Siyah Ekran Ve Devamında PC Resetlenmesi

sabbathy12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar.

Bilgisayarımda oyun oynarken önce ekran kararıyor(karardıktan 1 saniye sonrasına kadar ses gelmeye devam ederekten) ve sonrasında resetler gibi ara ekran girip siyah ekranda kalıyor. Bilgisayarın tekrar açılması için power tuşuna basılı tutup kapandıktan sonra tekrar açmam gerekiyor.

Kendiliğinden tekrar açılma durumu söz konusu değil yani. Elden geldiği kadar yapabildiklerimi denedim ama henüz bir çözüme ulaşamadım. Sistem bilgilerini yazıyorum aşağıya.

Yardımlarınıza muhtacım.

Msi x370 Gaming Plus Anakart
Amd Ryzen 7 1700x İşlemci
Msi RX580 Gaming X 8gb Ekran Kartı
Kingston 2x 8gb Hyperx Fury Black DDR4 2400 Mhz Ram
Zalman ZM700-GV 80Plus Bronze 700w Psu

Moderatörün son düzenlenenleri:

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Merhabalar. Bilgisayarımda oyun oynarken önce ekran kararıyor(karardıktan 1 saniye sonrasına kadar ses gelmeye devam ederekten) ve sonrasında resetler gibi ara ekran girip siyah ekranda kalıyor. Bilgisayarın tekrar açılması için power tuşuna basılı tutup kapandıktan sonra tekrar açmam gerekiyor. Kendiliğinden tekrar açılma durumu söz konusu değil yani. Elden geldiği kadar yapabildiklerimi denedim ama henüz bir çözüme ulaşamadım. Sistem bilgilerini yazıyorum aşağıya. Yardımlarınıza muhtacım.

Msi x370 Gaming Plus Anakart
Amd Ryzen 7 1700x İşlemci
Msi RX580 Gaming X 8gb Ekran Kartı
Kingston 2x 8gb Hyperx Fury Black DDR4 2400 Mhz Ram
Zalman ZM700-GV 80Plus Bronze 700w Psu
Pcyi ilk açarken siyah ekranla karşılaşıyor musunuz pc çalışıyor ama ekran siyah ?

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,959
Wattman hatası sürücü kaynaklı olduğu gibi PSU kaynaklı da olabilir. Reset atma sorunu için en önemli etken PSU. Eksik olan Windows güncellemesi ve varsa BIOS güncellemesini yapın. Ekran kartı için DDU ile sürücüyü kaldırıp WHQL sürücüyü yükleyip deneyebilirsiniz. Bu olmazsa Undervolt yapabilirsiniz.

KS

sabbathy12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Pcyi ilk açarken siyah ekranla karşılaşıyor musunuz pc çalışıyor ama ekran siyah ?
Hayır öyle bir sorun ile karşılaşmadım hiç.

Wattman hatası sürücü kaynaklı olduğu gibi PSU kaynaklı da olabilir. Reset atma sorunu için en önemli etken PSU. Eksik olan Windows güncellemesi ve varsa BIOS güncellemesini yapın. Ekran kartı için DDU ile sürücüyü kaldırıp WHQL sürücüyü yükleyip deneyebilirsiniz. Bu olmazsa Undervolt yapabilirsiniz.
Dediklerinizi deneyip sıkıntı yaşarsam tekrar not düşerim buraya çok teşekkür ederim

Koust

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Hocam düzelirse söyler misin galiba bende de no dp signal diyor

KS

sabbathy12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam çok özür dilerim sanırım uyku sersemliği ile soruyu idrak edememişim. Açılışta olanları sırayla yazıyorum sanırım dediğiniz problem mevcut :

Power düğmesine basıyorum > 2 saniye sonra dport yazısı geliyor > yaklaşık 9-10 saniye sonra sistem bilgilerinin yazdığı ekran geliyor > Devamında normal şekilde herhangi aksaklık-gecikme vs yaşamadan açılıyor bilgisayar.
Hocam düzelirse söyler misin galiba bende de no dp signal diyor
Hocam eğer bir çözüm bulabilirsem direkt olarak yazacağım buraya yardımcı olabilmek adına.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Hocam çok özür dilerim sanırım uyku sersemliği ile soruyu idrak edememişim. Açılışta olanları sırayla yazıyorum sanırım dediğiniz problem mevcut :

Power düğmesine basıyorum > 2 saniye sonra dport yazısı geliyor > yaklaşık 9-10 saniye sonra sistem bilgilerinin yazdığı ekran geliyor > Devamında normal şekilde herhangi aksaklık-gecikme vs yaşamadan açılıyor bilgisayar.

Hocam eğer bir çözüm bulabilirsem direkt olarak yazacağım buraya yardımcı olabilmek adına.
Ben explorer.exe hatası sandım PC çalışıyor fakat masaüstü gelmiyor ekran siyah kalıyor tamamen sadece mousenin imleci gözüküyor

KS

sabbathy12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ben explorer.exe hatası sandım PC çalışıyor fakat masaüstü gelmiyor ekran siyah kalıyor tamamen sadece mousenin imleci gözüküyor
Yok öyle bir problem değildi. Bugün bir arkadaşımın önerisiyle Furmark Gpu Stress Test yaptım. Daha 5. saniyede resetleniyor pc. Psu mu sıkıntılı ekran kartı mı anlayamıyorum.

Gryson00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yok öyle bir problem değildi. Bugün bir arkadaşımın önerisiyle Furmark Gpu Stress Test yaptım. Daha 5. saniyede resetleniyor pc. Psu mu sıkıntılı ekran kartı mı anlayamıyorum.
Ekran Kartının ısınmasından olabilir, kontrol edermisin

Gryson00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam Furmark anlık verileri doğruysa şayet 64 derecede resetleniyor. Açtıktan 5 saniye gibi kısa sürede resetlendiği için müdahale şansım olmuyor
bendede olmuştu ,testi açtıktan 5sn sonra kapanıyordu fakat ısınmasından dolayı. 100 dereceye kadar çıkıyordu.

KS

sabbathy12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bendede olmuştu ,testi açtıktan 5sn sonra kapanıyordu fakat ısınmasından dolayı. 100 dereceye kadar çıkıyordu.
Isıyı tekrar kontrol ettim 64-65e geliyor 5. saniyede resetleniyor. En son yaptığım testte ekran gitti tamamen(klavye num-lock caps-lock gibi tuşlara yanıt vermez oldu) fakat discordda arkadaşlarımın sesini duymaya devam ediyordum. Sanırım ekran kartı patlamış diyebiliriz.

KS

sabbathy12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Isıyı tekrar kontrol ettim 64-65e geliyor 5. saniyede resetleniyor. En son yaptığım testte ekran gitti tamamen(klavye num-lock caps-lock gibi tuşlara yanıt vermez oldu) fakat discordda arkadaşlarımın sesini duymaya devam ediyordum. Sanırım ekran kartı patlamış diyebiliriz.
Üstüste mesaj atarak kurallara aykırı bir şey yapıyorsam özür dilerim ama biraz internette kurcalayarak yeni bir ekran kartı edinene kadar geçici de olsa bir çözüm bulmuş olabilirim. Benim gibi acil çözüme ihtiyacı olanlar belki faydalanabilir. Ekte görünen resim Radeon-Amd arayüzünden bir görüntü. Performans ayarlarından manueli seçip maks frekansı görüldüğü üzere -%10 a çektim. Fan hız ayarları standart neyse o şekilde hiç dokunmadım. Sıkıntı yaşadığım oyunlarda(özellikle grafiklerin pik yaptığı ve hep aynı yerde ekranın gittiği aynı yerlerde) ve 5. saniyede bilgisayarı resetleyen Furmark testinde bu sefer sıkıntı yaşamadan kullanabiliyorum. Tabi dediğim gibi bu muhtemelen geçici bir çözüm olabilir, uzun vadede başka sıkıntılar çıkabilir ama en azından yeni kart edinene kadar iş görür gibi duruyor. Daha çok bilgisi olan biri bu konu hakkında fikirlerini, oluşabilecek olan zarar vs varsa-en azından tahmini olarak- paylaşabilirse hepimiz açısından yardımcı olur diye düşünüyorum. Ayrıca teşekkür etmeyi unuttuklarım da varsa herkese yardımlarından, ayırdıkları zamandan ötürü tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• ekran.jpg
    ekran.jpg
    22.6 KB · Görüntüleme: 30

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri