Sıvı Soğutma Tavsiyesi

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Merhaba arkadaşlar,

Cougar Aqua 240 ARGB almıştım. Bugün sistem açıkken oyun oynuyordum birden ARGB ışıkları söndü. İade kaydı açtım. Yarın kargoya vereceğim. Acaba iade işlemlerinde sorun çıkar mı? Para iadesi yaparlar mı?

Şimdi ise paramı aldıktan sonra yeni bir sıvı soğutma arayışına girdim. RGB istemiyorum sadece bana çok iyi bir soğutma lazım. Cooler Master H500 3X ARGB kasam var önde 200mm fanlar var 2 adet. artic 280mm alacağımda bir kaç soru sorayım. @ugur.gozaydin hocam sanki demişti. 200mm fanlar çıkartmadanda montaj oluyordu. Açıklayabilirmisiniz rica etsem? Çünkü fanlar çıkmadan olursa daha iyi olurda üst panele iki fan takmak gerekmez mi? 6750 XT Ekran kartıda aldım o yüzden biraz uzun bu kart ama 280mm o kadar aşağıda olmaz sanırım. Fanlar çıkmadan nasıl arkasına mı montaj yapacağım fanların. 2 fan çakışmasın havayı sıkıştırma yapar mı?

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
yalan demicem sıvı soğutma hakkında bilgim yok 2 haftadır deli gibi araştırma yapıyorum ingilizce almanca ülke fark etmeden.Çoğu insan ne alırsan al sıvı soğutma kaderinin bozulmak olduğunu yazmış yakında güçlü bir kule tipi alıcam bu yüzdeden.Bu kule tipleri çocuğu sıvı soğutmadan iyi araştır istersen.Ne yazık ki sıvı soğutma ömerisi yapamam bilmediğim alanda öneri yapmak istemem

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
illa sıvı soğutma diyorsanız forumlarda çok önerilen model var bütçenizi bilmeden atıyorum

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
@ugur.gozaydin hocam bekleniyorsunuz :) Cougar aqua ürünü bozuldu birden sistem aktifken RGB'ler söndü gönderdim bakalım iade olacak mı..

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
@ugur.gozaydin hocam bekleniyorsunuz :) Cougar aqua ürünü bozuldu birden sistem aktifken RGB'ler söndü gönderdim bakalım iade olacak mı..
Ürünün bu kadar kısa sürede bozulması tuhafmış, cidden şansınız yokmuş. Geçmiş olsun öncelikle.

Sorunuza gelecek olursak 200mm fan montaj delikleriyle 120/140mm montaj delikleri farklı olduğundan dolayı öndeki fanların fiziksel olarak 1-2mm vida çıkıntısına engel olacak bir tasarımları yok evet sıvı soğutma öndeki fanlar sökülmeden montajlanabilir.

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Ürünün bu kadar kısa sürede bozulması tuhafmış, cidden şansınız yokmuş. Geçmiş olsun öncelikle.

Sorunuza gelecek olursak 200mm fan montaj delikleriyle 120/140mm montaj delikleri farklı olduğundan dolayı öndeki fanların fiziksel olarak 1-2mm vida çıkıntısına engel olacak bir tasarımları yok evet sıvı soğutma öndeki fanlar sökülmeden montajlanabilir.
Hocam öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için. Sağolun evet şansım elektronik eşyalarda yok. Peki radyatör sıkıştırma yapmaz mı hava girmesini engellemez mi? Radyatöre fanları içeri doğru mu yoksa tersi mi montaj yapmam gerek?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Öndeki 2 fan radyatöre hava basacak zaten. Aynı kontrolcüye bağlarsanız 2 fan grubunu da yani hem sıvı soğutma hem de öndeki 2 fan aynı güç aktarım elemanına bağlı olursa benzer devirlerde dönecekleri için olası türbülans sıfıra yakın olacaktır ki zaten öndeki fanlar büyük olduğundan dolayı yarısı kasa içine hava aktaracak o fanların yarısı soğutucuya. Yani hava akışı konusunda sorun yaşamazsınız.

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Öndeki 2 fan radyatöre hava basacak zaten. Aynı kontrolcüye bağlarsanız 2 fan grubunu da yani hem sıvı soğutma hem de öndeki 2 fan aynı güç aktarım elemanına bağlı olursa benzer devirlerde dönecekleri için olası türbülans sıfıra yakın olacaktır ki zaten öndeki fanlar büyük olduğundan dolayı yarısı kasa içine hava aktaracak o fanların yarısı soğutucuya. Yani hava akışı konusunda sorun yaşamazsınız.
Hocam SYS_FAN takmışım öndeki fanların güç bağlantısını aynı şekil sıvı soğutmadaki fanlarıda SYS_FAN taksam dediğiniz şey olacak mı ? 360mm sıvı soğutma düşünüyorum hangi ürünü tavsiye edersiniz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Hocam SYS_FAN takmışım öndeki fanların güç bağlantısını aynı şekil sıvı soğutmadaki fanlarıda SYS_FAN taksam dediğiniz şey olacak mı ? 360mm sıvı soğutma düşünüyorum hangi ürünü tavsiye edersiniz?
Tek soket en fazla 3 fanı 100% sorunsuz besleyebilir. Üzeri için ek kontrolcüye ihtiyacınız olacak.

Sıvı soğutma için bütçe belirtirseniz öneri yapmam daha rahat olur. Her türlü alabiliyorsanız Arctic öneririm ama yine de bütçenizi belirtin tabi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri