Yardım Termal Macun Degisimi Sonrasi PC Acilmiyor.

tugay123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar.

Bugün işlemcinin termal macununu degistirdim fakat power tusuna bastigimda pc hicbir tepki vermiyor, fanlar calismiyor.

-Ryzen 5 550 islemciyi AMD stok fani ile kullaniyorum ve sokerken zorladigimizda islemciyi yerinden cikarabiliyor bu nedenle olabildigince hafif sekilde oynatarak soktum ve zorlanmadi.
-Temizligi yaparken sisteme macun bulastirmamak icin ozen gosterdim ve gordugum kadariyla herhangi bir bilesene bulasmadi.
-Stok fani temizledikten sonra islemci uzerine ince bir katman olacak sekilde termal macunu surdum ve fani asiri guc uygulamadan monte ettim.

Daha oncede bu islemleri yaptigimdan bir zorluk yasamadim fakat ilk kez boyle bir durumla karsilastim. Ana kartin uzerindeki bilesenlere zarar vermis olabilir miyim diye bir goz kontrol yaptim ve herhagi bir problem goremedim. Sonrasinda internet uzerinden konu hakkinda ufak bir arastirma yapip ne yapabilecegime baktim.

-PSU'da bir problem olabilir diye dusundum fakat ana kart uzerinde ledi yaniyor.
-Guc tusunda bir problem olabilir mi diye ana kart uzerinden calistirmayi denedim.
-Ekran kartini cikardip denedim.
-Ramleri cikardip ufledim tekrar taktim.
-Statik elektrik birikmis olabilir diye fisi cikardim ve guc tusuna bircok kez bastim.
-Stok fani tekrar cikardim temizledim bu kez islemciyi de yuvasindan cikarip pinlerini ve yuvasini kontrol ettim. Herhangi bir sorun gorunmuyor zaten zorlanmadi.
-Anakart guc baglantisini kontrol ettim.
-Son olarak BIOS pilini degistirdim.

Herhangi bir darbe almadi, zorlama olmadi, herhangi bir bilesene birsey bulasmadi, baglantilarinda hicbir sorun gorunmuyor. Sanki kendini bir cesit koruma moduna almis gibi.

Konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilir mi?

Sistem bilesenleri,

İşlemci,
1 x AMD Ryzen 5 5500 3.60GHz 6 Çekirdek İşlemci

Anakart,
1 x Asus Prime B450M-K II 4400(OC)MHz mATX Anakart

Ekran Kartı,
1 x Asus Dual RX 6650 XT OC 8GB GDDR6 128Bit Ekran Kartı

Bellek,
1 x Team T-Force Vulcan TUF Alliance 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ram

SSD,
1 x Team MP33 Pro 512GB 2400/2000MB/s NVMe PCIe Gen3x4 M.2 SSD Disk

Kasa,