Ryzen 5 5600X Isınma Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhaba sistemimi alalı 1.5 yıl olmuştur. ASUS Dual RX 6700 XT, ASUS TUF B550M Plus, Wi-Fi Ryzen 5 5600X sistemimde sıcaklık değerlerim ilk aldığım dönemde 70 dereceyi bile görmüyordu yükteyken veya oyun oynarken. 1 yıl sonra sıcaklıklarım 95'lere çıkmaya başladı, kasa temizliği macun değişimi yaptım ve sorun çözüldü. Bundan da birkaç ay sonra yine aynı sorun oldu ve geçtiğimiz haftalarda tekrar kasa temizliği ve macun (Arctic MX4) değişimi yaptım. Birkaç hafta geçmesine rağmen örneğin Valorant'ta 80 derecelere ulaşıyor işlemci sıcaklığı. Sorunun ne olduğunu bulamadım gerçekten macun ve montajla ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum. Soğutmam ise Lian Li galahad AiO 360mm sıvı soğutma. Kasam ise ASUS GT-501. yardımcı olursanız sevinirim. Dün OCCT üstünden yaptığım stress testini de paylaşıyorum. Fanların normal kullanimdaki RPM'i için de bir resim koyuyorum. İşlemciyi normal kullanimda 1.2v ile 1.4v arasında gördüm genellikle. Kasanin içi genel olarak serin fakat sıvı soğutma borusunun radyatöre yakın olan kısmı genel olarak ısınıyor bu normal mi, resimlere eklediğim bölge? Ek olarak BIOS'um 1 yıl önceki sürümde, güncellemediğim için olma ihtimali var mıdır?

Ekli dosyalar

• resim_2022-04-26_201602190.png
    resim_2022-04-26_201602190.png
    229.1 KB · Görüntüleme: 178
  • asd.jpg
    asd.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 179
  • Ekran görüntüsü 2022-04-26 032258.png
    Ekran görüntüsü 2022-04-26 032258.png
    169.5 KB · Görüntüleme: 181

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Sürdüğünüz macunun orijinal olduğundan emin olun. Piyasada çok fazla çakması var. Arctic MX-4 lerin kutusunun üstünden QR kodlar çıkıyor. Onlar okutarak orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hortumların gösterdiğiniz bölgedeki kısımda bir tanesinin soğuk bir tanesinin sıcak olması lazım. Temizlerken radyatörü de temizlediniz mi ? Bir kompresör ile hava tutarak yaprakların arasında toz kalmadığından emin olmalısınız. Eğer radyatör temizse sorun pompanızda olabilir.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,070
Yüksek ihtimalle sahte termal macuna denk geldiniz. Aşağıda şöyle bir video yapmıştım önceden;

1 ay sonra sıcaklık artınca demontaj yapıp kontrol ettiğinizde macun kurum gibi kuruma veya dağılma yapıyor mu? Eğer yapıyorsa macunun ömrü maalesef çimento ile karıştırılmış gibi oluyor. O yüzden iyi bir orijinal macuna geçmek lazım.

Ayrıca sıcaklıklardan çok şikâyetçiyseniz, BIOS'a girip AMD CBS ayarını kapatırsanız %5 performans kaybı ile 15-20 derece daha sıcaklık düşüşü sağlıyorsunuz.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Sürdüğünüz macunun orijinal olduğundan emin olun. Piyasada çok fazla çakması var. Arctic MX-4 lerin kutusunun üstünden QR kodlar çıkıyor. Onlar okutarak orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hortumların gösterdiğiniz bölgedeki kısımda bir tanesinin soğuk bir tanesinin sıcak olması lazım. Temizlerken radyatörü de temizlediniz mi ? Bir kompresör ile hava tutarak yaprakların arasında toz kalmadığından emin olmalısınız. Eğer radyatör temizse sorun pompanızda olabilir.
Sahte olduğunu sanmıyorum çünkü mx4e geçme sebebim bu sorun ondan öncesinde sıvı soğutmamla birlikte gelen macunu kullanmıştım onda da aynı sorun olmuştu. Mx4u amazon ustunden teknobiyotikten tedarik ettim. Kompresor ile her yerini temizledim fakat radyatoru ekstra sokmedim ama özellikle yapraklarin arasinin temizledim ve herhangi bir pislik goremedim. Cbs ayarini kapamak bir çözüm gibi dursa da asil sebebi bulmak istiyorum cunku bu ayar acikken daha oncesinde 65 derece max olan islemcinin su an boyle olmasi cok mantiksiz. Bir sorun var ama ne oldugunu bulamadim henuz.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,070
Sahte olduğunu sanmıyorum çünkü mx4e geçme sebebim bu sorun ondan öncesinde sıvı soğutmamla birlikte gelen macunu kullanmıştım onda da aynı sorun olmuştu. Mx4u amazon ustunden teknobiyotikten tedarik ettim. Kompresor ile her yerini temizledim fakat radyatoru ekstra sokmedim ama özellikle yapraklarin arasinin temizledim ve herhangi bir pislik goremedim. Cbs ayarini kapamak bir çözüm gibi dursa da asil sebebi bulmak istiyorum cunku bu ayar acikken daha oncesinde 65 derece max olan islemcinin su an boyle olmasi cok mantiksiz. Bir sorun var ama ne oldugunu bulamadim henuz.

Aklıma alternatif olarak "daha önceden sorun yoktu yeni yeni başladı" dediğiniz için arkaplanda çalışan "yasaklı" programlar vs bulaşmış olabilir mi? Bunlar deli gibi CPU çalıştırırlar. Görev yöneticisi üzerinde her şey normal mi?

Ayrıca biraz daha faydası olabilmesi adına BIOS üzerinden F6 yaparak QFan kontrolden Turboya geçebilirsiniz. Yük altında soğutucu otomatik daha fazla çalışacaktır.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,070
Ek olarak BIOS sürümünün sıcaklıkla ilgisi olmaz. Çokta eski değil sürümünüz. Voltaj aralıkları, CPU frekansınız normal. OCCT 8 dakikalık testte 81 derece 360mm radyatöre göre fazla. Fakat görselde konumu doğru. CPU fan 931 rpm ile 600 küsürlerde çalışıyor. Orası az geldi. Seçenekleri değiştirip denediniz mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Size ilk tavsiyem macunun orijinal olup olmadığını kontrol edin sonrasındaki tavsiyem ise anakartınız iyi VRM setine sahip. Ama işlemciniz için otomatikte fazla voltaj veriyor. Tavsiyem işlemcinizin performans kaybı olmadan, CPB ayarı aktif şekilde undervolt yani sabit voltaj ile inebileceği minimum voltajı ayarlamanız. Bu işlem biraz zaman alır hangi değer sizin işlemciniz ve anakartınız için stabil çalışıyor anlamak için kademe kademe voltaj düşürüp her düşürüşte ayarları kaydedip OCCT ile en az 10dk. mavi ekran vs. alacakmısınız bunun testi ve sonrasında performans düşüklüğü var mı diye Cinebench R23 tek ve çok çekirdek puanlarının kontrolünü yapacaksınız. Bu işlemciyi anakart bağımsız olarak 1.1V ile 1.3V arasında 4.6GHz stok hızında çalıştıranlar var. Voltaj ne kadar düşük o kadar az ısı demek. NOT : Sadece voltaj düşüreceksiniz frekansla oynarsanız bu OC işine girer.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Aklıma alternatif olarak "daha önceden sorun yoktu yeni yeni başladı" dediğiniz için arkaplanda çalışan "yasaklı" programlar vs bulaşmış olabilir mi? Bunlar deli gibi CPU çalıştırırlar. Görev yöneticisi üzerinde her şey normal mi?

Ayrıca biraz daha faydası olabilmesi adına BIOS üzerinden F6 yaparak QFan kontrolden Turboya geçebilirsiniz. Yük altında soğutucu otomatik daha fazla çalışacaktır.
Cpu kullanımında anormal bir şey görmedim. Fanları full speede aldığımda her durumda bir sıcaklık düşüşü oluyor ama sıcaklıklar yine de ayni seyirlerde diyebilirim. Açıkçası farklı macunla da ayni sorunu yaşadığım için hala sahte macun olduğunu düşünmüyorum. Benim tahminimce direkt olarak Sıvı soğutmada bir sorun olduğu yönünde.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Size ilk tavsiyem macunun orijinal olup olmadığını kontrol edin sonrasındaki tavsiyem ise anakartınız iyi VRM setine sahip. Ama işlemciniz için otomatikte fazla voltaj veriyor. Tavsiyem işlemcinizin performans kaybı olmadan, CPB ayarı aktif şekilde undervolt yani sabit voltaj ile inebileceği minimum voltajı ayarlamanız. Bu işlem biraz zaman alır hangi değer sizin işlemciniz ve anakartınız için stabil çalışıyor anlamak için kademe kademe voltaj düşürüp her düşürüşte ayarları kaydedip OCCT ile en az 10dk. mavi ekran vs. alacakmısınız bunun testi ve sonrasında performans düşüklüğü var mı diye Cinebench R23 tek ve çok çekirdek puanlarının kontrolünü yapacaksınız. Bu işlemciyi anakart bağımsız olarak 1.1V ile 1.3V arasında 4.6GHz stok hızında çalıştıranlar var. Voltaj ne kadar düşük o kadar az ısı demek. NOT : Sadece voltaj düşüreceksiniz frekansla oynarsanız bu OC işine girer.
Dediğiniz şey bir çözüm olsa da daha öncesinde de bu voltaj değerleri ile sıcaklıklarım 65i geçmiyordu. Sorunumun asıl sebebine odaklanıp onu çözmek istiyorum. Forumda da sorunun tam olarak neyden kaynaklanabilecegini ogrenebilmek icin fikir istiyorum. Yukarıda da dediğim gibi sıvı soğutmada sorun olduğunu düşünüyorum. Ama elimde başka bir sıvı soğutma olmadigi icin deneyemiyorum. O yuzden alternatif olarak nelerin sorun olabileceğini araştırıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Eğer macun sıkıntı değilse, pompa RPM düşüklüğü var mı anakart veya ürünün kendi yazılımı varsa bir kontrol edin. Eğer düşükse yükseltip deneyin. Bu çözüm olmazsa pompayı dinleyin sıvı akışı sesi var mı kontrol edin. Son olarak sistemde virüs vb. bir faliyet var mı bunu iyi bir antivirüs yazılımıyla tam taratıp kontrol edin. Son olarak aşağıdaki önerimi deneyin. Sistem kalıntıları sorun yaratıyor olabilir. Önerim onların temizlenmesi için.

• @echo off
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\Recent\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp\"*.*
  • exit
Bu kodları bir not defterine yazıp yada kopyalayıp, dosya türü ayarını Tüm dosyalar yapın ve bir dosya adı.BAT şeklinde kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Bir yerde çok uzun süre takılırsa ENTER 'a basın.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Eğer macun sıkıntı değilse, pompa RPM düşüklüğü var mı anakart veya ürünün kendi yazılımı varsa bir kontrol edin. Eğer düşükse yükseltip deneyin. Bu çözüm olmazsa pompayı dinleyin sıvı akışı sesi var mı kontrol edin. Son olarak sistemde virüs vb. bir faliyet var mı bunu iyi bir antivirüs yazılımıyla tam taratıp kontrol edin. Son olarak aşağıdaki önerimi deneyin. Sistem kalıntıları sorun yaratıyor olabilir. Önerim onların temizlenmesi için.

• @echo off
  • exit
Bu kodları bir not defterine yazıp yada kopyalayıp, dosya türü ayarını Tüm dosyalar yapın ve bir dosya adı.BAT şeklinde kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Bir yerde çok uzun süre takılırsa ENTER 'a basın.
Pompa RPM düşüklüğü yok standart modda kulanıyorum genelde 950 RPM gibi çalışıyor full speed alırsam 1900rpm veriyor. Pompadaki sıvı akışını da net bir şekilde duyabiliyorum. Pompa devir daimi yapıyor. Bu dediğiniz işlemi deneyeceğim fakat AppData dosyalarını da temizliyoruz anladığım kadarıyla save olan oyun dosyaları vb. silinmez değil mi? Ek olarak macunun sahte olmadığını da doğruladım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Sadece Cache yani program vs. gibi çalışma kalıntıları siliniyor bu konumlarda. Kodları eksiksiz girerseniz başka bir şey silinmez.

950 RPM çok az yüksek devirde deneyin.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Sadece Cache yani program vs. gibi çalışma kalıntıları siliniyor bu konumlarda. Kodları eksiksiz girerseniz başka bir şey silinmez.

950 RPM çok az yüksek devirde deneyin.
Antivirus programı olarak kullandığın veya tavsiye edebileceğin free bir program var mı?

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5

• @echo off
  • exit
Burada söylediğin dosya türü ayarını Tüm dosyalar yapın ne demek anlamadım. Not defterine bir isim verdim ve bat olarak kaydettim devamında dediğinden farklı bir şey yapacak mıyım?

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
1900 RPM max gören değer yalnız pompa değil fanların hızıdır. Pompa Silent ayarda 3300 rpm civarı çalışıyor Galahad modellerinde. Eskiden bu bilgi sitede vardı ama kaldırmışlar nedense. Eskiden olan bilgi reddit de kalmış.

1651124019915.png

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
1900 RPM max gören değer yalnız pompa değil fanların hızıdır. Pompa Silent ayarda 3300 rpm civarı çalışıyor Galahad modellerinde. Eskiden bu bilgi sitede vardı ama kaldırmışlar nedense. Eskiden olan bilgi reddit de kalmış.

Ekli dosyayı görüntüle 415
O zaman pompa RPM'i nasıl görebilirim? Çünkü anakartimda AIO pump girişi yok bu yuzden Cpu-Fan kismina bağlı.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Son durum nedir? Problem devam diyor mu hala?
Bugun virüs için tarama yapacağım. Dün anakarttan soketlerdeki kablolari sök tak yaptım sıvı sogutmanin vidalarini gevsetip tekrar sıktım. Tamamini sokup tekrar takicak vaktim olmadigi icin. Bunlarin ustune ugur beyin dedigi temizleme islemini yaptim su an gozle gorulur bir fark mevcut ama hala tam istedigim normal sicakliklara ulaşamadım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri