Windows 10 Kurarken SSD Bölmeli miyim?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emrerdm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

Windows 10 kurarken 512GB'lık SSD diskini 2 ye bölmeli miyim? yoksa tek disk olarak mı kurmalıyım? Tek disk Windows'un ve oyunların, programların aynı diskte olması performans açısından fark yaratır mı?

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Tek disk olması senin açından avantaj olacaktır. %75 üstü doldurmamaya çalış , Dramli bir model değilse çok hızlı sağlığı düşer , Dramli bir modelse de çok doldurmak önerilmez. Ayrıca sürücüdeki dosyaların dizin oluşturmasına izin verme. Keyifli forumlar.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,074
Selamlar,

Diskler çok dolduğu zaman performans kaybı yaşıyorlar. Haliyle ikiye bölmek daha mantıklı geliyor. Atıyorum oyunlar için 300GB, geri kalanını da uygulama, program ve windows için bırakabilirsiniz.

Mestke

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Selamlar,

Diskler çok dolduğu zaman performans kaybı yaşıyorlar. Haliyle ikiye bölmek daha mantıklı geliyor. Atıyorum oyunlar için 300GB, geri kalanını da uygulama, program ve windows için bırakabilirsiniz.
Kral konusu açılmışken seni burada görmüşken bende bişey sorabilir miyim. 2 ayrı m2 Ssd’li pc kurmak istiyorum. 500gb Windows ve programlar, 1tb m2’ye ise sadece oyun. Aslında 2 sorum var.
1- 2 ayrı ssd varken, oyunu oynarken hem kayıda almayı hem de canlı yayın vermek istediğimde obs programını fps kayıbı yaşamamak adına hangi m2’ye kurmam mantıklı olur?
2- Windows kurulduktan sonra masaüstü direk C oluyor. Masaüstünü D diski yani oyunların olduğu m2 olarak seçtiğimde bunun bi zararı veya faydası var mı? Windows m2’sinin dolmasını istemiyorum çünkü. Teşekkür ettim şimdiden

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Selamlar,

Windows 10 kurarken 512GB'lık SSD diskini 2 ye bölmeli miyim? yoksa tek disk olarak mı kurmalıyım? Tek disk Windows'un ve oyunların, programların aynı diskte olması performans açısından fark yaratır mı?
Bir sorun yok ama zaten söylenenin üzerinden geçeyim evet disk doluluk oranı okuma/yazma performansını ciddi oranda düşürebiliyor. Tavsiyem 1TB disk boyutuna kadar diskleri asla bölmemeniz gerektiği yönünde olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Kral konusu açılmışken seni burada görmüşken bende bişey sorabilir miyim. 2 ayrı m2 Ssd’li pc kurmak istiyorum. 500gb Windows ve programlar, 1tb m2’ye ise sadece oyun. Aslında 2 sorum var.
1- 2 ayrı ssd varken, oyunu oynarken hem kayıda almayı hem de canlı yayın vermek istediğimde obs programını fps kayıbı yaşamamak adına hangi m2’ye kurmam mantıklı olur?
2- Windows kurulduktan sonra masaüstü direk C oluyor. Masaüstünü D diski yani oyunların olduğu m2 olarak seçtiğimde bunun bi zararı veya faydası var mı? Windows m2’sinin dolmasını istemiyorum çünkü. Teşekkür ettim şimdiden
Tek seferlik yanıt veriyorum, lütfen kendi konunuzu açın bir daha ki sefere.

Aynı diskte hem oyun hem Windows arka plan işleri ve artı olarak yayın yapılırsa disk çok fazla okuma/yazma işi yaptığında aynı anda performans olarak aşağılara düşeceği için sorun yaşama potansiyeliniz artar. Yayın işlerinde sadece bu işi yapacak 2. bir diske kayıt almak, performans anlamında size bir disk darboğazı yaşatmaması adına doğru bir karar olacaktır. İmkan varsa evet sorduğunuz şekilde yapmak mantıklıdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri