takılı ram 16 GB (kullanılabilir 7.95 GB) sorunsalı hakkında

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
PC'm de gözüken takılı ram 16 GB gözüküyor, (kullanılabilir 7.95 GB)şuan win 11 yüklü ama aynı olay win 10 da da geçerli idi.
Nasıl düzeltebilirim. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Açıkçası kullanım hızı anlamında çok bir şey fark eder mi onu bilemiyorum ama neden 16 gb ye yakın kullanılabilir demiyor.
frown.png

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Cvp: takılı ram 16 GB (kullanılabilir 7.95 GB) sorunsalı hakkında

Öncelikle RAM modülünüzün BIOS üzerinde görünüp görünmediğini kontrol edin. Eğer görünüyorsa Windows üzerinde başlata msconfig yazıp aracı çalıştırın. Açılan pencerede Önyükleme > Gelişmiş seçeneceklere tıkladığınızda Bellek üst sınırı kutusunun onayı varsa kaldırıp Uygula/Tamam seçenekleri ile pencereleri onaylayıp sistemi yeniden başlatın.

Eğer RAM BIOS üzerinden görünmüyorsa farklı soketlerde deneyin belleği. Eğer hepsinde sonuç aynıysa bellek arızanız olabilir.

NOT : Her ihtimale karşın BIOS güncellemeniz varsa anakart için mutlaka güncel sürüm kullanın.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Öncelikle RAM modülünüzün BIOS üzerinde görünüp görünmediğini kontrol edin. Eğer görünüyorsa Windows üzerinde başlata msconfig yazıp aracı çalıştırın. Açılan pencerede Önyükleme > Gelişmiş seçeneceklere tıkladığınızda Bellek üst sınırı kutusunun onayı varsa kaldırıp Uygula/Tamam seçenekleri ile pencereleri onaylayıp sistemi yeniden başlatın.

Eğer RAM BIOS üzerinden görünmüyorsa farklı soketlerde deneyin belleği. Eğer hepsinde sonuç aynıysa bellek arızanız olabilir.

NOT : Her ihtimale karşın BIOS güncellemeniz varsa anakart için mutlaka güncel sürüm kullanın.

Bios Buld Date :11/01/2021
Physical Memory : 8192 Mb
Cache Size :2048 Kb
L3 Cache Size 16384 KB

jakobiyan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

işlemci fanını çıkart işlemci pinlerine bak intelse anakart pinlerine sorun yoksa geri tak öyle bir dene. ben aynı hatayı işlemci fanını söküp takarak halletmiştim

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
jakobiyan' Alıntı:
işlemci fanını çıkart işlemci pinlerine bak intelse anakart pinlerine sorun yoksa geri tak öyle bir dene. ben aynı hatayı işlemci fanını söküp takarak halletmiştim

İşlmeci AMD

jakobiyan' Alıntı:

İşlemci pinleri tam takılı olmazsa pc çalışmazmı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

İşlemciye fazla baskı varsa pinlere uygulanan baskından dolayı bazı şeyler doğru çalışmayabilir. Ancak çok karşılaşılan bir durum değil bu. Siz dediklerime bakın eğer hala sorun varsa kullanıcının dediğini yaparsınız.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İşlemciye fazla baskı varsa pinlere uygulanan baskından dolayı bazı şeyler doğru çalışmayabilir. Ancak çok karşılaşılan bir durum değil bu. Siz dediklerime bakın eğer hala sorun varsa kullanıcının dediğini yaparsınız.
Bios Buld Date :11/01/2021
Physical Memory : 8192 Mb
Cache Size :2048 Kb
L3 Cache Size 16384 KB

BİOS ta yazan bunlar.ne diyorsunuz
?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

BIOS üzerinde 8GB RAM görünüyor. Siz bir RAM soketlerini değiştirip deneyin. İşe yaramazsa takılı olan bellekleri tek tek deneyin. Arızalı ise bellek kendisini belli eder zaten.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Tamam deneyip haber vereceğim.Teşekkürler.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
EnesReks' Alıntı:
Ram slotlarından biri arızalı olabilir

Aynen öyle imiş .2 ramide denedim bir slot tan görüntü gelmiyor. geçenlerde termal macun sürmek için işlemci soğutucu ile oynamıştım çıkartırken yada takarken sıkıntı olmuş olabilir mi? Şuan 8 gb tek slot çalışıyorum. Bu aşamada yapmam gereken nedir. Slotu tekrar aktif hale getire bilir miyim?

Doğru teşhis içinde teşekkürler. Şimdiki aşamamız nedir acaba

Yalnız birşey daha söylemem gerekiyor ki ; 2.slottaki rami çıkartıp çalıştırınca 8 gb ram gerçekten çok rahat çalıştığını görüyorum.oranın çalışmaması etki edermi .çünkü şuan çok serileşti. bu arada çalışmayan slota takmış olduğum ram çalışıyor. yani sıkıntı slotta kesin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
rainbowdivx' Alıntı:
EnesReks' Alıntı:
Ram slotlarından biri arızalı olabilir

Aynen öyle imiş .2 ramide denedim bir slot tan görüntü gelmiyor. geçenlerde termal macun sürmek için işlemci soğutucu ile oynamıştım çıkartırken yada takarken sıkıntı olmuş olabilir mi? Şuan 8 gb tek slot çalışıyorum. Bu aşamada yapmam gereken nedir. Slotu tekrar aktif hale getire bilir miyim?

Yalnız birşey daha söylemem gerekiyor ki ; 2.slottaki rami çıkartıp çalıştırınca 8 gb ram gerçekten çok rahat çalıştığını görüyorum.oranın çalışmaması etki edermi .çünkü şuan çok serileşti. bu arada çalışmayan slota takmış olduğum ram çalışıyor. yani sıkıntı slotta kesin.

Soket arızası genelde çok karşılaşılan bir durum değildir o yüzden oynamadıysanız o ihtimali ilk başta elemiştim ama soket arızası olması biraz kötü olmuş. Anakart bileşeni RAM 'den pahalı bir şey sonuçta. Arızalıysa soket oraya takılan RAM sistem performansını etkileyebilir. Yani sorunuzun cevabı evet performans kaybı yaratabilir soket. Yapacağınız şey anakartı servisine yollamak olacak tabi eğer garantisi duruyorsa. Durmuyorsa iyi bir tamirciye götürmeniz gerek yada anakart servisine ücretli yaptıracaksınız.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
rainbowdivx' Alıntı:

Soket arızası genelde çok karşılaşılan bir durum değildir o yüzden oynamadıysanız o ihtimali ilk başta elemiştim ama soket arızası olması biraz kötü olmuş. Anakart bileşeni RAM 'den pahalı bir şey sonuçta. Arızalıysa soket oraya takılan RAM sistem performansını etkileyebilir. Yani sorunuzun cevabı evet performans kaybı yaratabilir soket. Yapacağınız şey anakartı servisine yollamak olacak tabi eğer garantisi duruyorsa. Durmuyorsa iyi bir tamirciye götürmeniz gerek yada anakart servisine ücretli yaptıracaksınız.

Yani soğutucu takma çıkartma ile alakası yok.neden olmuş olabilir ki?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
rainbowdivx' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

CPU soğutucusunu mu söktünüz ve geri taktınız? Orayı okumayı atlamışım ben. Eğer öyle ise bir ihtimal CPU soğutucusunun sokete uyguladığı baskı çoksa veya yanlış bir CPU montajı yaptıysanız ki yanlış montajdan kastım CPU pinlerinde bir hasar veya macunun devrelere bulaşması(Elektrik ileten bir macunsa sorun buda olabilir)  gibi bir sorun bu yaşadığınız problemi doğurabilir. Bir kontrol edin bu dediklerimi.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
rainbowdivx' Alıntı:

CPU soğutucusunu mu söktünüz ve geri taktınız? Orayı okumayı atlamışım ben. Eğer öyle ise bir ihtimal CPU soğutucusunun sokete uyguladığı baskı çoksa veya yanlış bir CPU montajı yaptıysanız ki yanlış montajdan kastım CPU pinlerinde bir hasar veya macunun devrelere bulaşması(Elektrik ileten bir macunsa sorun buda olabilir)  gibi bir sorun bu yaşadığınız problemi doğurabilir. Bir kontrol edin bu dediklerimi.
Sadece işlemci üzerine termal macun sürdüm ve kapattım.Kastınız işlemcinin yerine tam oturmamasımı , çünkü öylr olunca hiç açılmıyor.daha önce başıma gelmişti çünkü.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
rainbowdivx' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sadece işlemci üzerine termal macun sürdüm ve kapattım.Kastınız işlemcinin yerine tam oturmamasımı , çünkü öylr olunca hiç açılmıyor.daha önce başıma gelmişti çünkü.

Hayır ondan bahsetmiyorum pinlerine yani iğne gibi olan yerlerde bir sıkıntı varsa ve soğutucuyu fazla sıktıysanız işlemci üzerinde gerkesiz bir baskı varsa bundan bahsediyorum. Ancak siz sadece soğutucu baskısı olayını kontrol edin. Ne gevşek nede çok çok sıkı olacak soğutucu montajı. Siz işlemciyi yerinden sökmemişsiniz diğerleri sorun olamaz sizde.

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Maalesef CPU yuda CPU soğutucuyuda söktüm kontrol ettim taktım .ama slot tepki vermiyor.O slotta sıkıntı çıkıyor biiiip sesi 3 kere çıkıyor.
Tamir mi gerekiyor illa ki?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

• Birden fazla kısa kısa : Anakart arızası
  • Sürekli : Güç Kaynağı arızası
  • 1 Uzun : Bellek tazelemesinde hata
  • 1 Uzun 1 Kısa : Anakart veya Bios arızası
  • 1 Uzun 2 Kısa : Ekran Kartı arızası (DIP switch)
  • 1 Uzun 3 Kısa : Ekran Kartı arızası
  • 2 Uzun 1 Kısa : Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
  • 2 Kısa : Bellek eşlik (parity) hatası
  • 3 Kısa : Belleğın ilk bölümünde yani 64K olan veri bölümde hata
  • 4 Kısa : Timer hatası
  • 5 Kısa : İşlemci hatası 1
  • 6 Kısa : Klavye işlemcisi hatası
  • 7 Kısa : İşlemci hatası 2
  • 8 Kısa : Ekran Kartı belleğinin okuma ve yazma hatası
  • 9 Kısa : Bios Rom hatası
  • 10 Kısa : CMOS okuma ve yazma hatası
  • 11 Kısa : Tampon Bellek hatası
Bu liste Buzzer seslerinin anlamlarıdır. Sizde ki ses hangisi?

KS

rainbowdivx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

• 3 Kısa : Belleğın ilk bölümünde yani 64K olan veri bölümde hata.Sanırım bu rami o slota takıp çalıştırınca.
  • Işık normalde yanıp sönmesi gerekiyor fakat beyaz ışık sürekli takılı kalıyor o slota ram taktığımda. ekranı tetiklemiyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

RAM arızası değil o soketteki bir arızadan dolayı RAM hatası alıyorsunuz. Tamir işlemi görmesi gerek ve garantisi var yada yok ücretli bile olsa servise yaptırın bu işi derim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri