarı bulabilirsin. (Bu soğutucu RGB'dir. ARGB değil. 3 pinli değil 4 pinli olana takmalısın)
Arctic Liquid Freezer 2'de bu fiyatlara yakın diye hatırlıyorum. Soğutma konusunda en iyi performansı aramak sana birşey katmayabilir. Çünkü overclock olan bir işlemci değil 5800X3D. Yeteri kadar soğutma iş görür. NZXT için NZXT'nin sıvı soğutmasını veya Arctic'in 120lik olanını tercih edebilirsin.

Yaklaşık 18k arasında bir sistem toplamış oluyoruz. Hepsini bi anda almana gerek yok. İşlemci soğutucusunu stock soğutucu ile bir süre idare edip alabilirsin.

Umarım gönlünce bir bilgisayar olur.
Önerileriniz için Çok teşekkür ederim.
Kasa ve PSU ayrı ayrı alınmalı. Kasa içindeki PSU ürünleri genelde çok iyi olmuyorlar. Önerisini yaparım.
Tamam hocam o zaman bütçe 19k olsun öneriyi yapın bekliyorum.
5-6k da monitöre ayırdım.
2k veya 1080p,240hz destekleyen bir monitör düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri