ryzen 5 5600 undervolt

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
ryzen.png

ryzen master uygulamasından ayarları böyle yapıp kaydediyorum ama geçerli olmuyor, nedendir acaba? başka yapmam gereken bişey varmı?

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
Program üzerinden yapılan undervolt veya oc. işlemleri sağlıklı olmayabiliyor ve sistem arıza verebilir. Olması gereken bios üzerinden yapılmasıdır. yoksa mavi ekran hatalarıyla karşılaşma ihtimali yüksek. örneğin; izlediğiniz videolarda aynı işlemci ve anakart bile olsa bazen aynı ayarlarda hata verebilmekte. bu işlemlerde deneme yanılma ile stabil volt değeri bulunmalıdır.

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Program üzerinden yapılan undervolt veya oc. işlemleri sağlıklı olmayabiliyor ve sistem arıza verebilir. Olması gereken bios üzerinden yapılmasıdır. yoksa mavi ekran hatalarıyla karşılaşma ihtimali yüksek. örneğin; izlediğiniz videolarda aynı işlemci ve anakart bile olsa bazen aynı ayarlarda hata verebilmekte. bu işlemlerde deneme yanılma ile stabil volt değeri bulunmalıdır.
Evet ama yaptığım uv çok düşük değil diye düşünüyorum, ama hiç geçerli olmuyor, uygulama üzerinden yapıp stabil olanı bulmak istiyorum ama olmuyor

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Yokmu bilen birisi

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Rastgele UV ayarı yapıp sürekli o ayarda kullanmanızı önermem. Deneme yanılma yöntemi ile testleri geçip sonra da oyunlarda işlemcinin kararlılığı bozuluyor mu diye 3-5 saat deneyebilirsiniz. Test için Prime95 kullanın.
Program üzerinden bir ayar yaptığınızda PC yeniden başladığı zaman ayarlar sıfırlanır.
BIOS üzerinden yapılan işlemler kalıcı olur.

Ben R5 3600 ile UV yaptığım zaman Prime95 testini geçebildiğim en düşük voltajla ilk bir kaç gün bozulma veya belirti yaşamadım. Sonraki günlerde görüntüde bozulmalar olmaya başladı. Tekrar BIOS girip voltajı 1 tık artırdım (en düşük artabildiği rakamdı). 1 hafta kadar yine hata vermedi ama sonra hata verdi. 1 tık daha voltaj artırınca 8 ay boyunca hatasız çalıştı, sonrasında işlemci değiştirdim. Sanırım en son kararlı haliyle UV sonrası 15 derece kadar daha serin çalıştırmayı başarmıştım.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Doğru voltajı tutturmanız performans kaybı yaşamamanız için çok çok önemlidir.
CTR programıyla işlemciyi test edip hangi frekansta hangi voltajı vermeniz gerektiğini gösterebilir. %100 doğru olmaz. Bu yüzden testleri geçip geçmediğine bakmanızı öneririm. Testi geçse dahi ileride sıkıntı çıkarabilir. Dediğim şekilde 1-2 tık voltajı sonradan artırıp kararlı şekilde kullanmanız mümkün.
CTR kullanırken tavsiyem ise işlemcinizin boost frekans hızını baz almanız gerekir, gireceğiniz voltaj değerine bakarken.
BIOS üzerinden UV ayarı yapmanızı tavsiye ederim. Ryzenmaster programı ise başarısız.

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Rastgele UV ayarı yapıp sürekli o ayarda kullanmanızı önermem. Deneme yanılma yöntemi ile testleri geçip sonra da oyunlarda işlemcinin kararlılığı bozuluyor mu diye 3-5 saat deneyebilirsiniz. Test için Prime95 kullanın.
Program üzerinden bir ayar yaptığınızda PC yeniden başladığı zaman ayarlar sıfırlanır.

Ben R5 3600 ile UV yaptığım zaman Prime95 testini geçebildiğim en düşük voltajla ilk bir kaç gün bozulma veya belirti yaşamadım. Sonraki günlerde görüntüde bozulmalar olmaya başladı. Tekrar BIOS girip voltajı 1 tık artırdım (en düşük artabildiği rakamdı). 1 hafta kadar yine hata vermedi ama sonra hata verdi. 1 tık daha voltaj artırınca 8 ay boyunca hatasız çalıştı, sonrasında işlemci değiştirdim. Sanırım en son kararlı haliyle UV sonrası 15 derece kadar daha serin çalıştırmayı başarmıştım.
Ne kadar uv yapmıştınız en başta, en son kaçta stabil oldu sizin acaba

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11

Aga bide bios üzerinden sadece -0.1 veya 0.12 voltaj falan yapsam, ama max ghz'e dokunmasan sıkıntı olurmu

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Ne kadar uv yapmıştınız en başta, en son kaçta stabil oldu sizin acaba
İşlemciye göre CTR programı 4.2 GHz hızına 1.25v önermişti. 1.263 civarı ilk artış. Sonraki 1.275v civarıydı sanırım. Yani son artırmayla beraber toplam yaklaşık olarak 0.025 artırınca stabil değeri yakalamıştım. Net rakamı hatırlamıyorum malesef, yazdığım değerler aşağı yukarı yakın değerler olabilir. Anakarttan artırmak isteyince en ufak yükseltme değeri ile artırmıştım voltajı.

Tabii bu durum her işlemcinin silikon kalitesine göre değişiklik gösterebilmekte. Başka bir R5 3600 kullanıcısı aynı değerleri alıp kullanmamalı. Bazı işlemcilerin silikonu daha iyi ve daha düşük voltajla aynı frekans hızını yakalıyordu. Bazıları da daha kötü olabiliyordu. Her işlemcinin kendi silikonuna uygun bir voltaj değeri bulunmalı.

Son düzenleme:
KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
İşlemciye göre CTR programı 4.2 GHz hızına 1.25v önermişti. Tam hatırlamıyorum ama yakın rakamlardır 1.263 civarı ilk artış. Sonraki 1.275v civarıydı sanırım. Yani son artırmayla beraber 0.025 artırınca stabil değeri yakalamıştım. Tabii bu durum her işlemcinin silikon kalitesine göre değişiklik gösterebilmekte. O yüzden deneme yanılma ile değerleri bulmak gerekli.
Bende ctr programı çalışmıyor maalesef, anakart a520m olduğu için herhalde

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
Evet ama yaptığım uv çok düşük değil diye düşünüyorum, ama hiç geçerli olmuyor, uygulama üzerinden yapıp stabil olanı bulmak istiyorum ama olmuyor
Uygulama üzerinden bazı ayarlarını geçerli kılmaması normal, aksi takdirde bilmeyen kullanıcılar rastgele ileri geri oynaması durumunda işlemcinin performans kaynına yol açar. bu nedenle hiç bir şekilde oc. işlemlerini önermiyorum ama siz neden uv. yapmaya çalışıyorsunuz? yani sorununuz nedir en başta ?

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Uygulama üzerinden bazı ayarlarını geçerli kılmaması normal, aksi takdirde bilmeyen kullanıcılar rastgele ileri geri oynaması durumunda işlemcinin performans kaynına yol açar. bu nedenle hiç bir şekilde oc. işlemlerini önermiyorum ama siz neden uv. yapmaya çalışıyorsunuz? yani sorununuz nedir en başta ?
Muhtemelen stok soğutucu kullanıyordur veya iyi soğutamayan bir kule tipi soğutucu olabilir. Aksi halde uğraşmak fantezi olur.

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
İşlemci biraz ısınıyor, fazla ısınıp erken zamanda termal macunla uğraşmak istemediğim için

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
iyi bir hava soğutma alana kadar, bios üzerinden CPB'yi (Core Performance Boost. Ryzen işlemcilerinizin Turbo frekansta çalışmasını sağlar.) kapatıp yani 3.5ghz varsayılan değerlerde kullanın o zaman max. 70 dereceyi geçmez . bu şekilde programdan uv. ile sağlıklı değil.

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
pr
iyi bir hava soğutma alana kadar, bios üzerinden CPB'yi (Core Performance Boost. Ryzen işlemcilerinizin Turbo frekansta çalışmasını sağlar.) kapatıp yani 3.5ghz varsayılan değerlerde kullanın o zaman max. 70 dereceyi geçmez . bu şekilde programdan uv. ile sağlıklı değil.
programı sildim zaten, hiç geçerli olmadı, sonra bios'tan -0.1 yaptım bi sıkıntı olmadı ama, sonra onuda iptal edip auto moda aldım, ısınsın ısınabildiği kadar artık :D şey yapma şansımız varmı peki max boost değerini düşürebilirmiyiz, mesela oyunlarda falan 4.4 ghz yerine max 4.1 veya 4.2 olması için

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
131
4.4 ile 4.1 arasında sıcaklığı düşürecek etki yapmaz. dediğim ctb!yi kapatıp sorununuzu kısa vadede çözmüş olursunuz. 20 fps az alırsınız ama kafanız rahat olur.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
CBP kapatmak ile işlemcinin boost hızına geçmesini engellemiş olur. Böylece daha düşük voltajda işlemci çalışır, boost hızına erişmediği için. Sıcaklık düşer ama performans da düşer.
UV'nin sağlıksız bir tarafı yoktur. Doğru ayarı tutturmak önemlidir. Yapamayanların veya çekinenlerin kurcalamaması en doğrusu olabilir. Yanlış bir şey yaparım korkusuna gerek yoktur, sistem olumsuz bir şeyle karşılaşınca arıza yapmaz kendini korumaya alıp ya mavi ekran verir ya da kapanır. O durumda yapılan UV ayarını biraz daha değiştirip tekrar denenip kararlı çalıştığı voltaj değerini verirsiniz. UV ile sağlıklı değil demek kolaycılıktır. UV ile boost hızından yararlanırken de sıcaklığı düşürmek hedeflenir.

KS

Melo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
CBP kapatmak ile işlemcinin boost hızına geçmesini engellemiş olur. Böylece daha düşük voltajda işlemci çalışır, boost hızına erişmediği için. Sıcaklık düşer ama performans da düşer.
UV'nin sağlıksız bir tarafı yoktur. Doğru ayarı tutturmak önemlidir. Yapamayanların veya çekinenlerin kurcalamaması en doğrusu olabilir. Yanlış bir şey yaparım korkusuna gerek yoktur, sistem olumsuz bir şeyle karşılaşınca arıza yapmaz kendini korumaya alıp ya mavi ekran verir ya da kapanır. O durumda yapılan UV ayarını biraz daha değiştirip tekrar denenip kararlı çalıştığı voltaj değerini verirsiniz. UV ile sağlıklı değil demek kolaycılıktır. UV ile boost hızından yararlanırken de sıcaklığı düşürmek hedeflenir.
evet bende öyle yapmaya çalıştım, a520m ile uv oluyormu acaba, bi bilginiz varmı

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri