Yardım - Modem, Sistem Ve Priz Sorunu

nıhaıMer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese merhabalar,
Sistemim ile alakalı bi kaç sorum olacaktı.
1. SORU: Yatak odası ile kendi odamın yerlerini değiştirdik. Yeni odada ise priz pc masasından biraz uzakta. Philipsin 4 lü akım korumalı prizi var o kısa olduğu için onu bağlamak amaçlı araya bi 3lü kablo daha taktım tam yetti. Akım korumalı priz de Modem, direksiyon seti, monitör ve kasa takılı. Aradaki uzatma da ise sadece vantilatör takılı. Psu yeterli gücü çekmeme, kabloda ısınma tarzı sorunlar olur mu ?
2. SORU: 1-1.5 yıl önce interneti bağlayan firma oda değişimi yaparız vs. diye dışarıdan çektiği kabloyu baya uzun bıraktı. Resimde gördüğünüz gibi. Bunda sorun olmaz değil mi kabloyu kısaltmama gerek var mı? Resimde gördüğünüz gibi elektrik bandı kullanarak modem kablosu ile dışarıdan gelen internet kablosunu bağlamışlar.
1723230501408.jpeg

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
245
1. Bölüm için 3 lü kablo daha taktım demişsiniz. Şu şekilde değil mi 3 lü kablo

Böyleyse bunlarda biraz kablonun kalınlığı önemli oluyor. ince olmamalı, fotdaki kalınlıkta ise sorun yok.

Bence duvardaki topraklama prize bu üçlü kabloyu takın.
Üçlü kablonun bir prizine de philips akım korumalı üçlü prizi takın. Bu sayede akım korumalı üçlü philps PC ye yaklaşsın.
Pc ye yaklaştığında PSU kablosunu ve monitor kablosunu bu philps üçlü akım korumalı prize takın. Böyle daha rahat olur. gibime geliyor. PSU güç kablosu akım korumalıda olsun.

2. Sıkıntı aslında ethernet gri kablosunu uzun bırakmanız çok yerinde olmuş.
Elinizdeki phone yazan, modeme gidecek kablo bu gri kabloya bağı değil mi?
Kablo gri uzun kalsın kısaltmayın düşüncesindeyim. Ne olur ne olmaz.
Sıkıntı çıkarmaz ben de bir açıdan mecburen bu şekilde uzun kullandım.
Siz pc ye bağlantıyı yaptıktan sonra bir int, download hız testi tyapıp eskisiyel bir karşılaştırın.

KS

nıhaıMer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1. Bölüm için 3 lü kablo daha taktım demişsiniz. Şu şekilde değil mi 3 lü kablo

Böyleyse bunlarda biraz kablonun kalınlığı önemli oluyor. ince olmamalı, fotdaki kalınlıkta ise sorun yok.

Bence duvardaki topraklama prize bu üçlü kabloyu takın.
Üçlü kablonun bir prizine de philips akım korumalı üçlü prizi takın. Bu sayede akım korumalı üçlü philps PC ye yaklaşsın.
Pc ye yaklaştığında PSU kablosunu ve monitor kablosunu bu philps üçlü akım korumalı prize takın. Böyle daha rahat olur. gibime geliyor. PSU güç kablosu akım korumalıda olsun.

2. Sıkıntı aslında ethernet gri kablosunu uzun bırakmanız çok yerinde olmuş.
Elinizdeki phone yazan, modeme gidecek kablo bu gri kabloya bağı değil mi?
Kablo gri uzun kalsın kısaltmayın düşüncesindeyim. Ne olur ne olmaz.
Sıkıntı çıkarmaz ben de bir açıdan mecburen bu şekilde uzun kullandım.
Siz pc ye bağlantıyı yaptıktan sonra bir int, download hız testi tyapıp eskisiyel bir karşılaştırın.
İlk önce cevabınız için teşekkürler. Üçlü kablo resim de gördüğünüz gibidir. Sağda ki ise 4'lü akım korumalı prizdir.
Resimdeki prizde vantilatör takılı şuanda. Ve akım korumalı priz takılı.
Akım korumalı prize ise modem, psu, monitör ve direksiyon seti takılı.

2. sorumu biraz yanlış anlamışsınız gibi geldi. Gri kablo internet kablosu dışarıdan geliyor. Elimdeki phone yazılı kablo ise dışarıdan gelen internet kablosuna bağlı modeme takılıyor interneti veriyor. Yukarıdaki resimde elektrik bandı ile sarılı kısım bağlantı noktası. Uzun kalsın sıkıntı çıkarmaz demişsiniz teşekkür ederim cevap için rahatladım.
Hız testine gelicek olursak internet bağlandığından beri o kablo öyle yani hız kaybı var mıdır bilemem ama olsa da bilemem bunu. 5.5MB Upload 22-23 download veriyor en başından beri.
1723232080497.jpeg

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
245
''Elimdeki phone yazılı kablo ise dışarıdan gelen internet kablosuna bağlı modeme takılıyor interneti veriyor. Yukarıdaki resimde elektrik bandı ile sarılı kısım bağlantı noktası.''
Tamam, bendeki bağlantı da bu şekilde. Bir sorun yok Yalnız bende o bantla eklenmiş bölüm yerine şu tür bir bağlantı soketi var.

Sizdeki bantla korumalı şekilde ekleme yapılmış, hiçbir sorun çıkarmaz. Böyle kalsın bence.

''Akım korumalı prize ise modem, psu, monitör ve direksiyon seti takılı.''

Bu da tamamdır PSU nun akımkaorumalı prize bağlanması daha iyi

İnternet hız konusunda ciddi bir değişiklik olduğunu sanmıyorum.
Çünkü bendeki kabloda bu şekilde uzundu, sonra dha kısa bir kabloya geçtim. Farkedilir bir değişiklik görmedim.

Kablo ısınma konusu, böyle bir şey kolay kolay olmaz.
Ancak Üçlü prizin tüm girişlerine 2500-3000 WATT çeken üç cihaz bağlayıp aynı anda çalıştırırsanız ısınmalar başlayabilir.

KS

nıhaıMer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anladım hocam teşekkür ederim ilginiz ve cevaplarınız için. Hayırlı akşamlar iyi forumlar.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
245
Rica ederim, iyi akşamlar...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri