Steam Fiyatları Ve Türkçe Dil Destekleri

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
38
Merhaba arkadaşlar bir soru olarak değilde , beyin fırtınası olarak konuyu açtım.

Steam oyun fiyatları muazzam fiyatlar oldu , tabi dolar kurundan dolayı diyicek birşey yok tamamen ekonomik sorunların yansıması bunlar , bunun yanı sıra 1.5k , 2k fiyatlara oyun satıyorsun Türkiye'de fakat türkçe dil desteği yok, yani benim düşüncem steam şunu getirmesi lazım kardeşim bu ülkede bu oyunu satıcaksan o dile çeviriceksin. Oyunu alıyoruz ingilizce bir yere kadar diyalogların %50 sini anlıyoruz , gerisini anlamıyoruz sonra türkçe yama bekle , araki bul felan filan. Yani fiyat hadi tamam ama madem öyle dil desteğide ver , türkiye pazarındada sağlam kazandıklarını düşünüyorum. Bu konu hakkında çabalayan bir platform varmı , Sizlerin bu konuda düşünceleriz nedir ?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
541
Dolar bazına göre düşük olduğu için fiyatımız dediğin bu konuda yanlış diye düşünüyorum türkiye pazarında diğer pazarlara nazaran daha az kazanıyorlar korsan vs.. de yaygın olduğu için türkçe ile uğraşmıyor çoğu büyük firma. hatta çoğu yabancı lokasyonu tr gibi gösterip daha ucuza oyun alıyordu vs..

Ritim Ustası

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Merhaba arkadaşlar bir soru olarak değilde , beyin fırtınası olarak konuyu açtım.

Steam oyun fiyatları muazzam fiyatlar oldu , tabi dolar kurundan dolayı diyicek birşey yok tamamen ekonomik sorunların yansıması bunlar , bunun yanı sıra 1.5k , 2k fiyatlara oyun satıyorsun Türkiye'de fakat türkçe dil desteği yok, yani benim düşüncem steam şunu getirmesi lazım kardeşim bu ülkede bu oyunu satıcaksan o dile çeviriceksin. Oyunu alıyoruz ingilizce bir yere kadar diyalogların %50 sini anlıyoruz , gerisini anlamıyoruz sonra türkçe yama bekle , araki bul felan filan. Yani fiyat hadi tamam ama madem öyle dil desteğide ver , türkiye pazarındada sağlam kazandıklarını düşünüyorum. Bu konu hakkında çabalayan bir platform varmı , Sizlerin bu konuda düşünceleriz nedir ?
Türkçe dil desteği olmayan oyunu ülkeye sokmayacaksın Elden Ringi çok oynamak istiyorum ama bu oyun Türkçe dil desteği olmadan oynamak imkansız bi dil desteği satışları daha da arttırır burada Türkçe ye karşı bir art niyet var

okan.c

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
62
Steam gerçekten dünyaca bilinen kaliteli bir platform. Dolar bazında Türkiye'den düşük kazanç elde etseler de sonuçta Türkiye deki oyuncu sayıları az olmadığından Türkçe dil desteği bence de getirilmeli aslında. Böyle ünlü, kaliteli bir platformun kazançtan çok nerde daha çok tutulduğuna bir bakması gerek bence. Çünkü yukarda da dediğim gibi adamlar dünyaca bilinen bir platform zaten paralarını her türlü kazanıyorlar.

Ayriyeten Türkçe dil desteği (hemen olmazda) tüm oyunlarda sunulmuş olsa korsana yönelimde bence önemli ölçüde azalır diye düşünüyorum.

Buff Medic

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
189
Türkiye'de steam dolar kuruna rağmen az kazanıyorlar,korsan oynayanları saymıyorum bile,bence yapımcılar Türkiye'den kazandıkları ile Türkçe tercümanlık parasını çıkaramıyorlardır ondan steamin %30 kesintisi de var

Deniz Koloğlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
Steam çıkan oyunları yayınlamakla sorumlu herhangi bir firmaya bu oyuna Türkçe destek koyacaksın diyemez dediği senaryoda firma oyunu steamde yayınlatmaz, dil desteği de büyük firmalar için oldukça kolay bir mesele ama adam para kazanmadığı yere ekstra uğraş vermek istemiyor ( ki haklı ) çünkü ülkenin satış potansiyelini, korsan oranını vs gibi durumları biliyorlar. Steam uzun yıllar dolar kurunu düşük tuttu (hala da düşük) dolar bazında türkiyede ucuza satıyor son artışlardan dolayı kur farkı çok açıldı mecbur güncelleme yapmak zorunda kaldı. Gerçek dolar kurunu baz alsa baldurs gate 3 dediğimiz oyun 2000 tlden daha pahalıya satılırdı . Bunları göz önüne alınca steame laf edecek son ülkeyiz.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Dolar bazına göre düşük olduğu için fiyatımız dediğin bu konuda yanlış diye düşünüyorum türkiye pazarında diğer pazarlara nazaran daha az kazanıyorlar korsan vs.. de yaygın olduğu için türkçe ile uğraşmıyor çoğu büyük firma. hatta çoğu yabancı lokasyonu tr gibi gösterip daha ucuza oyun alıyordu vs..
Korsan? Fiyat? Bize satınca az kazanıyorlar?
Bunlar bahane değil güzel kardeşim. Lütfen aç gözlerini.
Türkiye'deki oyun satış rakamlarına bir bakmanı öneririm. Kaçıncı sıradaymışız öğrenirsiniz.
Düne kadar fiyatlar ucuzdu, konuyu iyi okumamışsınız veya anlamak istememişsiniz. Ben tekrar özetleyim size, bugün fiyatlar yükseldi canım kardeşim umarım anlatabildim. Neden yeni çıkan oyunların fiyatları uçuyorken hala Türkçe dil desteği yok? Niye sorgulamıyorsun? Niye tepki göstermiyorsun? Niye Türkçe dil desteği getirmelerini istemiyorsun? Niye üşengeçsin? Niye?
Geçmişten gelen basma kalıp cevapları tekrarlıyoruz sadece. Nasıl olduysa yazdığınız şey için üşenmemişsiniz. Ülkemizde tepki verme kültürü yok, hakkını aramak suç gibi düşünülüp kendi kendini bastırma var, ayrıca bazılarında da biat kültürü var. Buna ayak uydurmaya devam ediliyor. Siz bilirsiniz edilsin bakalım. Böyle dil desteği almamaya devam edersiniz.
Arjantin gibi ve daha bir çok ekonomisi bozuk ülkede dahi oyunlar dil desteği getirebiliyorsa, öte yandan Türkiye'de legal alışveriş artmışken ve fiyatlar da artıyorken hala tepkisiz kalmanıza hayret ediyorum sadece. Bu şekilde devam etmek istiyorsunuz, edin bakalım. Şahsen yaşım ilerledikçe artık kimse umurumda olmamaya başladı. Sebebi de ortada. Yanımda biri ölse dönüp yardım etmem artık. Ambulansı arar geçerim en fazla o kadar umursarım. Ben ölsem kimse de yardıma gelmesin. Savaş çıksa bile umurumda değil artık. Beni duyarsızlaştırmak için bu tarz girişimlerin çokluğu başarılı oldu. Mutlu olabilir sizin gibiler. Beni etkileme konusunda son derece başarılısınız. Tamamen duyarsızım artık. Toplumdan da uzak yaşıyorum artık. Doğa ile iç içe ve deniz kıyısında, insan sayısının çok seyrek olduğu yerde toplumdan tamamen uzak... Emekli hayatı tarif ediyorum sanabilirsiniz. Emekli değilim toplumdan soğudum.

Ezberlerin dışına çıkıp düşünmeye başladığınızda toplumun medeniyet konusunda ilerlemesi artacaktır. Ezberleri sayıkladıkça gerileyecektir.

Son düzenleme:

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
541
Türkiye'deki oyun satış rakamlarına bir bakmanı öneririm. Kaçıncı sıradaymışız öğrenirsiniz.
Düne kadar fiyatlar ucuzdu, konuyu iyi okumamışsınız veya anlamak istememişsiniz. Ben tekrar özetleyim size, bugün fiyatlar yükseldi canım kardeşim umarım anlatabildim. Neden yeni çıkan oyunların fiyatları uçuyorken hala Türkçe dil desteği yok? Niye sorgulamıyorsun? Niye tepki göstermiyorsun? Niye Türkçe dil desteği getirmelerini istemiyorsun? Niye üşengeçsin? Niye?
Geçmişten gelen basma kalıp cevapları tekrarlıyoruz sadece. Nasıl olduysa yazdığınız şey için üşenmemişsiniz. Ülkemizde tepki verme kültürü yok, hakkını aramak suç gibi düşünülüp kendi kendini bastırma var, ayrıca bazılarında da biat kültürü var. Buna ayak uydurmaya devam ediliyor. Siz bilirsiniz edilsin bakalım. Böyle dil desteği almamaya devam edersiniz.
Arjantin gibi ve daha bir çok ekonomisi bozuk ülkede dahi oyunlar dil desteği getirebiliyorsa, öte yandan Türkiye'de legal alışveriş artmışken ve fiyatlar da artıyorken hala tepkisiz kalmanıza hayret ediyorum sadece. Bu şekilde devam etmek istiyorsunuz, edin bakalım. Şahsen yaşım ilerledikçe artık kimse umurumda olmamaya başladı. Sebebi de ortada. Yanımda biri ölse dönüp yardım etmem artık. Ambulansı arar geçerim en fazla o kadar umursarım. Ben ölsem kimse de yardıma gelmesin. Savaş çıksa bile umurumda değil artık. Beni duyarsızlaştırmak için bu tarz girişimlerin çokluğu başarılı oldu. Mutlu olabilir sizin gibiler. Beni etkileme konusunda son derece başarılısınız. Tamamen duyarsızım artık. Toplumdan da uzak yaşıyorum artık. Doğa ile iç içe ve deniz kıyısında, insan sayısının çok seyret olduğu yerde toplumdan tamamen uzak... Emekli hayatı tarif ediyorum sanabilirsiniz. Emekli değilim toplumdan soğudum.

Ezberlerin dışına çıkıp düşünmeye başladığınızda toplumun medeniyet konusunda ilerlemesi artacaktır. Ezberleri sayıkladıkça gerileyecektir.
Peki

Ritim Ustası

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Türkiye'de steam dolar kuruna rağmen az kazanıyorlar,korsan oynayanları saymıyorum bile,bence yapımcılar Türkiye'den kazandıkları ile Türkçe tercümanlık parasını çıkaramıyorlardır ondan steamin %30 kesintisi de var
Şimdi Elden Ringin İngilizceyle birlikte 14 dil desteği var şimdi 13 dil desteği için Elden Ring geliştiricisi dediğine göre baya bi para harcamış şimdi bu 13 dile harcanan para oyunun fiyatına dahil ediliyor mu? Eğer böyle bir şey yapıyorlarsa ben onların var ya ta...

Arjantin gibi ve daha bir çok ekonomisi bozuk ülkede dahi oyunlar dil desteği getirebiliyorsa, öte yandan Türkiye'de legal alışveriş artmışken ve fiyatlar da artıyorken hala tepkisiz kalmanıza hayret ediyorum sadece. Bu şekilde devam etmek istiyorsunuz, edin bakalım. Şahsen yaşım ilerledikçe artık kimse umurumda olmamaya başladı. Sebebi de ortada. Yanımda biri ölse dönüp yardım etmem artık. Ambulansı arar geçerim en fazla o kadar umursarım. Ben ölsem kimse de yardıma gelmesin. Savaş çıksa bile umurumda değil artık. Beni duyarsızlaştırmak için bu tarz girişimlerin çokluğu başarılı oldu. Mutlu olabilir sizin gibiler. Beni etkileme konusunda son derece başarılısınız. Tamamen duyarsızım artık. Toplumdan da uzak yaşıyorum artık. Doğa ile iç içe ve deniz kıyısında, insan sayısının çok seyrek olduğu yerde toplumdan tamamen uzak... Emekli hayatı tarif ediyorum sanabilirsiniz. Emekli değilim toplumdan soğudum.

Dostum ben kaç defa tartışmaya girdim Türkçe dil desteği mevzusu için git İngilizce öğren diyenlerde oluyor ayar oluyorum böyle köle ruhlulara! Adamlar Türkçe dil desteği koymuyor çünkü bizi kaale almıyorlar, yada Türk lerden nefret ediyorlar, para falan bahane şuanda Türkçe yama yapanlar deli gibi para kazanıyor bunu oyun geliştiricisi yapsa o parayı onlar kazanacak.

Son düzenleme:

tükenişler

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
255
Hiç birbirimizi kırmayacak bir konu Türk oyuncu kitlesinin fazla olduğunu hepsi biliyor sadece uğraşmıyorlar en dandik oyunların bile dil desteği var. Yeteri kadar tepkimizi göstersek bile yapımcı firmalar ciddiye almayacağını hepimiz biliyoruz fiyatlar bizim paramıza göre ne yazık ki çok fazla. Steam payını geçtikten sonra onlara gelen para da tatmin etmediği için kısır döngü yaşanıyor belki sever belki sevmezler Türkleri ama işin sonunda hepimiz yine almak zorunda kalıyoruz. Sadece evet tepkimizi göstermek yetmez daha fazlası lazım ama bizi ciddiye almadıkları sürece bunlar devam edecek elimizdeki imkanlar belli gelecek süreçte nasıl olur bilmiyorum.

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
Şöyle bir gerçek var Tr'de korsan gerçeği var kimse kimseyi kandırmasın ufacık google yapıp korsan bi oyun sitesine girin ve sadece yorum sayısını bakın. Bu azımsanmaycak birşey gelelim 2. mevzuya, yıllar önce şöyle birşey vardı''oyun Tr de ne satıyor ki Tr altyazı gelsin'' şuan öyle birşey yok. En basit örneği mesela Ubi. Şurada bile bir oylama yapsak Steam kütüphanesinde Ubi oyunu olmayan adam yoktur. Ama gelgelelim ki Hiç bir AC oyununda Tr altyazı yok. Şunu diyen veled ve cahillerden olmayın.''TR altyazı koymak çok maliyetli'' Öyle birşey yok. Oyunlara harcanan paralara baktığınızda ufacık bir dilin maliyeti yok denecek kadar az ki şöyle de bir gerçek var, ülkede bu işi gerçekten kaliteli yapan gençler var ve para bile istemiyorlar üç beş kuruş bağışla yapıyorlar. Firma çıkıp da birkaç adam arasa elini sallasa ucuza bulur. Ama mevzu tamamen firmaların kolay kolay politika değiştirmemesi ile alakalı adamlar o zaman da bizi görmüyordu şuanda da görmüyor. Burada bireysel olarak senin benim yapabileceğimiz şey TR gelen oyunlarda W3 BG3 gibi firmalarda gerçekten gidip satın almak. Böylelikle görünürlüğümüz uluslar arasında artar ve firma derki abi biz orada satıyoruz böyle devam. Bir diğer gerçeklik ise bizim ülkemizin geride kalmış bir toplum olması. Biz ortadoğu toplumuyuz ve aşırı arada kalmışız hala dünyada bizim ar'p olduğumuzu sanan toplumlar var. DÜnya kamuoyunda olmak oyun sektöründe gelişmemiz gerek ki bu piyasada bilinirliğimiz olsun. Aksi takdirde dediğim gibi kolay kolay değişmez bu algı taa ki bi gün Ubi örneğinden yola çıakrsak tüm Tr oyuncuları bir oyunda komple boykot uygular sosyal medyada milyonlarca tepki olur devlet de işe el atarsa bu baskılarla olur. Ama bana kalırsa zor bizim toplumumuzda genel ahlak normları dünyaya nazaran çok alt seviyelerde kim kimi çarpsam kar kafasında olduğundan korsancısı da olur Tr çıkmasın İng. öğrenin diyen çöl bedevileri olur. olurda olur yani. Ama şöyle iyi bir gerçeklik var yapay zeka çevirilerde gerçekten çığır açtı binlerce kelimelik çeviriler dakikalar içerisinde min. hata ile çevriliyor insanlara sadece kontrol ve bazı terimlerin TR normlarına çevirilmesi kalıyor. Çeviri işleri çok daha hızlı ve mükemmele yakın yapılıyor. Siz bireysel olarak o belirttiğim oyunlara destek olup, sosyal medyadan da gücünüz varsa diğer firmalara tepkinizi koyarsanız önümüzdeki 5 10 yıllık süreçte istenen yere gelinebilir.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Türkçe yama yapanlar deli gibi para kazanıyor bunu oyun geliştiricisi yapsa o parayı onlar kazanacak.
Türkçe yama yapanlar kazansın daha iyi. En azından yurt içinde biraz daha fazla para kalıyor.

Çeviri yapmaya yetişilemeyen bir çok oyun ise atıl kalıyor. Satılmıyor bunlar işte Türkiye'de. Çünkü bazı oyunlar anlatımını çözdüğünüzde oynanabilir oluyor. Dil desteği getirmeleri satışları artıran bir unsurdur. Aksini iddia edenlere diyorum ki "o zaman oyunu yapanlar sadece kendi diline çıkarsın, neden 15-20 tane dile çıkarıyor ki?". Mantıklı mı konuşuyoruz yoksa mantıksız mı konuşuyoruz diye düşünmeden sadece konuşuyorlar işte. Madem dilini bu kadar sevmiyorsun Türkçe konuşulsun istemiyorsun. En başta kendin konuşmayacaksın. Git başka dil konuş. Kendi medeniyetlerine sahip çıkmıyorlar da, başkası da çıksın istemiyorlar ve bunlar büyük çoğunluğu oluşturuyor.

Yıllardır tarihi eserleri çala çala yok ettiler bu ülkeden. Bu da benzer bir konudur. Türkçe'ye sahip çıkmadıkları gibi bunu da yok ettiler.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Hiç birbirimizi kırmayacak bir konu Türk oyuncu kitlesinin fazla olduğunu hepsi biliyor sadece uğraşmıyorlar en dandik oyunların bile dil desteği var. Yeteri kadar tepkimizi göstersek bile yapımcı firmalar ciddiye almayacağını hepimiz biliyoruz fiyatlar bizim paramıza göre ne yazık ki çok fazla. Steam payını geçtikten sonra onlara gelen para da tatmin etmediği için kısır döngü yaşanıyor belki sever belki sevmezler Türkleri ama işin sonunda hepimiz yine almak zorunda kalıyoruz. Sadece evet tepkimizi göstermek yetmez daha fazlası lazım ama bizi ciddiye almadıkları sürece bunlar devam edecek elimizdeki imkanlar belli gelecek süreçte nasıl olur bilmiyorum.
Kısmen haklısın. Devlet bu meseleye el atıp "Benim ülkemde mal ve hizmet mi satıyorsun? O zaman Türkçe kılavuz veya çevirisini yapmak zorundasın" diyecek. O kesin çözüm olurdu. Tabii devleti yönetenler de bu milletin içinden çıktığı için yine Türkçe'ye yeteri kadar önem verilmiyor.

KS

massiveRAIN

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
38
Türkçe dil desteği olmayan oyunu ülkeye sokmayacaksın Elden Ringi çok oynamak istiyorum ama bu oyun Türkçe dil desteği olmadan oynamak imkansız bi dil desteği satışları daha da arttırır burada Türkçe ye karşı bir art niyet var

burda yapımların kasten türkiyeye karşı birşeyi yok , benim düşüncem steam dicekki kardeşim bu türkiye pazarında bu oyunu satmak istiyorsan türkçe yapman lazım. Bunu şart getirse bütün sıkıntılar bitecek. Bugün ne alırsan al türkçe klavuz var , bu pazara girmek istiyorsan bu olacak , gibisinden bi kural gelmeli steam'a
sanada katılıyorum kardeşim , bir topluluk tepki gösterirse bu sorun kökten çözüme ulaşır. Disney + 'a gayet başarılı tepkiler geldi , milyonlarca kullanıcı kaybettiler.

tükenişler

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
255
sanada katılıyorum kardeşim , bir topluluk tepki gösterirse bu sorun kökten çözüme ulaşır. Disney + 'a gayet başarılı tepkiler geldi , milyonlarca kullanıcı kaybettiler.
Steam için aynı şey biraz zor ya sonuçta baya kemikli kitlesi var bırakıp başka bir şey kullanılacak etken baya sınırlı.

okan.c

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
62
Kısmen haklısın. Devlet bu meseleye el atıp "Benim ülkemde mal ve hizmet mi satıyorsun? O zaman Türkçe kılavuz veya çevirisini yapmak zorundasın" diyecek. O kesin çözüm olurdu. Tabii devleti yönetenler de bu milletin içinden çıktığı için yine Türkçe'ye yeteri kadar önem verilmiyor.
Adamlar mouse kullanamıyolar :D böyle bi mesele umurlarında olurmu ya

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri