Yardım Xmp Ya Da Memory Try İt! Açınca Bilgisayar Açılmıyor

Darkozof

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Herkese iyi forumlar,

MAG B560 TOMAHAWK Wİ-Fİ

XPG D50 3200mhz 4X8 RAM

İ5-11400F

Sistemim yukarıdaki gibidir, Ram'lerim varsayılan olarak 2666mhz olarak çalışıyor bunu 3200 olarak çalıştıramıyorum BIOS tan XMP açmaya çalışıyorum açılmıyor bende MSI kendi anakartlara koyduğu XMP alternatifi MEMORY TRY İT! Fonksiyonunu kullanıyordum fakat yinede her 4-5 yeniden başlatmada anakartın DRAM ışıkları yanıyor ve beni BIOS a yönlendiriyordu hiçbir şey yapmadan tekrar açıyordum, açılıyordu.
Ancak az önce açamadım ve zorunlu olarak BIOS'u varsayılan ayarlara sıfırladım, şimdi ise RAM'ler varsayılan değerlerin üzerine çıkmıyor 2666 MHz dışında hiç bir şekilde sistem açılmıyor hatta 1-2 kez Windows kurtarma ekranı geldi.

Ben bu sorunun üstesinden gelemedim bana yardımınız lazım herkese teşekkürler 💯

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Ramlerin tam modeli nedir?

Ayrıca şuradaki listeye bir bakın bakalım anakartını mevcut ramleri 4 slot olarak destekliyor mu?

KS

Darkozof

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Ramlerin tam modeli nedir?

Ayrıca şuradaki listeye bir bakın bakalım anakartını mevcut ramleri 4 slot olarak destekliyor mu?
Hocam RAM'in tam modeli AX4U32008G16A-DT50 budur, verdiğin siteden aradım bulamadım. Sebebi bu olmamamlı.

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Öncelikle RAM'leriniz MSI tarafında bu anakartta test edilmemiş RAM'lerdir. Özellikle XMP kullanımları için son dönemde QVL listesi çok önem taşımaya başladı.

Ayrıca AX4U32008G16A-DT50 8x2 olarak satılan modeldir. Siz 2 adet 8x2 aldınız sanırım. Versiyonları kontrol ettiniz mi? Paketler, ürünlerin kasası ve hatta ürünlerin tam modeli bile birebir aynı olup versiyon farkı olabilir. Bu durumda da uyumsuzluklar yaşanabilir. Özellikle Corsair'de bu sorun çok yaşanıyor mesela.

Son düzenleme:
KS

Darkozof

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
2 adet 2x8 şeklinde aynı yerden aldım ve tamamen aynı RAM modeli. Desteklenmeyen RAM'lerde XMP açılmıyor mu? Ben bunları nasıl kullanacağım peki😑

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri