Uzamsal Ses (Kapalı) Sorunu

Teolojik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Herkese İyi günler :)
Yaşadığım sorun ; Masaüstü bilgisayarımda win10 kullanıyorum ve kulaklık olarak Steelseries Arctis 5 kullanmaktayım. Konuya çok hakim değilim ama bir kaç arkadaşım film izlerken dolby den bahsetti ve bununla daha temiz sesler alabileceğimi söyledi. Fakat ses ayarlarını açtığımda Uzamsal Ses (Kapalı) olarak gözüküyor ve bunu değiştiremiyorum. Bunu için bir kaç farklı yok denedim onların görüntülerinide aşağıda paylaştım. Çözebilen varsa sevinirim.
1718110417018.png

1) İlk olarak kullandığım yol Steelseriesin kendi uygulamasından 7.1 i kapatıp o şekilde açmayı denedim fakat yine yukarda olduğu gibi kapalı gözüküyor.
1718110521418.png

2) İkinci olarak Win - ayarlar - ses - ses denetimi masasından varsayılan aygıt üzerinden üzerinden uzamsal sesi açmaya çalıştım yine olmadı.
1718110670614.png

Ekli dosyalar

• 1718110645862.png
    1718110645862.png
    50.8 KB · Görüntüleme: 2

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
239

Windows 11'de uzamsal ses ayarlarını açmam için kullanmam gereken sekme neden deaktif görünüyor?​

Sizdeki sorun ilk fotodakine göre buna karşılık gelebilir.

Microsoft belgesi ilk olarka şunu kontrol etmenizi öneriyor.
Aşağıdaki seçeneklerden mono sesin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin

1. Ses > Erişim Kolaylığı > Windows + I tuşlarına >
2. "Mono sesi etkinleştir" seçeneğinin etkin olup olmadığına bakın ( Öyleyse, devre dışı bırakın )
3. Uzamsal sesi yeniden etkinleştirmeyi deneyin.

Bende Win11 var buraya gidiş yolu farklı o yüzden siz ayarlar üzerinden de gidebilirsiniz. Önce bunu kontrol edersiniz.

Bu aşağıdaki videoda Win11 e göre ayarlara gitmiş fakat sizdeki Wi10 için de benzer yerin olması lazım. Dikkat edilecek nokta Output Dvice a gidip buradan uzamsal sesi açması:

Yine olumsuz bir sonuca ulaşırsanız muhtemelen kulaklığın yazılımı veya driverları ile ilgili olabilir.

KS

Teolojik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8

Windows 11'de uzamsal ses ayarlarını açmam için kullanmam gereken sekme neden deaktif görünüyor?​

Sizdeki sorun ilk fotodakine göre buna karşılık gelebilir.

Microsoft belgesi ilk olarka şunu kontrol etmenizi öneriyor.
Aşağıdaki seçeneklerden mono sesin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin

1. Ses > Erişim Kolaylığı > Windows + I tuşlarına >
2. "Mono sesi etkinleştir" seçeneğinin etkin olup olmadığına bakın ( Öyleyse, devre dışı bırakın )
3. Uzamsal sesi yeniden etkinleştirmeyi deneyin.

Bende Win11 var buraya gidiş yolu farklı o yüzden siz ayarlar üzerinden de gidebilirsiniz. Önce bunu kontrol edersiniz.

Bu aşağıdaki videoda Win11 e göre ayarlara gitmiş fakat sizdeki Wi10 için de benzer yerin olması lazım. Dikkat edilecek nokta Output Dvice a gidip buradan uzamsal sesi açması:

Yine olumsuz bir sonuca ulaşırsanız muhtemelen kulaklığın yazılımı veya driverları ile ilgili olabilir.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Tam olarak attığınız gibi olmasa da sizin sayenizde kurcalarken çözüme ulaştım hocam.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri