Soru Ryzen 7 5700X 100 Derece (Yük Olmadan) Sıvı Soğutma Çalışmıyor Mu?

yokki

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
selamlar, işlemcime takılı cougar 120mm sıvı soğutma var. 1 yıldır en ağır yük altında bile 75 dereceyi geçmiyordu. geçen gün bilgisayarı açtığımda bios ekranında 100 dereceyi görmemle olaylar başladı. en az 15 kere tüm sistemi tak çıkar yaptım. arada bir iki kez garip bir şekilde her şey eskisi gibi çalıştı fakat maksimum 1-2 gün sürdü. sonrasında tekrar işlemci alev almaya başladı. sıvı soğutma bozuk olsa arada hiç çalışmaması gerekmez mi? cmos reset vs. internette bulduğum her çözümü denedim. montajı da sorunsuz yaptığıma eminim. sorunun nerede olduğunu bir türlü çözemedim. sıvı soğutma arada bir çalışacak şekilde bozulabilir mi yoksa sıvı soğutma pompasına psu güç mü vermiyor. psu kasa fanlarına da güç vermiyor çünkü. (kasa fanları kontrolcüye bağlı soğutma pompası direkt psuya)
özet olarak sürekli sök tak yapmaktan bıktım ve her söküp taktığımda farklı bir derece karşılıyor beni. bazen eskisi gibi kusursuz çalışıyor bazen 100 dereceden shut down oluyor bazende 70 derecelerde takılıyor yük altında olmadan.
termal macunu da yeniledim fakat işe yaramadı. çözüm önerilerinizi bekliyorum.

anakart: b550mk

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
100 dereceyi gördüğ,nde biosadn soğutucunun pompa devrine bakın.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Görürsün Anakartta pompa soketini nereye takdıysan, onun ismi biosda görünür.

KS

yokki

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Görürsün Anakartta pompa soketini nereye takdıysan, onun ismi biosda görünür.
cha fana takılı da sıvı soğutucunun fan devrini gösteriyo sürekli full ayarda çalışıyor o da 2000 rpm civarı. biosda 84 derecenin altına düşmüyor sıcaklık şu an. bu soğutucunun kablosu all in one kablo o yuzden tek kablo hem pompa hem fan

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri