Ryzen 5 1500x Overclock

Haorelian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle selamlar, Elimde Ryzen 5 1500x bulunmakta stok hızı 3.5Ghz olarak çalışıyor ben bunu hız aşırtmak istiyorum fakat fazla bir bilgim olmadığından dolayı ne işlemciyi yakmak istiyorum ne de bu hızlarda durmak. Elimde hali hazırda bir sıvı soğutma (Xigmatech Scylla 240MM) var yeterli geleceğini düşünüyorum.
Hedeflediğim Ghz değeri 4 Ama işlemcime fazla mı onu bilmiyorum, her türlü yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

KS

Haorelian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet, göstermişsiniz fakat benim Asus ana kartımda gösterilen gibi CPU frekans hızına müdahale edemiyorum hatta bloke bile oluyor diyebiliriz. AMD Ryzen Master Uygulamasını denedim pek stabil değerler almadım. Ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Anakartınızın tam modelini yazarsanız netten kullanma kitapçığını indirip,biosuna bakabilirim.

Böylece hangi ayarları ne yapmanız gerektiğini yazabilirim. Sadece çarpan arttırmak yeterli olmaz,overclock için. Voltajı auto bırakırsanız anakart kafasına göre voltajı bol kepçe,yükseltir. Bu da ,kaş yapayım derken göz çıkarmaktır.

KS

Haorelian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ASUS Prime X370-Pro AMD Ryzen AM4 DDR4 DP HDMI M.2 USB 3.1 ATX X370 Motherboard with AURA Sync RGB Lighting

Anakartın tam modeli böyle

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Tamam bi bakayım biosuna.

4 ghz çıkması lazım.
AMD Ryzen serisinde 1,40 ın üzerini voltaj olarak pek tavsiye etmiyor.1,38 ile önce dene.

,İşlemci bus frekansını elemiyeceksin. ai tweaker menüsüne gir. cpu core ratio var. işlemci çarpanıdır. 0nu 39 yap. 3,9 ghz olacak işlemcin.Önce 3,9 deneyelim.

overclock modeden D.O.C.P yi seç. Ramlerini de olması gereken hızına çeker bu mod.Yani düşük hızda çalışmazlar. Overclock modda manueli seçseydin,ramlerie müdahele etmez bios.. D.O.C.P nin avantajı budur yani.

dıgı+vrm menüsü var. Bu menü,anakartın güç devrelerine komut verir. Overclockta işlemcinin voltajını arttırınca,anakart güç devrelerinin yükselen voltajla,daha stabil çalışmasını bu menü sağlar.Yoksa,işlemcinin voltaj beslenmesi düzensiz olur. Bu da overclockun başarısızlığına neden olabilir.
cpu load line calibrationda level seviyeleri var. 1 den 10 a kadar. 5 i seç. 10 u seçersen daha overclock stabil olabilir ama işlemci sıcaklığını da aşırı yükseltebilir.
cpu current capability ayarınıda, yüzde 130 seç.

Aynı load line ayarları, SOC olarak da var. Onları elleme.
CPU VOLTajı override ve offset olarak, iki seçimlidir. offseti seçersen,mevcut voltajın üzerine ilave yapar. misal ,offseti seçtin. 0.10 u seçtin. mevcut voltajın neyse onu 0,10 volt daha arttırmış olursun.
Override seçersen,direk işlemci voltajını seçiyorsun. mesela tablodan 1,38 i seçtin. voltajın 1,38 olacaktır. Bunu kullan.
SOC VOltajına da bi bak. Eğer 1,05 ten küçükse,onu da 1,05 yap.

Bunları önce bi incele biosundan. Takıldığın bi husus olursa, muhakkak önce ,sor. Yanlış bi şey yapabilirsin ,çünkü. Temkinli gitmek her daim en doğrusudur.

KS

Haorelian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şahsen şimdi okuyunca yemedi OC yapmak 4Ghz denemiştim fakat 71 dereceleri gördü ve sonrasında sistem kapandı. Bir denerim ve size geri dönüş sağlarım teşekkürler.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Haorelian' Alıntı:
Şahsen şimdi okuyunca yemedi OC yapmak 4Ghz denemiştim fakat 71 dereceleri gördü ve sonrasında sistem kapandı. Bir denerim ve size geri dönüş sağlarım teşekkürler.
 Rica ederim. voltajı auto bıraktığın için anakart fazla voltaj verip,ısınmaya neden olmuş olabilir.Ki, ryzenler, FX veya phenom serisi gibi değiller. AMD nin max. derecesi 95 derece. Resmi sitesinde. Tabi bu değerlere çıkmamak da fayda var..

KS

Haorelian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
Haorelian' Alıntı:
 Rica ederim. voltajı auto bıraktığın için anakart fazla voltaj verip,ısınmaya neden olmuş olabilir.Ki, ryzenler, FX veya phenom serisi gibi değiller. AMD nin max. derecesi 95 derece. Resmi sitesinde. Tabi bu değerlere çıkmamak da fayda var..
Dostum güzel anlatmışsın eline sağlaık 65 derece sabit 3.9Ghz şu anda dediğin voltaj değerlerinde 4 denediğimde sistem Bios Ekranında devamlı takılı kalıyordu :) 3.9 da yeterli sanırsam neyse saolasın.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
1,40 voltaj ile 4,0 ı dene .
Şanımız olsun,4 ghz yaptık diyelim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri