Öneri Ups Güç Kaynağı Önerisi Olan Var Mı ?

seyfullah aktaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29

UPS Güç Kaynağı almak istiyorum 3 yazıcı, 1 bilgisayar ve 1 pos cihazı için. Bu konu hakkında bigim yok, bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
363
Yazıcılar çok güç çeker onları normal prizlere bağlayın. Yüksek kapasiteli UPS'ler çok pahalı.

1 bilgisayar ve pos cihazı için de 850va veya 1000va line interactive modellere bakabilirsiniz. Elektrik kesildikten sonra yaklaşık 5 dakika idare eder.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
363
Daha uzun tutması için UPS+jeneratör almalısınız. Bunların içinde genelde 7 amperlik aküler bulunuyor.
Jeneratörler genelde 30 saniye civarı devreye giriyor. Jeneratör alsanız bile UPS yine lazım.

UPS'lerin mantığı elektrik kesildiğinde üzerinde çalışılan dosyaları kaydetmeye yetecek zaman sağlaması ve elektrik kesilmesi kaynaklı donanıma zarar vermeden kapatmayı sağlamak.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
497

UPS Güç Kaynağı almak istiyorum 3 yazıcı, 1 bilgisayar ve 1 pos cihazı için. Bu konu hakkında bigim yok, bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Bu bilgisayar ve yazıcı toplam kaç WATT tüketecek? Buna bakmadan bir şey söylemek mümkün değil.

Tüm bu söylediğiniz cihazların toplam tüketeceği WATT hesaplamasını yapın.
Sonra alacağınız UPS'in karşılayabileceği WATT değeri, harcanan WATT değerinden fazla olmalıdır.

Örnek veriyorum mesela toplam anlık 1000WATT tüketecek cihazlara sahipseniz, en az 2000VA değerine sahip bir UPS lazımdır çünkü 1200WATT'a kadar karşılar. Online-UPS olursa 2000VA değerine sahip UPS 1800WATT'a kadar karşılar. Diğer UPS'lerin çarpanı daha düşüktür ve 0,6 ile hesaplanıp 2000VA olan cihaz 1200WATT karşılayabilir. Bu anlık tüketim olayı bağlı cihazları (akünün gücü bitene kadar) açık tutmayı sağlar, yoksa UPS anlık gücü karşılayamayıp kapanabilir. UPS alırken bunlara dikkat edin.

Bunun yanı sıra alacağınız UPS'e bağlı olan akünün kapasitesi (7ah, 9ah veya daha çok olabilir) ve bu akülerin sayısı cihazları açık tutma süresini etkiler. Akü kapasitesi ve sayısı çoğaldıkça cihazları açık tutma süreniz artar. Tabii buna bağlı olarak alacağınız UPS'in fiyatı yükselebilir. Satıcılardan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Jeneratör de alsanız jeneratör devreye girene kadar anlık kesinti yaşanabilir ve cihazlar kapanıp açılabilir, bu olmasın diye yine UPS gerekli olabilir. Bu kararı siz verirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri