Ryzen 5 5600 Boşta 50°C! 150Mm Altı Kule Tipi Soğutucu Önerileri?

AhmeT007

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda Ryzen 5 5600 işlemci aldım ve şu an stock soğutucu ile kullanıyorum. Ancak, Antalya'da yaşadığım için sıcak havalar işlemci sıcaklıklarını ciddi şekilde etkiliyor. Boşta işlemci sıcaklığı 45°C-50°C civarında seyrediyor. Özellikle FC24 oynarken sıcaklıklar 80-90°C'ye kadar çıkıyor. Bu durumdan dolayı, işlemciyi daha serin tutacak bir kule tipi soğutucu arayışına girdim.

Kasamın modeli VENTO VG04F ve üretici sitesinde maksimum soğutucu yüksekliğinin 150 mm olduğu belirtilmiş. Ancak incelediğim çoğu fiyat/performans ürünü 150 mm’yi aşıyor. Bu yüzden, 150 mm’den daha düşük yüksekliğe sahip ve aynı zamanda iyi performans sunan bir soğutucu arıyorum.

Önerilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim!

Teşekkürler!

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-09-04 220411.png
    Ekran görüntüsü 2024-09-04 220411.png
    42.8 KB · Görüntüleme: 7

Nostrovia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
bu soğutucu 150 mm.
daha alçak modeller vardır bakmak lazım.

123mm olarak bu var.

Son düzenleme:

Nostrovia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
ID ooling IS serilerine de bakabilirsiniz ama ne işse bulmak zor.

Nostrovia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Olabilir king 148mm diğeri 150 mm.
Bana kalsa 145mm den fazlasını almam az bir pay kalsın kapakla diye.
150mm kasa kapağı sürterse fanlar ram veya vrm'lere değecek olursa fanları biraz kaydırmak gerekirse payınız kalmaz.

Daha önce mini itx'de id cooling IS-40X kullanmışım 40mm soğutucu fanla psu arasında 1cm anca kalıyordu ona rağmen başarılıydı I7-7700 ile.
ama şu sıralar fiyatlar yüksek ve ürün bulmak zor.

Son düzenleme:

th3answ3R

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda Ryzen 5 5600 işlemci aldım ve şu an stock soğutucu ile kullanıyorum. Ancak, Antalya'da yaşadığım için sıcak havalar işlemci sıcaklıklarını ciddi şekilde etkiliyor. Boşta işlemci sıcaklığı 45°C-50°C civarında seyrediyor. Özellikle FC24 oynarken sıcaklıklar 80-90°C'ye kadar çıkıyor. Bu durumdan dolayı, işlemciyi daha serin tutacak bir kule tipi soğutucu arayışına girdim.

Kasamın modeli VENTO VG04F ve üretici sitesinde maksimum soğutucu yüksekliğinin 150 mm olduğu belirtilmiş. Ancak incelediğim çoğu fiyat/performans ürünü 150 mm’yi aşıyor. Bu yüzden, 150 mm’den daha düşük yüksekliğe sahip ve aynı zamanda iyi performans sunan bir soğutucu arıyorum.

Önerilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim!

Teşekkürler!
Öncelikle günaydın selam aleyküm kardeşim mert ben vatan bilgisayarda çalışıyorum bilgisayar bölümünde ve bu işte fena değilim kasanın ölçüsünü bilmeden bişey diyemem ama benim 5600x 3060 sistemde kullandım sonra 12400f 3070 sistemde kasa ile verdim çok memnun kaldım ürün thermalright peerless assasin RGB versiyonu uygulamayı düzgün yaparsa sıvı soğutma almadan çiçek gibi kullanırsın ama yükseklik kapağın cama yani değmeden olup olmayacağını iyice tespit et eğet ramlare değer dıyosan az fanları üste doğru montajla dua edersin selamlar kolay gelsin 😉🙏

KS

AhmeT007

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Öncelikle günaydın selam aleyküm kardeşim mert ben vatan bilgisayarda çalışıyorum bilgisayar bölümünde ve bu işte fena değilim kasanın ölçüsünü bilmeden bişey diyemem ama benim 5600x 3060 sistemde kullandım sonra 12400f 3070 sistemde kasa ile verdim çok memnun kaldım ürün thermalright peerless assasin RGB versiyonu uygulamayı düzgün yaparsa sıvı soğutma almadan çiçek gibi kullanırsın ama yükseklik kapağın cama yani değmeden olup olmayacağını iyice tespit et eğet ramlare değer dıyosan az fanları üste doğru montajla dua edersin selamlar kolay gelsin 😉🙏
GÜnaydın Hocam kasa ölcüleri şöyle yazıyor

>> MAKSİMUM CPU SOĞUTUCU YÜKSEKLİĞİ (150mm)
>> MAKSİMUM GPU UZUNLUĞU (320mm)
>> MAKSİMUM PSU UZUNLUĞU (150mm)

Kasa Boyutları (Yükseklik x Genişlik x Derinlik)400 x 180 x 450 mm

th3answ3R

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
GÜnaydın Hocam kasa ölcüleri şöyle yazıyor

>> MAKSİMUM CPU SOĞUTUCU YÜKSEKLİĞİ (150mm)

>> MAKSİMUM GPU UZUNLUĞU (320mm)

>> MAKSİMUM PSU UZUNLUĞU (150mm)

Kasa Boyutları (Yükseklik x Genişlik x Derinlik)400 x 180 x 450 mm
Gaminggentr özellikleri yazıyor kardeşim uygunsa ateşle geç ben çok memnundum tavsiye ederim.

Soğutucu Özellikleri:
Boyut: U125 mm x G110 mm x Y155 mm
Ağırlık: 730g
Isı boruları: 6mm ısı borusu x 6 adet
Bakır Taban: C1100 Saf bakır nikel kaplı

KS

AhmeT007

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Gaminggentr özellikleri yazıyor kardeşim uygunsa ateşle geç ben çok memnundum tavsiye ederim.

Soğutucu Özellikleri:
Boyut: U125 mm x G110 mm x Y155 mm
Ağırlık: 730g
Isı boruları: 6mm ısı borusu x 6 adet
Bakır Taban: C1100 Saf bakır nikel kaplı
Hocam 5 mm kurtarmıyor bir sıkıntı olurmu acaba riske atmaya değer mi

th3answ3R

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Thermalright farklı serilerine bak istersen gaminggentrden vs gardaşım kuşadasına yakınsan gel yanıma halletmeye çalışırız

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri