USB Bellek Kısayol Sorunu

Hexagon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sıfır aldığım te kısayol oluşturma sorunu yaşıyorum. Yeni klasör oluşturduğum anda kendi kendine onu kısayol yapıyor.
Virüs olduğunu düşünmüyorum çünkü dediğim gibi sıfır flash bellek ve eski başka bir belleğimi taktığımda bunu yaşamıyorum.
Dosya formatı .lnk oluyor.
Çift tıklayıp oluşturduğum klasörü açtığımda da yeni pencerede açıyor o klasörü;

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
USB belleğe hızlı ve hard format atıp deneyebilirsiniz.

Aşağıdakileri uygulayın ve sorunu kontrol edin.

USB belleğiniz sisteme takılı olsun. Başlata CMD yazın ve Komut İstemini yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra aşağıdaki her satırı tek tek yazıp her satır sonrası ENTER tuşuna basıp komutu onaylayın ve komut işlemini gerçekleştirince alt satıra inip diğer komuta geçin ve aynı işlemi uygulayın. 
  • diskpart
  • list disk
  • select disk #
  • clean
  • create partition primary
  • select partition 1
  • active
  • format quick fs=fat32
  • assign
  • exit
  • exit
Önemli Notlar : list disk komutunda sisteminizdeki tüm depolama ürünleri listelenir. Diskler, USB bellekler vs. her şeyi listede kapasitesiyle göreceksiniz. Siz bu disklerin başlarındaki Disk numaralarından USB belleğiniz hangi numaraya sahipse ki genelde son numara son taktığınız aygıttır. Boyutuna bakıp emin olun ve o numarayı select disk # yazan komutta # işareti yerine yazın. Örnek olarak USB belleğiniz Disk 3 olarak geçiyor siz sonraki komutu select disk 3 olarak yazacaksınız. Gerisinde dikkat etmeniz gereken bir nokta yok aynı şekilde uygulanacak kodlar.

Bu işlem standart format aşaması ama işe yaramaz ise birde yavaş versiyonunu deneyin. format quick fs=fat32 komutun sadece quick kelimesini çıkarttığınız zaman aynı işlem yavaş yavaş diski tamamen temizleyerek fotmatlayacak.

Yine aynı kodları yazacaksınız ama quick format atmayacksınız.
  • diskpart
  • list disk
  • select disk #
  • clean
  • select partition 1
  • active
  • format fs=fat32
  • assign
  • exit
  • exit

Kod yazmakla uğraşmak istemiyorum derseniz EaseUS Partition Master yazılımı ile yapabilirsiniz ancak yazılım ücretli bilginiz olsun.

KS

Hexagon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
USB belleğe hızlı ve hard format atıp deneyebilirsiniz.

Aşağıdakileri uygulayın ve sorunu kontrol edin.

USB belleğiniz sisteme takılı olsun. Başlata CMD yazın ve Komut İstemini yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra aşağıdaki her satırı tek tek yazıp her satır sonrası ENTER tuşuna basıp komutu onaylayın ve komut işlemini gerçekleştirince alt satıra inip diğer komuta geçin ve aynı işlemi uygulayın. 
  • diskpart
  • list disk
  • select disk #
  • clean
  • select partition 1
  • active
  • format quick fs=fat32
  • assign
  • exit
  • exit
Önemli Notlar : list disk komutunda sisteminizdeki tüm depolama ürünleri listelenir. Diskler, USB bellekler vs. her şeyi listede kapasitesiyle göreceksiniz. Siz bu disklerin başlarındaki Disk numaralarından USB belleğiniz hangi numaraya sahipse ki genelde son numara son taktığınız aygıttır. Boyutuna bakıp emin olun ve o numarayı select disk # yazan komutta # işareti yerine yazın. Örnek olarak USB belleğiniz Disk 3 olarak geçiyor siz sonraki komutu select disk 3 olarak yazacaksınız. Gerisinde dikkat etmeniz gereken bir nokta yok aynı şekilde uygulanacak kodlar.

Bu işlem standart format aşaması ama işe yaramaz ise birde yavaş versiyonunu deneyin. format quick fs=fat32 komutun sadece quick kelimesini çıkarttığınız zaman aynı işlem yavaş yavaş diski tamamen temizleyerek fotmatlayacak.

Yine aynı kodları yazacaksınız ama quick format atmayacksınız.
  • diskpart
  • list disk
  • select disk #
  • clean
  • select partition 1
  • active
  • format fs=fat32
  • assign
  • exit
  • exit

Kod yazmakla uğraşmak istemiyorum derseniz EaseUS Partition Master yazılımı ile yapabilirsiniz ancak yazılım ücretli bilginiz olsun.

Böyle bir hata aldım sonra en baştan yavaş olan kodu girdim şu an %22 sonucu aktaracağım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Sanal disk hizmetiniz devre dışı. Başlata hizmetler yazın ve çalıştırın. Açılan pencerede Sanal Disk hizmetine gelin ve üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede Başlangıç türü ayarını otomatik yapın Uygula seçeneğine tıklayın ve Başlat seçeneğine tıklayın. Sonrasında önerdiklerimi tekrar baştan yapın.

KS

Hexagon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sanal disk hizmetiniz devre dışı. Başlata hizmetler yazın ve çalıştırın. Açılan pencerede Sanal Disk hizmetine gelin ve üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede Başlangıç türü ayarını otomatik yapın Uygula seçeneğine tıklayın ve Başlat seçeneğine tıklayın. Sonrasında önerdiklerimi tekrar baştan yapın.

Bunu iptal etmeli miyim? %47 şuan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Kalsın, bitmesini bekleyin. Ben işleme hata verdiğinden dolayı devam etmiyor sandım. Bitsin sonra bakın olur yada olmaz fark etmez siz yine hizmeti çalıştırın ve işe yaramaz ise birde hizmet aktifken deneyin.

KS

Hexagon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kalsın, bitmesini bekleyin. Ben işleme hata verdiğinden dolayı devam etmiyor sandım. Bitsin sonra bakın olur yada olmaz fark etmez siz yine hizmeti çalıştırın ve işe yaramaz ise birde hizmet aktifken deneyin.

Şimdi bitti ardından hızlı formatı denedim yine aynı hatayı veriyor öncesinde sanal disk ayarını da yaptım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Bellek düzelmedi mi bu işlemi yaptığınızda? Eğer düzelmediyse ve yine aynı hatayı alıyorsanız sistemde bir yönetim sorunu olabilir.

KS

Hexagon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bellek düzelmedi mi bu işlemi yaptığınızda? Eğer düzelmediyse ve yine aynı hatayı alıyorsanız sistemde bir yönetim sorunu olabilir.

Hayır bellek aynı durumda şu an. Yani içindekileri gösteriyor, taşıyabiliyorum, kullanabiliyorum ama can sıkıcı olan kısım ayrı pencere açarak klasörleri kullandırması.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Virüs olsa sistemin genelinde de aynı sorun olur. Sadece bu USB belleğe özel bir durum var demiştiniz. Format aşamalarını hallettiyseniz birde aşağıdaki önerimi deneyin, belki işe yarar.

• Herhangi bir klasör açın ve yukarıdan Görünüm > Seçenekler kısmına tıklayın. Açılan pencerede Genel adı altında aşağıdan Varsayılanları Geri Yükle seçeneğine tıklayın ve yukarıda Klasörlere gözat kısmında Tüm klasörleri aynı pencerede aç işaretli olduğundan emin olun. Daha sonra aynı pencerede Görünüm sekmesine gelin ve yine Varsayılanları Geri Yükle seçeneğine tıklayın ve Genel adı altına tekrar dönüp ayarların aynı olup olmadığını kontrol ettikten sonra Uygula/Tamam diyerek ayarları onaylayın. Sorun devam ediyor mu kontrol edin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri