YARDIMA İHTİYACIM VAR KAFAM KARIŞIK

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba arkadaşlar herkese hayırlı geceler
Kasamda 7 adet rgb fan var ve bunları kontrol eden bir kontrolcüm var ayrıca kasamın yan tarafında da rgb yazı var kasanın modelinin yazdığı kasa "PERFORMAX WARMECH" hiç bir sorun yoktu herşey tıkır tıkır çalışıyordu kumandadan kontrol ediyordum,kablolama yaparken kontrolcünün kablolarını ve rgb 3 pin ve 4 pin bağlantıları yanlış taktım küçük bir pat sesi geldi kontrolcüden mi güç kaybağından mı orayı anlıyamadım ve kontrolcüye güç veren kablo aşırı sıcakladı ve eridi hemen pc yi kapattım tekrar açtım farklı bir molex deniyerek aynı sıcaklık ve erime devam etti söktüm attım kasa ile gelen kotnrolcüyü,yedek kontrolcüm vardı onu bapladım fanlar sorunsuz çalışıyor fakat rgbler yanmıyor du tek tek sırayla taktım fan1 fan2 fan3 vs vs fan 7 ye kadar ama sadece beyaz yandı fanlar kumandadan değiştirmek isteyince hiçbir tepki vermedi sadece beyaz yanıyor ama fan hızları herşey normal olay bu arkadaşlar
Sizce anakartımda bir yanmamı oldu yoksa fanların sadece rgb ledleri mi yandı yandıysa beyaz ışık nasıl verebildi ve yedek sıfır rgb fan takmama rağmen oda ışıksız ama sorunsuz çalıştı sizce sorunum nedir bunu nasıl çözebilirim kasamı beğeniyorum tüm bileşenlerimide anakartla alakası yok diye düşünüyorum çünkü psu danngüç alıyor kontrolcü gerçekten çaresizim çok düşündürdü beni sorun nedir ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok memnun olucağım şimdiden teşekkürler

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Arkadaşlar yardımcı olabilicek olan yok mu sorunumun nerden kaynaklandığını anlıyabilicek ?

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Yanlış bağlantı nedeniyle zannedersem anakartın RGB pinlerini yakmışsın.
Peki ne yapmam gerekiyor ama kasamdaki diğer rgb elemanlar yanıyor sağlıklı çalışıyor ve bu fanların hiçbiri anakarta bağlı değildi psudan güç alıyordu anakarta bağlı bişi yok ki

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Peki ne yapmam gerekiyor ama kasamdaki diğer rgb elemanlar yanıyor sağlıklı çalışıyor ve bu fanların hiçbiri anakarta bağlı değildi psudan güç alıyordu anakarta bağlı bişi yok ki
İlk yazdığınız biraz karışık olduğu için ben kontrolcü anakarta bağlı zannettim.
O zaman başka bir RGB kontrolcü bulun ve yeniden düzgün şekilde bağlantı yapıp test edin. Fanlar çalışıyorsa ve RGB leri sorunsuz çalışıyorsa eski kontrolcünüz yanmıştır. Eğer çalışmıyorsa PSU daki pin girişlerini kontrol edin PSU da sorun olmuştur veya yanmıştır ki PSU da bir sorun oluşmuşsa derhal PSU yu değiştirmenizi öneririm.
Sorun fanlardan da olabilir, fanların RGB kabloları da yanmış olabilir.

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
İlk yazdığınız biraz karışık olduğu için ben kontrolcü anakarta bağlı zannettim.
O zaman başka bir RGB kontrolcü bulun ve yeniden düzgün şekilde bağlantı yapıp test edin. Fanlar çalışıyorsa ve RGB leri sorunsuz çalışıyorsa eski kontrolcünüz yanmıştır. Eğer çalışmıyorsa PSU daki pin girişlerini kontrol edin PSU da sorun olmuştur veya yanmıştır ki PSU da bir sorun oluşmuşsa derhal PSU yu değiştirmenizi öneririm.
Sorun fanlardan da olabilir, fanların RGB kabloları da yanmış olabilir.
Evet epey uzun ve karmaşık anlattım herşey bilisinki sağlıklı anlaşılabilsin diye şimdi kısaca anlatıcağım
Kontrolcü anakarta bağla değil psu dan güç alıyor o çıt sesinin psu dan mı yoksa kontrolcüden mi geldiğini bilmiyorum ama kontrolcünün güç girişindeki kablo aşırı ısındı ve eridi derhal kapadım pc yi akabindeki yedek kontrolcü bağladım yepyeni güç kablosu ile ama fanlar yine rgb açmadı ama döndüler hepsi çalıştı yer değiştirdim bu kez sadece beyaz yandı bende bambaşka sağlam temiz rgb yedek fanı taktım oda sadece döndü oda ledleri yakmadı

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Evet epey uzun ve karmaşık anlattım herşey bilisinki sağlıklı anlaşılabilsin diye şimdi kısaca anlatıcağım
Kontrolcü anakarta bağla değil psu dan güç alıyor o çıt sesinin psu dan mı yoksa kontrolcüden mi geldiğini bilmiyorum ama kontrolcünün güç girişindeki kablo aşırı ısındı ve eridi derhal kapadım pc yi akabindeki yedek kontrolcü bağladım yepyeni güç kablosu ile ama fanlar yine rgb açmadı ama döndüler hepsi çalıştı yer değiştirdim bu kez sadece beyaz yandı bende bambaşka sağlam temiz rgb yedek fanı taktım oda sadece döndü oda ledleri yakmadı
Tamam önce farklı bir yeni kontrolcu alıp deneyin, olmazsa iade edersiniz ürünü zaten. Sonrasında PSU yu iyice kontrol edin sorun PSU da ise PSU yu fazla beklemeden değiştirmenizi öneririm.

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Tamam önce farklı bir yeni kontrolcu alıp deneyin, olmazsa iade edersiniz ürünü zaten. Sonrasında PSU yu iyice kontrol edin sorun PSU da ise PSU yu fazla beklemeden değiştirmenizi öneririm.
Ama farklı bir kontrolcü denedim işte eski kullandığım ama yeni kasa yeni kontrolcüyle geldi diye yedek kalsın dediğim kontrolcüyü kullandım,psu arızalı ise o kadar oyun oynadım takıldım hiç sorun yapmadı ama öylemi dersiniz psu mudur

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Ama farklı bir kontrolcü denedim işte eski kullandığım ama yeni kasa yeni kontrolcüyle geldi diye yedek kalsın dediğim kontrolcüyü kullandım,psu arızalı ise o kadar oyun oynadım takıldım hiç sorun yapmadı ama öylemi dersiniz psu mudur
O zaman PSU nün kontrolcüye bağlanan pin girişinde sorun vardır söküp bakın koklayın iyice. PSU yu değiştir dememin sebebi bir kısmı yanık PSU ile sistemi fazla kullanmamanızi istemem. Çünkü şimdi olmasa ileride muhakkak sorun çıkartabilir yazık günah olur sisteme. PSU işi sistemde en şakaya gelmeyecek parça.

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Tamam birde şöyle bir detay belki işinize yarar molex olarak güç alan ekran kartı aparatı sorunsuz çalışıyor rgb leri

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
O zaman PSU nün kontrolcüye bağlanan pin girişinde sorun vardır söküp bakın koklayın iyice. PSU yu değiştir dememin sebebi bir kısmı yanık PSU ile sistemi fazla kullanmamanızi istemem. Çünkü şimdi olmasa ileride muhakkak sorun çıkartabilir yazık günah olur sisteme. PSU işi sistemde en şakaya gelmeyecek parça.
Psu al kafan rahat etsin hiç bişi olmamışsa muhakkak rgb ve kontrolcüden dolayı bişi olmuş olabilir diyorsunuz
Tamam dediğim gibi kontrolcüye bağlanan pin girisi yanmış olabilir

Psunun içindeki kontrolcüye bağlı pin mi yoksa molexden mi bahsediyorsunuz eğer öyleyse 2 3 tane boşta molex girişi var onları denesem yinemi olmaz yani sıfır bir kontrolcü ile iyi bir psu alırsam sorunum düzelirmi sizce

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Psu al kafan rahat etsin hiç bişi olmamışsa muhakkak rgb ve kontrolcüden dolayı bişi olmuş olabilir diyorsunuz
Egerki dediğim gibi olmuşsa evet ama PSU da yanan bir yer yoksa koku vs yoksa, sorun yoksa almanıza gerek yok. Ben sadece sorun varsa değiştirin diyorum. Durduk yere masraf etmenizi istemem elbette. Siz detaylıca yanan yeri bulun ve bize bildirin, ona göre net bişi söyleriz müsterih olun. :)

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Egerki dediğim gibi olmuşsa evet ama PSU da yanan bir yer yoksa koku vs yoksa, sorun yoksa almanıza gerek yok. Ben sadece sorun varsa değiştirin diyorum. Durduk yere masraf etmenizi istemem elbette. Siz detaylıca yanan yeri bulun ve bize bildirin, ona göre net bişi söyleriz müsterih olun. :)
Çok teşekkür ederim yordum sizide yanan yeri bulmaya çalışıcam
Bu ledler rgb ler ne değişik olaylar yada bana karmaşık geliyor fan dönme gücünü ve kademe artırmayı yapabilirken ışıklarını(rgb ve renk değişimlerini) yapamıyor ne enteresan

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Yanan bir yer bulamadım fakat kontrol kalemi ile kontrol ederken pc kısa devre yaptı sonra tüm kontrolcüyü söküp yeniden taktım şuan fanlarda ve rgblerde çalışıyor:D sadece 1 adet fan ve kasanın önündeki rgb yanmış fanı değiştirdim yenisiyle yedek vardı kasaya yapıcak bişi yok o yanmasada olur kasanın içi kendini gösteriyor zaten nasıl oldu bilmiyorum ama çalışıyor şuan umarım bişi olmaz yeniden psu falan tıkırında çalışıyor anlamadım :))

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Yanan bir yer bulamadım fakat kontrol kalemi ile kontrol ederken pc kısa devre yaptı sonra tüm kontrolcüyü söküp yeniden taktım şuan fanlarda ve rgblerde çalışıyor:D sadece 1 adet fan ve kasanın önündeki rgb yanmış fanı değiştirdim yenisiyle yedek vardı kasaya yapıcak bişi yok o yanmasada olur kasanın içi kendini gösteriyor zaten nasıl oldu bilmiyorum ama çalışıyor şuan umarım bişi olmaz yeniden psu falan tıkırında çalışıyor anlamadım :))
Tamamdır PSU da sorun çıkmamasına çok sevindim bu sebepten zaten iyice araştır demiştim. Geçmiş olsun. :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri