Ryzen 5 5600 Under Voltage

UmutYldrm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba, 5600 işlemciye 1.100v verip 4.2ghz de çalıştırmayı planlıyorum ama aklıma takılan bir kaç şey var;

1) yapacağım bu işlem sizce nasıl? (işlemcinin sıcaklığını da düşürüyor.)

2) İşlemci bu ayardan sonra sürekli 4.2ghz de çalışacak, bu bir sorun teşkil ediyor mu?

3) PBO mu açayım yoksa bu işlemi mi yapayım?

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,316
Merhaba, 5600 işlemciye 1.100v ya da 1.200v verip 4.2ghz de çalıştırmayı planlıyorum ama aklıma takılan bir kaç şey var;

2) İşlemci bu ayardan sonra sürekli 4.2ghz de çalışacak, bu bir sorun teşkil ediyor mu?

Sogutucu almaya bütçeniz varsa sogutucu alim hiç undervolt falanda uğraşmayın

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,316
bütçem yok maalesef, 88 derece falan oluyor, normal midir bu?
Islemci için normal ama iyi değeler değil undervolt yapmanı şiddetle önermem bir süre çok yüke sokmadan kullanıp ucuz yollu bir soğutucu bakılabilir gibi

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Ben ryzen master ile 4350 ye kadar çıkarttım, BIOS üzerinden 4200 e sabitledim. Stok soğutucu yetmedi sanırım, ETS 2 setup anında 90 derece üzerine çıktı kapandı bilgisayar. Sonrasında BIOS üzerinden sınırlamayı kaldırdım şuan gayet normal

arafday

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
57
Arkadaşlar biraz mantıklı düşünmem gerekirse, eğer bu işlemcilere %100 undervolt yapılması gerekseydi, inanın firma bunu sizin için yapardı sanırım. Sadece tek söyleyebileceğim şey bu işlemcilere bu miktarı verebiliyorsanız yanına kasanıza uygun alabileceğiniz güzel bir soğutucu almak olacaktır. Eğer bunu yapamıyorsanız ben olsaydım ryzen 5 5500 alırdım. serin çalışır, uğraştırmaz stok soğutucu ile sanırım diğer işlemciye göre daha serin çalışacaktır. tabi performansı arasında fark kesinlikle var buda bir gerçek. Ancak altını çizmemde yarar var. Yaz aylarına giriyoruz. Şuan bu sisteminiz 88-90 dereceleri görüyorsa. Yaz aylarında bu değer 8-10 derece daha artacaktır muhtemelen.Anakartınızı bozabilirsiniz,İşlemcinizi bozabilirsiniz yada diğer bileşenleri mutlaka etkileyecektir. iyi forumlar.

KS

UmutYldrm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Stok fan mı?

2k da normal gibi ekran kartına yük daha çok biniyor
şu an 1080p de oynuyorum hocam

Ben ryzen master ile 4350 ye kadar çıkarttım, BIOS üzerinden 4200 e sabitledim. Stok soğutucu yetmedi sanırım, ETS 2 setup anında 90 derece üzerine çıktı kapandı bilgisayar. Sonrasında BIOS üzerinden sınırlamayı kaldırdım şuan gayet normal
ne sınırlaması kaldırdınız hocam anlamadım 3.5ghz ye mi döndünüz geri

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,635
Merhaba, 5600 işlemciye 1.100v verip 4.2ghz de çalıştırmayı planlıyorum ama aklıma takılan bir kaç şey var;

önermem sogutucu yoksa ve en yakın zamanda bi sogutucu almanız gerek

cptlykiaa

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
129

ben undervolt yaptım dediğin gibi 4.2ghz ve 1.075 voltaj ile çalıştırıyorum öyle gözle görülür bi performans farkı da yok, derecelerimde gayet ideal seviyede sıkıntı yok kullanabilirsin ama diğer arkadaşlarında dediği gibi en yakın zamanda para biriktirip soğutucu almak daha mantıklı bende alcam birkaç aya

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
şu an 1080p de oynuyorum hocam

ne sınırlaması kaldırdınız hocam anlamadım 3.5ghz ye mi döndünüz geri
4.2 den direk 0 olarak değiştirdim. Çünkü setup anında yer yer 4300e çıkmak istiyor işlemci ama ben 4200 e sabitledigim için ve stok fan kullandığım için 99 lari görüyordu ısı. Bende ilk fırsatta sıvı soğutma ya da kule tipine geçeceğim. Sana ryzen Master üzerinden OC yapmani tavsiye ederim hiç undervoltaj ile uğraşma. Stok soğutucu ile rdr2 de 2k da 4380 e kadar çıkıyor ısı 76-83 arasında gidiyor benim ve donma kasma yaşamıyorum.

KS

UmutYldrm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
4.2 den direk 0 olarak değiştirdim. Çünkü setup anında yer yer 4300e çıkmak istiyor işlemci ama ben 4200 e sabitledigim için ve stok fan kullandığım için 99 lari görüyordu ısı. Bende ilk fırsatta sıvı soğutma ya da kule tipine geçeceğim. Sana ryzen Master üzerinden OC yapmani tavsiye ederim hiç undervoltaj ile uğraşma. Stok soğutucu ile rdr2 de 2k da 4380 e kadar çıkıyor ısı 76-83 arasında gidiyor benim ve donma kasma yaşamıyorum.
Hocam dün Last Of Us Part 1 girdim, işlemci derecesi genellikle 78-80 derece arasındaydı. Bu değerler iyi mi?

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Hocam dün Last Of Us Part 1 girdim, işlemci derecesi genellikle 78-80 derece arasındaydı. Bu değerler iyi mi?
Aslına bakarsan stok soğutucu kullandığın için normal hatta iyi değerler. Ama işlemci açısından 78-80 iyi bir değer değilmiş. Ben de araştıra araştıra öğrendim. Bana kalsa bütün fanlar uçak fanı gibi çalışıyor ve bilgisayar kapanmıyorsa bile ideal bir durumdu. Çünkü FM, LoL, CS gibi basit oyunlar oynuyordum. Ne zaman ki rdr2, Spiderman gibi ağır oyunlara geçtim OC ne işe yarar niye yapılmalı diye araştırdım senin işine yarayacağını düşündüğüm bir video bırakacağım düzeltme ile.

Video:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri