Windows 10 Pro Etkinleştirme

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Windowsumun lisansı mı bitti ne oldu hiç bilmiyorum. Böyle bir yazı var.
1657298921069.png

Bende iyi tamam dedim internetten win10 lisans anahtarlarına bakayım dedim çok ucuza pttavmde etkileştirme keyleri gördüm acaba bunlar doğru mu? Çalışıyor mu?
Bir kere etkinleştirirsem format attıktan sonra bir daha etkinleştirme şansım olur mu?

hasannakyuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Bende aynı şekilde 30₺ ye key aldım aktifleştirdim. Bu keyler bir kerelik format atarsanız yeniden key almanız gerek diye biliyorum.

bolib945

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
37
Satın aldığınız dijital keyler anakarta gömülür format atsanız dahi aynı sistemde defalarca kullanabilirsiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
OEM keyler tek kullanımlıktır ama hangi sistemde kullanırsanız o sisteme özel tek kullanımlık oluyor. O anakarta yapışıyor ve o sistemde bir daha lisans derdiniz olmuyor.

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
OEM keyler tek kullanımlıktır ama hangi sistemde kullanırsanız o sisteme özel tek kullanımlık oluyor. O anakarta yapışıyor ve o sistemde bir daha lisans derdiniz olmuyor.
hocam bu ürünler neden bu kadar ucuz ve satın alıp aktif etsem bir güvenlik sorunu olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Genel kullanıcı kitlesinin %90 'ı yerli veya yabancı fark etmiyor bu lisans ürünlerini kullanıyor kendimde bu kişilerden birisiyim. 2 adet aldım ikisini de yıllardır kullanıyorum.

Birincisi güvenlik odaklı yada başka bir sorun yok, bildiğimiz orijinal lisans ürünleridir.

İkinci olarak OEM lisans türlerinin ucuz olmasında en temel sebebi tek anakart donanımında kullanılabilir olmasıdır. Microsoft Windows kanadında bir sıkıntı yaşarsanız size Microsoft destek vermez. Lisansı aldığınız yer muhatabınızdır.

Birde Retail key var ki buda bir donanıma yapışmadan diğer sistemde kullanılmadığı sürece farklı sistemlerde kullanılabilir. Yani aynı anda birden fazla cihazda kullanılamıyor ama ilk kullandığınız donanıma mahkum değilsiniz. Ayrıca Microsoft tarafından destek alabiliyorsunuz.

Bu 2 lisans türünün ucuz olmasının sebebi dijital olarak kullanılmasıdır. Herhangi bir fiziksel ürün almıyorsunuz ve direkt Microsoft üzerinden bir ürün almış olmuyorsunuz. Ancak yine de orijinal lisansa sahip oluyorsunuz.

Son olarak birde MAK key var. Bu lisans anahtarı türü daha çok şirket bazlı yerler için kullanılır. Belli bir cihaz sayı sınırı vardır. Örnek olarak 1000 cihazlık alınmışsa bu lisans anahtarı, 1 lisansı 1000 kişi kullanabilir ama 1001 kişi olursa Microsoft bu lisansı iptal edebilir. MAK key ürünleri genelde nette bedava bulunabilir.

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
kinci olarak OEM lisans türlerinin ucuz olmasında en temel sebebi tek anakart donanımında kullanılabilir olmasıdır. Microsoft Windows kanadında bir sıkıntı yaşarsanız size Microsoft destek vermez. Lisansı aldığınız yer muhatabınızdır.
teşekkür ederim yorumun için yani ben oem türü bir lisans alırsam normal microsoft un sattığı üründen bir farkı olmayacak mı güvenlik ve işlev açısından benim korkum şeydi yani ucuz satan yerler ne bilim içine bir şey yükler öyle bir şey varsa veya birden fazla kişi kullanıyor kodu gibi

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Birde Retail key var ki buda bir donanıma yapışmadan diğer sistemde kullanılmadığı sürece farklı sistemlerde kullanılabilir. Yani aynı anda birden fazla cihazda kullanılamıyor ama ilk kullandığınız donanıma mahkum değilsiniz. Ayrıca Microsoft tarafından destek alabiliyorsunuz.
ve ek olarak windows 11 için retail key önerir misiniz

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
fiyat çok aşmadığı sürece sıkıntı yok sağlam olsun yeter

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
teşekkür ederim yorumun için yani ben oem türü bir lisans alırsam normal microsoft un sattığı üründen bir farkı olmayacak mı güvenlik ve işlev açısından benim korkum şeydi yani ucuz satan yerler ne bilim içine bir şey yükler öyle bir şey varsa veya birden fazla kişi kullanıyor kodu gibi
Tekrar aynı şeyleri anlatmayacağım, yazdım zaten detaylıca.
ve ek olarak windows 11 için retail key önerir misiniz

fiyat çok aşmadığı sürece sıkıntı yok sağlam olsun yeter

Bu 3 siteden alışverişim oldu bir sorun yaşamadım.

UreX

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Ekli dosyayı görüntüle 2858

Bende iyi tamam dedim internetten win10 lisans anahtarlarına bakayım dedim çok ucuza pttavmde etkileştirme keyleri gördüm acaba bunlar doğru mu? Çalışıyor mu?
Bir kere etkinleştirirsem format attıktan sonra bir daha etkinleştirme şansım olur mu?
Bu key Retail keydir
Retail KEY/Lisans Nedir?

Retail
, perakende anlamına gelmektedir. Retail lisanslar Microsoft hesabına işler ve OEM lisansların tersine birden fazla bilgisayarda kullanılabilir fakat aynı anda kullanım gerçekleştirilemez.

UreX

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Ekli dosyayı görüntüle 2858

Sana tavsiyem OEM key alman OEM key direk olarak anakartına yapışır ve format atsan'da key çalışmaya devam eder o yüzden bir kere alıyorsun anakartı değiştire ne kadar sürüyor kafan rahat olur

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Sana tavsiyem OEM key alman OEM key direk olarak anakartına yapışır ve format atsan'da key çalışmaya devam eder o yüzden bir kere alıyorsun anakartı değiştire ne kadar sürüyor kafan rahat olur

hocam Retail key de bir sıkıntı olunca microsoft yardımcı vs oluyormuş onu seçmek daha mantıklı değil mi

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri