Senelerdir yaşadığım Dell İnspiron 15R ekran kartı problemi

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba sayın hocalar. Öncelikle böyle bir forumun açılmasına gerçekten çok sevindim. Yaklaşık 2 belkide 3 senedir bu problemi yaşıyorum. Yaklaşık 2 - 3 sene önce ben bir laptop aldım. Laptopu yurt dışında ikamet etmem nedeniyle yurt dışından aldım. Sözde 0 bir bilgisayar olarak almıştım bu bilgisayarı. Ancak bulunduğum ülkede pek düzgün bir ülke değildi bu nedenle cihazın garantisi falan da yok yani. Aleti aldım, tekrar tatil için Türkiye'ye gittim. Alete ekran kartını tanıtamıyordum bir türlü. Driver programını açıyorum (orjinal AMD sitesinden indirdim) hata veriyor program. Driver Pack denedim, Driver Booster denedim denemediğim program kalmadı.  Daha önce birkaç forumda daha sormuştum. Aslında ekran kartının olmadığını tahmin ediyordum ben. Vakit bulup da bir gösteremedim de bilgisayarı 1 2 sene öyle kullandım. En son geçen yaz şarj olmamaya başladı cihaz bende bir bilgisayarcıya götürdüm götürmüşken ekran kartına da bir baktırtayım dedim. Bilgisayarcı ekran kartının olmadığını söyledi. Yani şu an bilgisayarı üstündeki intel on board ekran kartı götürüyor bilgisayarcının dediğine göre. Ancak başka bir forumda birine rastladım arkadaş teknik servisi falan da aramış on board'ı deaktif edersek driverı kurabiliyomuşuz falan fişman sözde oyunlarda zorlanınca devreye giriyomuş 2gb amd ama bilmiyorum yani. Sizce ne yapmalı? Bu alete başka ekran kartı takılır mı? Taktıracak olursam kaça patlar? Direk aleti mi satayım sizce? Napayım? 

DXDIAG Çıktısı:

------------------
System Information
------------------
Time of this report: 6/19/2016, 03:11:49
   Operating System: Windows 8.1 Pro 64-bit (6.3, Build 9600) (9600.winblue_ltsb.160328-1315)
           Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: Dell Inc.
       System Model: Inspiron 5521
               BIOS: InsydeH2O Version 03.72.24A12
          Processor: Intel(R) Core(TM) i7-3537U CPU @ 2.00GHz (4 CPUs), ~2.5GHz
             Memory: 8192MB RAM
Available OS Memory: 8080MB RAM
          Page File: 6261MB used, 3098MB available
        Windows Dir: C:\Windows
    DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
   User DPI Setting: Using System DPI
 System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
    DWM DPI Scaling: Disabled
     DxDiag Version: 6.03.9600.17415 64bit Unicode

Devamını da koyabilirim gerek olursa. Teşekkürler şimdiden.

E

expert

Guest
Çift kartlı laptoplar da ağır yükte 2 çı ekrana geçer aygıt yöneticisine girip görüntü bağdaştırıcı ya tıklayın hd graphic
Olanı seçip sağ tık yapıp devre dışı bırakip tek kart kullanabilirsiniz

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yaptım şimdi benim AMD çalışacak mı? Ama hiçbiryerinde bilgisayarın AMD yazmıyor hocam?
Bu arada yaptım, bir oyuna girdim denemeye oyun pert oldu hocam?

E

expert

Guest
EtkinleştiriN tekrar onun çözümü için yine bir araştırma yapalım çünkü bu tür çift katlı laptoplar hep sıkıntı veriyor oyunlarda o yüzden çözümü zor oluyor

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
system3276' Alıntı:
EtkinleştiriN tekrar onun çözümü için yine bir araştırma yapalım çünkü bu tür çift katlı laptoplar hep sıkıntı veriyor oyunlarda o yüzden çözümü zor oluyor

hocam ekran kartının içinde olmama gibi bi ihtimali gerçekten var mı? hani satan bilgisayarcı yürüttü desem ne işine yarasın laptop ekran kartı ama bilmiyorum bu salakların işi de pek belli olmaz hani. Türkiye de bir bilgisayarcı içinde ekran kartı yok dedi acaba onlar mı bilemedi. ne yapmak gerek şu an hiç bir fikrim yok..

smart38

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
pc nin markası ne 2. ekran kartı nı görmeme latoplarda sık karşılasılan bi durum bunu görmemesi sadce driverlere bağlı değil cihazın bios unun güncel olmsı lazım cihazın marka ve modelini verirsen en son çıkan biosu bulup atarım sana sonrada driverleri kurarsın hatta kendi otomatik kurar sonra kullanmaya başlarsın

E

expert

Guest
smart38' Alıntı:
pc nin markası ne 2. ekran kartı nı görmeme latoplarda sık karşılasılan bi durum bunu görmemesi sadce driverlere bağlı değil cihazın bios unun güncel olmsı lazım cihazın marka ve modelini verirsen en son çıkan biosu bulup atarım sana sonrada driverleri kurarsın hatta kendi otomatik kurar sonra kullanmaya başlarsın

denemesini söyledik cevap bekliyoruz :)

Enkanet' Alıntı:
Sağolun hocam. Peki bir çözüm bulabilicezmi bu alete? inşallah.

pc nin biosunu güncelledin mi:)
inşallah bir çözüm buluruz

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dell İnspiron 15R hocam çözülürse problem acayip minnettar kalırım ve şu 2 seneyi boşa heba ettiğime de ayrı bir yanarım. 2 senedir oynama hayaliyle steam kütüphanemi doldurdum ama hiç oynayamadım :D

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yalnız benim 15R 5521 modeli hocam. Ben ilk aldığımda Dell'in sitesinden tüm işletim sistemleri için tüm driverları indirmiştim ama bu attıklrınız 5521'e de olur demi? Çünkü benim biosun güncelleme programının adı 5521A12.exe idi bu attığınız sanırım 7520 modeli için.

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sağolun hocam hemen deneyip bildirim yapacağım. Bir program daha buldum bakalım oda bir insin de hayırlısı :) Şimdiden çok sağolun

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sonuç her zamanki gibi olumsuz malesef :(
kvM69m.png

zaten ekran kartının aygıt yöneticisinde çıkmaması da beni kıllandırıyordu. acaba bilgisayarcının da dediği gibi ekran kartı olmayabilir mi içinde? denemedigim yol kalmadı. attığınız update programını kullandım. update'i yaptım. biosu güncelledim. hatta unifl diye bir program buldum (http://tenet.dl.sourceforge.net/project/leshcatlabs/AMD_UnifL/Catalyst_15.7_WHQL_UnifL_v1.2.exe) bunu da denedim ama yok olmuyor. ne yapmak gerek? :'(

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam dediğim gibi sağlam bi bilgisayarcıya gösterdim ekran kartı yok dedi.. Şu anda da gösterebileceğim bir servis yok.. Satsam pek para edeceğini de sanmıyorum açıkcası bilgisayarın. Takriben ne kadara gider ki bu? Kasası hafif yıpranmış ama aşırı bi yıpranma yok. Zaten yıpranan kısım da 45 liraya yenilenebiliyor. Ne kadara gider aşağı yukarı?

E

expert

Guest
nerede oturuyorsunuz istanbul avrupa yakasında iseniz yardımcı oluruz bu konuda kendi servisimizdede bakabiliriz isterseniz

KS

Enkanet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
system3276' Alıntı:
Yok öyle bir şey ekran kartı var içinde

system3276' Alıntı:
nerede oturuyorsunuz istanbul avrupa yakasında iseniz yardımcı oluruz bu konuda kendi servisimizdede bakabiliriz isterseniz

Hocam Kahramanmaraş'ta oturuyorum. 30'u gibi Türkiye'ye giricem tekrar ama yakın zamanda İstanbul'a gelebilir miyim bilmiyorum. Şöyle birşey danışsam size.. Bu aleti satsam pek para etmez gibi. 2500 civarına daha sağlam bi makina mı alsam diyorum ama onun için bunu satmam lazım. Satsam ne kadara gider aşağı yukarı? Veya bunun ekran kartı değişir mi? Gerekirse bunu adam edebiliriz derseniz kargoyla falan yollarım. Temmuz civarı gelmeyi planlıyordum İstanbul'a ama en kısa zamanda kargoyla gönderirim İstanbul'da tanıdıklarım var ilgilenebilecek. Satayım mı? Yoksa adam etmek mi mantıklı?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri