Taşınabilir Harddisk Geç Açılma

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Evimde eski bir laptop vardı. İçinde Samsung'un ST1000LM024 1tb harddiski vardı. Bu laptopu sadece yazı yazmak vb işler için kullandığımdan dolayı 240gblik bir sata ssd aldım ve bayağı hızlandı. Ancak içindeki 1tb olan harddiski de taşınabilir olarak kullanmaya karar verdim. Fakat sorunum şu: Pc'ye harddiski taktığım zaman harddisk çalışmaya başlıyor ama ışığı yanıp sönmüyor, 3-4 dakika sonra usb tanınamadı diyor, 3-4 dakika daha sonra ise harddiske ulaşıyorum. Bir kere okuduktan sonra performans oldukça iyi oluyor, dosya aktarımında da sorun yaşamıyorum. Acaba aldığım external dönüştürücü mü sıkıntılı yoksa bir ayarı mı atlıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim. Kullandığım ürün bu:

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Evimde eski bir laptop vardı. İçinde Samsung'un ST1000LM024 1tb harddiski vardı. Bu laptopu sadece yazı yazmak vb işler için kullandığımdan dolayı 240gblik bir sata ssd aldım ve bayağı hızlandı. Ancak içindeki 1tb olan harddiski de taşınabilir olarak kullanmaya karar verdim. Fakat sorunum şu: Pc'ye harddiski taktığım zaman harddisk çalışmaya başlıyor ama ışığı yanıp sönmüyor, 3-4 dakika sonra usb tanınamadı diyor, 3-4 dakika daha sonra ise harddiske ulaşıyorum. Bir kere okuduktan sonra performans oldukça iyi oluyor, dosya aktarımında da sorun yaşamıyorum. Acaba aldığım external dönüştürücü mü sıkıntılı yoksa bir ayarı mı atlıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim. Kullandığım ürün bu:
Çok önce benzer ürün kullandım direkt tanıyordu ve bir ayar falan da yapmadım. 2 farklı diskte usb bağlantısı ile ve cd yerinde kullandım ama bahsettiğiniz gibi bir şey olmadı.

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
Selamlar,

uygulamasını indirerek disk'inizi kontrol edin. Sorunun disk ile ilgili olup olmadığını öğrenmiş oluruz. Eski bir cihaz dediğiniz için belki sorun disk'te belki de aldığınız parça kaynaklıdır. Önce en uygun ve basit yöntemi deneyelim.

KS

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Selamlar,

uygulamasını indirerek disk'inizi kontrol edin. Sorunun disk ile ilgili olup olmadığını öğrenmiş oluruz. Eski bir cihaz dediğiniz için belki sorun disk'te belki de aldığınız parça kaynaklıdır. Önce en uygun ve basit yöntemi deneyelim.
Diskte sorun olabilir kabloda olabilir diskin sağlığı nedir aşağıdaki programdan görebilirsiniz.
Hard Disk Sentinal programıyla bakmıştım. Sağlığı %99 gösteriyor, sorun bulamadı. Eski laptopumda da bir sorun yoktu kullanırken.

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
Disk'in çalışma süresinin fazlalığı okuma - yazma gecikmelerine neden olabiliyor. Bu nedenle önerdiğim program (sizin belirttiğiniz programı deneyimlemediğimi belirtmek isterim) ara yüzünde bu bilgiler mevcut. Önceki kullanımız da disk doğrudan pc'ye bağlı olduğu için belki bu gecikmeleri fark edememiş olabilirsiniz.

KS

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Disk'in çalışma süresinin fazlalığı okuma - yazma gecikmelerine neden olabiliyor. Bu nedenle önerdiğim program (sizin belirttiğiniz programı deneyimlemediğimi belirtmek isterim) ara yüzünde bu bilgiler mevcut. Önceki kullanımız da disk doğrudan pc'ye bağlı olduğu için belki bu gecikmeleri fark edememiş olabilirsiniz.
Bahsettiğiniz programdan bu tür bilgiler aldım:

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-12-06 164959.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-06 164959.png
    94.1 KB · Görüntüleme: 30

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
23bin saat çalışma süresi var hocam. HDD'lerde yanlış hatırlamıyorsam ortalama 10-15k arası yaşam süresi biçiliyor. Muhtemelen sorun disk kaynaklı. Eğer elinizde farklı bir disk var ise ara bağlantı yaparak da cihazı tekrar test edebilirsiniz. Benim fikrim mevcut diskten kurtarabildiğiniz tüm dosyaları alın.

KS

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Bu sizin cihazı ne kadar düzgün kullanımınız ile alakalı aslında. Bilgisayar çalışır durumdayken sarsmamanız, ani güç kaybı yaşamamış olması gibi durumlar süreyi ve kullanım kalitesini arttırabiliyor.
İki tane kötü sektör varmış. Onları da onaracağım şimdi, belki daha da uzun süre gider. Bilgisayar genel olarak masadan oynatılmadan kullanıldı, arada içini de temizlemiştim. Size bahsettiğim program şu tür bilgiler verdi:

Ekli dosyalar

• ggg.png
    ggg.png
    124.1 KB · Görüntüleme: 17

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri