RX 7700 XT Ve Ryzen 5 5600 Sistemde Düşük Fps Alıyorum

Alihan Emre Karaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle herkese merhaba abilerim ablalarım. Ben RX 7700 XT ekran kartı almadan önce RX 6600 XT kullanıyordum işlemcim ryzen 5 3600 idi. Fakat şimdi şöyle bir durum var ben RX 7700 XT ve ryzen 5 5600 sistemde önceki sistemimdeki fps değerlerimin aynısını alıyorum. Öncelikle 1080p 75 hz monitör kullanıyorum acaba bir darboğaz mı var ve bir de ekran kartım sadece 80 watt güç tüketiyor ve hiçbir oyunda ekran kartının tdp değeri artmıyor halbuki testlerde özellikle Marvel Spiderman Remastered oyununda global testlerde 1080p very high ayarlarda 150 170 ortalama fps veriyor diyorlar. bütün oyunlarım ssd de yüklü durumdadır. 4 tane ssd kullanıyorum ve hepsi sıfır durumundadır bütün sağlık testlerini yaptım ve sorun çıkmadı fakat dediğim gibi ekran kartımda bir anormallik var sadece 82 watt güç tüketimine sahip. Bir de acaba 2k monitör alsam işe yarar bir durum olur mu? Sistem özelliklerim şunlar:
AMD Radeon RX 7700 XT 12GB
AMD ryzen 5 5600 işlemci
16 GB DDR4 3000 MHZ DUAL CHANNEL RAM
Anakart B450M S2H
Taner hocam rica etsem müsaitseniz bu durumla ilginebilir misiniz

Ekli dosyalar

• RX 7700XT FPS değerleri.PNG
    RX 7700XT FPS değerleri.PNG
    120.2 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
75hz e kilitli oynuyorsunuz muhtemelen, başka türlü iki sistemin aynı fps yi verme ihtimali yok. Daha hızlı bir monitör lazım size.

KS

Alihan Emre Karaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
75hz e kilitli oynuyorsunuz muhtemelen, başka türlü iki sistemin aynı fps yi verme ihtimali yok. Daha hızlı bir monitör lazım size.
75 hz e nasıl kilitli oluyor anlamadım yani VSYNC falan gibi bir şey mi eğer öyle bir şey ise tüm oyunlarda vsync kapalı

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
freesync ayarlarını da bi kontrol edin, amd yazılımında da 75 e kilitlenmiş olabilir ama zaten niye 75hz monitör kullanıyorsunuz ki hala, sistem isterse 300fps çalışsın, her halükarda monitörünüzün hızı kadar performans alabileceksiniz... Sizin asıl sorununuz monitör darboğazı:)

KS

Alihan Emre Karaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
freesync ayarlarını da bi kontrol edin, amd yazılımında da 75 e kilitlenmiş olabilir ama zaten niye 75hz monitör kullanıyorsunuz ki hala, sistem isterse 300fps çalışsın, her halükarda monitörünüzün hızı kadar performans alabileceksiniz...
Hocam kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum da şimdi benim aklımda şöyle düşünce var acaba 2k 144 hz bir monitör alsam ekran kartının tdp değeri artar mı acaba çünkü dediğim gibi gpu sadece 82 watt çekiyor ve bütün oyunları ultrada oynuyorum şimdi 2k monitör alsam ve tüm oyunları 2k da oynasam ekran kartı tam güçte çalışır mı ve fps de bir düşme olur mu ha bir de şu anki monitörümde amd freesync açık konumda onu da belirteyim.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Hocam kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum da şimdi benim aklımda şöyle düşünce var acaba 2k 144 hz bir monitör alsam ekran kartının tdp değeri artar mı acaba çünkü dediğim gibi gpu sadece 82 watt çekiyor ve bütün oyunları ultrada oynuyorum şimdi 2k monitör alsam ve tüm oyunları 2k da oynasam ekran kartı tam güçte çalışır mı ve fps de bir düşme olur mu ha bir de şu anki monitörümde amd freesync açık konumda onu da belirteyim.
O kartla 2k da AAA oyunlarda yüksek fps ler alamazsınız ama en azından kartın tam gücünü kullanırsınız. Bu arada Freesync açıksa şu an aldığınız değerler normal. 75hz 1080p o kartı zorlamaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri