Ryzen 3 3100

Ekremy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba işlemcimi o c yapmak istiyorum 4.4 4.5 lara kadar stabil olması için yardımcı olabilecek bir arkadaş varmıdır. Gigabyte b450 anakart bulunuyor mosfet soğutuculu kule tipi fan mevcut

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
O anakart ile pek performans almanız mümkün değil. Giriş seviyesi sayılabilecek bir anakart. OC ye fazla müsait değil o anakart. Mümkünse bulaşmayın derim.

YANLIŞ/EKSİK BİLGİ!

Moderatörün son düzenlenenleri:

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
O anakart ile pek performans almanız mümkün değil. Giriş seviyesi sayılabilecek bir anakart. OC ye fazla müsait değil o anakart. Mümkünse bulaşmayın derim.
Doğru değil bu. B450M S2H ile yapıyorum. Ayrıca adam B450 demiş. B450 Aorus olmadığını nerden biliyorsun ?

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Doğru değil bu. B450M S2H ile yapıyorum. Ayrıca adam B450 demiş. B450 Aorus olmadığını nerden biliyorsun ?
O zaman tam model belirtebilir. Aorus modeli ise pek tabi, yapabilir.
Birde işlemcinin silikon kalitesi var. Silikon kalitesi iyiyse sorun değil, ama değilse istediği kadar uğraşsın tam stabil değer almaz. Demek ki sizin işlemcinizin silikon kalitesi iyi ki yapabiliyorsunuz.
Birde sormak istediğim, OC yaptıktan sonra anakartın sıcaklık değerlerine OCCT üzerinden hiç baktınız mı ? Merak ediyorum. Birde kaç V da kaç GHz verdiniz ve hangi işlemciye OC yaptınız ?

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
O zaman tam model belirtebilir. Aorus modeli ise pek tabi, yapabilir.
Birde işlemcinin silikon kalitesi var. Silikon kalitesi iyiyse sorun değil, ama değilse istediği kadar uğraşsın tam stabil değer almaz. Demek ki sizin işlemcinizin silikon kalitesi iyi ki yapabiliyorsunuz.
Birde sormak istediğim, OC yaptıktan sonra anakartın sıcaklık değerlerine OCCT üzerinden hiç baktınız mı ? Merak ediyorum. Birde kaç V da kaç GHz verdiniz ve hangi işlemciye OC yaptınız ?
4.5 ghz 1.1875 v evet teslerimi yaptım sorunsuz 1 sene boyunca kullandım aynı anakart ile. Hiç bilgi vermeden o anakartla performans pek mümkün değil falan demek doğru değil. Denemeyle bulunabilecek bir şey.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
4.5 ghz 1.1875 v evet teslerimi yaptım sorunsuz 1 sene boyunca kullandım aynı anakart ile. Hiç bilgi vermeden o anakartla performans pek mümkün değil falan demek doğru değil. Denemeyle bulunabilecek bir şey.
Bizzat B450M S2H V1 kullanıp OC denediğim için bende tecrübemi aktardım. Demek ki sizin şansınıza silikon kalitesi güzel işlemci ve güzel anakart denk gelmiş. Durduk yere kimseye yalan bilgi verecek halim yok elbette.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Bizzat B450M S2H V1 kullanıp OC denediğim için bende tecrübemi aktardım. Demek ki sizin şansınıza silikon kalitesi güzel işlemci ve güzel anakart denk gelmiş. Durduk yere kimseye yalan bilgi verecek halim yok elbette.
Birden fazla B450M S2H ile çok işlemciye OC denedim. Ryzen 5 3600 4.5 Ghz de dahil slikonu iyi olsa bile ısınan bir işlemcide bile B450M S2H bile iş yapıyor. Ryzen 3 3100 için 4.5 Ghz için fazlasıyla yeterli bir anakart. Kaldı ki adamın anakartı daha iyide olabilir. Aorus elite gaming X falan.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Birden fazla B450M S2H ile çok işlemciye OC denedim. Ryzen 5 3600 4.5 Ghz de dahil slikonu iyi olsa bile ısınan bir işlemcide bile B450M S2H bile iş yapıyor. Ryzen 3 3100 için 4.5 Ghz için fazlasıyla yeterli bir anakart. Kaldı ki adamın anakartı daha iyide olabilir. Aorus elite gaming X falan.
Olabilir, bende R5 3600 ve B450M S2H V1 ile denedim ama olmadı.
Ancak ben şahsen elindeki işlemcinin silikon kalitesini ve anakartın kalitesini tam bilmeden tavsiye vermenin veya yönlendirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Hele ki OC den pek anlamıyorsa, teknolojik ürünlerin şu denli pahallılığında neden durduk yere ürünlerine yanlış bir OC ile zarar gelsin ki ? Ben şahsen en risksiz durumu düşünüyorum.
Tercih elbette yinede kendisinin.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Olabilir, bende R5 3600 ve B450M S2H V1 ile denedim ama olmadı.
Ancak ben şahsen elindeki işlemcinin silikon kalitesini ve anakartın kalitesini tam bilmeden tavsiye vermenin veya yönlendirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Hele ki OC den pek anlamıyorsa, teknolojik ürünlerin şu denli pahallılığında neden durduk yere ürünlerine yanlış bir OC ile zarar gelsin ki ? Ben şahsen en risksiz durumu düşünüyorum.
Tercih elbette yinede kendisinin.
Doğru yönlendirme ile yapılabilecek bir şey. Risk aslında çok az. Slikon kalitesi bir yere kadar önemli çok kötü olanlara bile OC yapılabiliyor. Silikonu çok iyi olmayıp bilen adamın tek çekirdekte 4.9 ghz yapıp en yüksek skoru elde ettiğine bile şahit olduk başka bir forumda konusu bile var. Doğru yapmak veya yaptırmak önemli bu arkadaşında çok bilgisiz olduğunu düşünmüyorum. Kule tipi soğutucuyla 4.4 4.5 Ghzlere çıkabildiğini bilip konuya o şekilde yazmış ve anakartında mosfet soğutucusu olduğunun bilgisini vermiş.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Neyse konuyu çok saptırmanın anlamı yok. Konuda çok fazla bilgi olmadan yapılmaz, riskli ve anakartı dahi bilmeden giriş seviye çok iyi değil demek doğru değil.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri