SLI Sistem Öneri

rebnEc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhaba arkadaslar sistemim;

AMD FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB Önbellek 125W 32nm İşlemci
HAF 932 FULL TOWER SİYAH KASA
THERMALTAK ELITEPOWER 700W GÜÇ KAYNAĞI ( Malesef Yandı yerine idaretten 550W bi Kaynak taktık )
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram ( Bundan 1 adet daha aldım şuanda 16 GB Mevcut )
MSI 970A-G46 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
Asus GTX660 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı

Merhaba Arkadaşlar bu sisteme SLI'mı yapmak mantıklı YENİ bir ekran kartı mı almam mantıklı?

onur.firatt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Eğer hem SLI yapıp hem de tam performans istiyorsan ya Broadwell işlemcilerden i7-6850k ve üzeri ya da yeni nesil Skylake-X serisinden i9-7900X ve üzei bir işlemci alacaksın. Eğer ben AMD istiyorum dersen de 16 çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcisini kullanacaksın. Ama burada i7 6. nesil serisinde ki işlemciler şuan piyasada mevcut. Diğer işlemciler yaz ortası ve bu yıl sonuna doğru çıkacak. Ama dediğim gibi sen SLI sistemde tam performans istiyorsan böyle yani 16x16 da çalışsın istiyorsan ekran kartları bu bahsettiğim işlemcilerden birini almalısın. Kullandığın anakart bunları desteklememekte bu yüzden hem işlemci hem de anakart değiştirmen gerekiyor. Bu işlemcilerden birini almaz isen ne olur; işlemciyi Ryzen 7 1800x aldığını varsayıyorum 24 kanal PCI-e hattı desteklemektedir ve sen buna 2 tane 1080Ti ekran kartı takarsan birini 16x diğerini 8x de çalıştıracak ve PCI-e hattın dolmuş olacak bu demek oluyor ki ekran kartının performansı tek kartta %20-%30 azalacak ve sen ses kartı takmak istersen veya PCI-e m.2 takmak istersen bu değerler daha da azalacak ve bu sefer 2 kartta 8x8 olarak çalışacak. Sonuç olarak tek karta göre yüksek performans alacaksın ama 2 kart performansı alamayacaksın. Bu arada anakartı değiştirince ram gidecek. En iyisi sistemi komple sat ve yeni bir SLI sistem topla ama yaz sonuna doğru alırsan sen kara geçmiş olursun.

i7 5. nesil işlemcilerde de 16x16 çalıştıran var fakat yeni nesil ile aralarında ki fiyat farkına bakınca yeni nesil almak daha mantıklı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri