USB Aygıtı Tanınamadı Hatası (Win 11, Z490-A Pro)

Mr. Heisenberg

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selam arkadaşlar,

Aylardır yaşadığım sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum belki bir çözümünü bulabiliriz. Aşağıda SS'ini bıraktığım gibi klavye XPG Summoner ve Razer Viper Mini mouse'um var. Bilgisayara herhangi bir joystick veya başka aygıt bağladığımda hiç bir sorun olmuyor. Fakat bilgisayarı kapatıp ertesi gün açtığımda ya mouse'um ya da klavyem çalışmıyor. (çıkarıp taktığımda tekrar çalışıyor) ve masaüstünde aygıt tanınamadı hatası alıyorum.

Sorunun klavye ve mouse'un çakışmasından kaynaklandığını düşünüyorum fakat hiç bir çözüm yolu bulamadım. Sadece klavyem ve mouse'um da hata alıyorum. Ne kulaklık ne de hoparlörüm hiç bir hata vermiyor ve aşağıdaki ss'te gördüğünüz gibi aygıt yöneticisinde klavyelerin olduğu kısımda Viper mini mouse da yer alıyor. Windows sürümüm 11 pro, anakartım ise Z490-a Pro.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum artık her sabah usb çıkarıp takmaktan yoruldum.

Ekli dosyalar

• Başlıksız-1.png
    Başlıksız-1.png
    64.1 KB · Görüntüleme: 7
Moderatörün son düzenlenenleri:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,060
Selam arkadaşlar,

Aylardır yaşadığım sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum belki bir çözümünü bulabiliriz. Aşağıda SS'ini bıraktığım gibi klavye XPG Summoner ve Razer Viper Mini mouse'um var. Bilgisayara herhangi bir joystick veya başka aygıt bağladığımda hiç bir sorun olmuyor. Fakat bilgisayarı kapatıp ertesi gün açtığımda ya mouse'um ya da klavyem çalışmıyor. (çıkarıp taktığımda tekrar çalışıyor) ve masaüstünde aygıt tanınamadı hatası alıyorum.

Sorunun klavye ve mouse'un çakışmasından kaynaklandığını düşünüyorum fakat hiç bir çözüm yolu bulamadım. Sadece klavyem ve mouse'um da hata alıyorum. Ne kulaklık ne de hoparlörüm hiç bir hata vermiyor ve aşağıdaki ss'te gördüğünüz gibi aygıt yöneticisinde klavyelerin olduğu kısımda Viper mini mouse da yer alıyor. Windows sürümüm 11 pro, anakartım ise Z490-a Pro.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum artık her sabah usb çıkarıp takmaktan yoruldum.

Şu adımları dener misiniz?;

Başlat - Programlar - Donatılar - Sistem Araçları - Sistem Bilgisi - Donanım Kaynakları - Çakışma Bilgisi ekranına gelerek burada herhangi ünlem vs var mı bakar mısınız? Eğer yoksa sistem çakışma yaşamıyor. Portlardan bir tanesi yetersiz voltaj veriyor olabilir.

Ek olarak sadece mouse veya sadece klavye taktığında problem oluyor mu?

cakisma.png

KS

Mr. Heisenberg

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şu adımları dener misiniz?;

Başlat - Programlar - Donatılar - Sistem Araçları - Sistem Bilgisi - Donanım Kaynakları - Çakışma Bilgisi ekranına gelerek burada herhangi ünlem vs var mı bakar mısınız? Eğer yoksa sistem çakışma yaşamıyor. Portlardan bir tanesi yetersiz voltaj veriyor olabilir.

Ek olarak sadece mouse veya sadece klavye taktığında problem oluyor mu?

Ekli dosyayı görüntüle 1248
- 2 adet görsel attım ilk görselde hiç bir uyarı yok fakat sol taraftan sorunlu aygıtlar kısmına girdiğimde 2. görseldeki durumla karşılaştım, sorun bundan kaynaklı olabilir mi? 3.2 gen 2 portuna taktım mouse'u bu defa hiç bir joystick vs. takmasam bile kapatıp açtığımda mouse yine çalışmadı, 3.2 gen 1 portunda hiç bir aygıt takmadığımda ara sıra çalışmamazlık yapıyordu mouse veya klavye.
- Evet her türlü sorun oluyor, ya mouse ya da klavye çalışmıyor lakin mouse çalışmasa bile klavyenin usb'sini söküp taktığımda mouse'da tekrar etkin hale geliyor :D Cevaplarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-05-23 172420.png
    Ekran görüntüsü 2022-05-23 172420.png
    47.6 KB · Görüntüleme: 7
  • Ekran görüntüsü 2022-05-23 173243.png
    Ekran görüntüsü 2022-05-23 173243.png
    68.1 KB · Görüntüleme: 5

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri