Hagelfs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
Ryzen 9 7950X3D
Ekran Kartı
Asus RTX 3060 Tİ TUF GAMİNG 256 BİT GDDR6 8 GB
  • Kasa: Revenge Supernova 7 RGB Siyah.
  • PSU: ASUS ROG STRIX 750W 850W 1000W.
  • Anakart: ASUS Prime B650M-K DDR5 6400MHz.
  • Ram: G.Skill Trident Z5 RGB 2x16 6400MHz DDR5.
  • M.2 SSD: Samsung 990 Pro PCI-Express 4.0 1 TB M.2 SSD.
  • Ekran Kartı : ASUS RTX 3060 Ti TUF Gaming 256 bit GDDR6 8 GB.
  • İşlemci: AMD Ryzen 9 7950x3D.
  • Sıvı Soğutma: ASUS TUF Gaming LC II 360mm ARGB Sıvı Soğutma.
  • Monitör: ASUS VG259QM 280Hz 1ms GtG fastIPS.
  • Koltuk: Hawk Gaming Chair Fab V4 Kumaş Oyuncu Koltuğu.

Öncelikle merhaba, sıfırdan bir sistem dizeceğim. Gördüğünüz üzere ekipmanlarım her şeyim var. Kasa, monitör ve koltuk alımı yapacağım. Ekran kartını ileride upgrade yapacağım şimdilik bunu alacağım bu konuda linç etmeyin lütfen, sonrasında 7800x3D neden seçmedin derseniz hem ileriye dönük almak istedim hem de daha iyi yani neden olmasın, onun harici görüşlerinizi veya daha nasıl iyileştirecebileceğimi belirtirseniz çok sevinirim, koltuk, psu ve ssd (SSD daha iyi olabilirmi yoksa yeterlimi üst düzeymi zaten) konusunda emin değilim.
Düşünülebilir, şimdiden teşekkürler 💙

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
554
herkesin genel olarak eleştireceği nokta :
-Ekran kartı neden 3060ti ( daha sonra geliştirceksen onu almak boşa para kaybı olacaktır.)
-İşlemci dediğin gibi 7800x3d oyun için aynı performans diyecekler.
-Ve anakart bu kadar dev bir sistem kurmak istersen o işlemci ile b serisi yerine daha iyi oyun serileri alabilirsin.
-İleride gpuyu en üst düzey alcaksan watt değerini hesaplayıp almanı öneririm.4080 ve üstü ise 850w al kafan rahat olsun min 750 öneriyor .

Monitör için eleştiri :
Monitörü 1080 almışsın doğal olarak 3060ti için idelai 1080dir fakat işlemcin en yeni ryzen modeli ve gpuyu ileride geliştriceğini söylemişssin. İşlemciyi böyle seçen biri gpuyu 4080 civarı tercih eder diye düşünüyorum. Böyle bir durumda monitör 1080 olduğu için işlemciye daha çok yük binecektir. Hem sogutma konusundan hemde f/p konusundan zararda olacağını düşünmekteyim.

Ramleri 6000mhz seçip anakartının önerdiği ram markalarından model seçip alman daha uyumlu yapacaktır.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,178
  • Kasa: Revenge Supernova 7 RGB Siyah.
  • PSU: ASUS ROG STRIX 750W 850W 1000W.
  • Anakart: ASUS Prime B650M-K DDR5 6400MHz.
  • Ram: G.Skill Trident Z5 RGB 2x16 6400MHz DDR5.
  • M.2 SSD: Samsung 990 Pro PCI-Express 4.0 1 TB M.2 SSD.
  • Ekran Kartı : ASUS RTX 3060 Ti TUF Gaming 256 bit GDDR6 8 GB.
  • İşlemci: AMD Ryzen 9 7950x3D.
  • Sıvı Soğutma: ASUS TUF Gaming LC II 360mm ARGB Sıvı Soğutma.
  • Monitör: ASUS VG259QM 280Hz 1ms GtG fastIPS.
  • Koltuk: Hawk Gaming Chair Fab V4 Kumaş Oyuncu Koltuğu.

Öncelikle merhaba, sıfırdan bir sistem dizeceğim. Gördüğünüz üzere ekipmanlarım her şeyim var. Kasa, monitör ve koltuk alımı yapacağım. Ekran kartını ileride upgrade yapacağım şimdilik bunu alacağım bu konuda linç etmeyin lütfen, sonrasında 7800x3D neden seçmedin derseniz hem ileriye dönük almak istedim hem de daha iyi yani neden olmasın, onun harici görüşlerinizi veya daha nasıl iyileştirecebileceğimi belirtirseniz çok sevinirim, koltuk, psu ve ssd (SSD daha iyi olabilirmi yoksa yeterlimi üst düzeymi zaten) konusunda emin değilim.
Düşünülebilir, şimdiden teşekkürler 💙
Tüm parçalar sıfırsa olmamış. 990pro gereksiz pahalı, güç kaynağı pek mantıklı değil. Sıvı soğutucu gene öyle. 7950x3d daha iyi değil zaten

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
İleriye dönük , 7800X3D den ötesi yok ,oyunda,an itibarı ile.7950X3D, oyun harici,program,render ,daha doğrusu pc den ekmek yiyenler için.

7800X3D alsanız bile o anakart asla olmaz Çok zayıf .Fırına döner. İşlemciyi de perf. olarak yerlerde süründürür.

Her yerde yazıyorum AMD nin en stabil çalıştığı ram frekansı 6000 mhz dir Bunu AMD, kendi resmi sitesinde , açıkça beyan etti.6000 cl 30 dan şaşmayın.

5400 tl civarı o sıvı soğutmaya masraf,fazla .7800X3D intel gibi aşırı ısınmaz. Şu ,hem kalite bi dünya markadır ,hemde ziyadesi ile yeterli olacaktır.

KS

Hagelfs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
herkesin genel olarak eleştireceği nokta :
-Ekran kartı neden 3060ti ( daha sonra geliştirceksen onu almak boşa para kaybı olacaktır.)
-İşlemci dediğin gibi 7800x3d oyun için aynı performans diyecekler.
-Ve anakart bu kadar dev bir sistem kurmak istersen o işlemci ile b serisi yerine daha iyi oyun serileri alabilirsin.
-İleride gpuyu en üst düzey alcaksan watt değerini hesaplayıp almanı öneririm.4080 ve üstü ise 850w al kafan rahat olsun min 750 öneriyor .

Monitör için eleştiri :
Monitörü 1080 almışsın doğal olarak 3060ti için idelai 1080dir fakat işlemcin en yeni ryzen modeli ve gpuyu ileride geliştriceğini söylemişssin. İşlemciyi böyle seçen biri gpuyu 4080 civarı tercih eder diye düşünüyorum. Böyle bir durumda monitör 1080 olduğu için işlemciye daha çok yük binecektir. Hem sogutma konusundan hemde f/p konusundan zararda olacağını düşünmekteyim.

Ramleri 6000mhz seçip anakartının önerdiği ram markalarından model seçip alman daha uyumlu yapacaktır.
Beni çok iyi anlamışssın hocam, şimdi sorulara geçeyim, öncelikle 1000W gereksiz fazla der gibisiniz benimde aklımda 850 vardı yeterli olur gibi, işlemcde neden daha üstü olmasın ve ileriye açık olmasın, ve işlemci bazlı oyunlarda oynayacağım için bu daha iyi gibi değilmi evet hikayelide oynayacağım fazla fazla ama neden üstü olmasın çekirdek şlem parçacığı vs vs. üstün, anakarttan evet bende hiç emin değilim eminim ama ne bileyim daha düzgün o fiyatlara yakın Asus bulabilirim, gpuda değiştireceğim için 2. El belki düşünebilirim şuanlık işim görecek güzel birşey olsun yeter 3 fanlısını alacağım zaten belkide satmam sıfır alıp,monitördede o fiyat bandında 280hz oc ile en f/p 1ms gtg fastIPS monitör olduğunu düşünüyorum 24 inç olarak, ileride gpu değiştirdiğinde 360hz 2k 4k bir monitöre geçiş sağlarım, ramlerdede çok mutluydum neden öyle dediniz ki yeterince uyumlu olmazmı?

Tüm parçalar sıfırsa olmamış. 990pro gereksiz pahalı, güç kaynağı pek mantıklı değil. Sıvı soğutucu gene öyle. 7950x3d daha iyi değil zaten

Evet sıfır ama çok takıntılıyım, 990 pro yeterince iyi değil mi, evet biraz pahalı, 7950x3d de aynı performansı veriyor hemen hemen ama hem ileriye dönük, hem neden olmasın daha iyisi hem çekirdek hem işlem parçacığı olarak, anakartta emin değilim, sıvı soğutucuda neden öyle dediniz anlayamadım, sıvı soğutucularda pek detaylı bilgim yok Asus takıntım var az :D

İleriye dönük , 7800X3D den ötesi yok ,oyunda,an itibarı ile.7950X3D, oyun harici,program,render ,daha doğrusu pc den ekmek yiyenler için.

7800X3D alsanız bile o anakart asla olmaz Çok zayıf .Fırına döner. İşlemciyi de perf. olarak yerlerde süründürür.

Her yerde yazıyorum AMD nin en stabil çalıştığı ram frekansı 6000 mhz dir Bunu AMD, kendi resmi sitesinde , açıkça beyan etti.6000 cl 30 dan şaşmayın.

5400 tl civarı o sıvı soğutmaya masraf,fazla .7800X3D intel gibi aşırı ısınmaz. Şu ,hem kalite bi dünya markadır ,hemde ziyadesi ile yeterli olacaktır.

https://www.teknobiyotik.com/donani...-fm2-360mm-radyator-sivi-sogutma-sistemi.html
Yukarıda yazdığım gibi, yorumlarsanız sevinirim, evet anakartta bende emn değilim, sıvı soğutucu konusunda bilgisizim, ramlerdede neden 6400 MHz dede stabilize çalışmazmı?

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri