Yardım Xmp Ayarı Sonrası Fps Yarıya Düştü

OrhunYasar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba, 2 gün önce XMP ayarını açtım ve Valorant'a girdim. FPS'imin düştüğünü fark edince BIOS'a tekrar girip XMP ayarlarını kapatıp kaydettiğimde kasada tüm fanlar maksimum hıza geçti ve monitör ekranı gitti. 1 dakika kadar bekledim ve hiçbir şey olmayınca bilgisayarın fişini çekip taktım. Tekrar açıldığı zaman ve şu anda dahil her açılışta Power tuşu 5 saniye kadar yanıp sönmeye başladı ve ardından bilgisayar sorunsuz bir şekilde açılıyor fakat bu olay yaşandığından beri bütün oyunlarda FPS'im yarıya düştü.
Format, BIOS ayarlarını sıfırlamak ve tüm sürücüleri yeniden kurmayı denedim, bir şey değişmedi.
Örnek: Valorant'ta 250 FPS altina dusmez iken 150-170 FPS bandinda gezmeye basladi ve LoL'de de 120-150 FPS almaya basladi.
Pcyi yeniden başlattığımda kasa ışığı geliyor ardından arabalarda olan marş basmama sesi gibi bir ses gelip ışıklar gidiyor, ardından tekrar açılıp başlıyor.
AfterBurner ile valorant değerlerine baktığımda herhangi bir anormallik görmedim fakat kışın 55 dereceye kadar çıkan GPU, stabil 40 derece kalıyordu acaba herhangi bir güç kısıtlaması mı olmuş. Bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

İşlemci: i5 10400F.
Anakart: ASUS B560M-P
Ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 2x8 (16) GB.
SSD: 480 GB.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    206.7 KB · Görüntüleme: 24

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
356
Bende sürekli böyle şeyler yaşadığım için fpsden memnunken hiç bi ayara dokunmuyorum yemin ederim bilgisayarı icat eden adama kadar sövesim geliyo.

Bi ayar yapıyoruz fps düşüyo geri alınca düzelmiyo?????????????????????:mad:

KS

OrhunYasar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yanlış bakmışım kusura bakmayın modele ama resimde ramden çok ekran kartı kullanılmıyor gibi.
Onun bende farkındayım GPU'nun bir sebepten ötürü güç alamadığını düşünüyorum. Normalde kışın bile valodayken 55 dereceye kadar çıkan gpu mart ayındayız ve 40 derecenin üstüne çıkmıyor neredeyse.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Merhaba oynadığınız oyun işlemci bazlı bir oyun, ekran kartına yük binmemesi ve binmeyince de kartın ısınmaması normal, kaldı ki oyuna gelen bir güncelleme olabilir Fps iniz ondan düşmüş olabilir, ya da ekran kartınıza gelen bir driver güncellemesinden olabilir. Eskiden yapılmış bir xmp ayarı vardı da yüksek alıyordunuz siz değiştirince sonra da sıfırlayınca gitmiş olabilir, Oyunun çözünürlüğünde bir değişme ya da görüntü kalitesinde değişiklik yapmış olabilirsiniz

KS

OrhunYasar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba oynadığınız oyun işlemci bazlı bir oyun, ekran kartına yük binmemesi ve binmeyince de kartın ısınmaması normal, kaldı ki oyuna gelen bir güncelleme olabilir Fps iniz ondan düşmüş olabilir, ya da ekran kartınıza gelen bir driver güncellemesinden olabilir. Eskiden yapılmış bir xmp ayarı vardı da yüksek alıyordunuz siz değiştirince sonra da sıfırlayınca gitmiş olabilir, Oyunun çözünürlüğünde bir değişme ya da görüntü kalitesinde değişiklik yapmış olabilirsiniz
Merhaba, sadece Valorant özelinde değil, en çok oynadığım oyun olduğu için onun üzerinden örnek veriyorum. Eski driver sürümlerine dönmeyi denedim dediğim gibi ve değişen birşey olmadı. XMP ayarlarına gelecek olursak, XMP ayarlarında sadece "Enabled" ve "Disabled" seçenekleri var profil seçme gibi bir durum yok ve benim yaptığım tek şey Disabled olan ayarı Enablede çekip test edip daha sonra tekrar Disablede çekmek oldu.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Merhaba, sadece Valorant özelinde değil, en çok oynadığım oyun olduğu için onun üzerinden örnek veriyorum. Eski driver sürümlerine dönmeyi denedim dediğim gibi ve değişen birşey olmadı. XMP ayarlarına gelecek olursak, XMP ayarlarında sadece "Enabled" ve "Disabled" seçenekleri var profil seçme gibi bir durum yok ve benim yaptığım tek şey Disabled olan ayarı Enablede çekip test edip daha sonra tekrar Disablede çekmek oldu.
Yani sistemi komple sıfırlamışsınız biosa kadar ama düzelme olmamış. Sistem oyun içi SS de herhangi anormal bir davranış yok, sıcaklıklar yeterli seviyede, frekanslarda normal. Acaba farklı olarak herhangi bir program kurdunuz mu? Sisteminizi REhber izleyerek test edebilir misiniz program önersem?

KS

OrhunYasar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yani sistemi komple sıfırlamışsınız biosa kadar ama düzelme olmamış. Sistem oyun içi SS de herhangi anormal bir davranış yok, sıcaklıklar yeterli seviyede, frekanslarda normal. Acaba farklı olarak herhangi bir program kurdunuz mu? Sisteminizi REhber izleyerek test edebilir misiniz program önersem?
Herhangi bir program kurmadım, sistemide formatlayıp tekrar test ettim zaten değişen birşey olmadı. Rehber üzerinden test derken anlayamadım, biraz anlatabilir misiniz?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Herhangi bir program kurmadım, sistemide formatlayıp tekrar test ettim zaten değişen birşey olmadı. Rehber üzerinden test derken anlayamadım, biraz anlatabilir misiniz?
Xpm devreye aldıktan sonra bu sorunu yaşamaya başladığınız için, size memtest86 ile 2 veya 4 saat boş süreniz varsa bilgisayar kullanılmadan test etmenizi isteyeceğim rehber videosu da bırakacağım, programı nasıl kullanacağınız usb sini nasıl hazırlayacağınız konusunda yardımı olacaktır. Tabi xmp ayarları kapalı yani bios ayarları default olsun ki hata vermesin program oldu mu?
1-
2-

KS

OrhunYasar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Xpm devreye aldıktan sonra bu sorunu yaşamaya başladığınız için, size memtest86 ile 2 veya 4 saat boş süreniz varsa bilgisayar kullanılmadan test etmenizi isteyeceğim rehber videosu da bırakacağım, programı nasıl kullanacağınız usb sini nasıl hazırlayacağınız konusunda yardımı olacaktır. Tabi xmp ayarları kapalı yani bios ayarları default olsun ki hata vermesin program oldu mu?
1-
2-
Teşekkürler, programı indirdim gece teste bırakırım. Yarın sonuçları paylaşırım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri