Yazılım Mühandisliği Hakkında Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mahmut81

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
30
Merhaba arkadaşlar,

Ben 17 yaşındayım ve yaz tatilinin ardından 12. Sınıfa başlayacağım bir anadolu lisesinde okuyorum. Ve ne yazik ki o çoğu gencin hayatının dönüm noktası olan sınav var önümde. Sayısal sınıftayım aslında dersleri seviyorum fakat devamlılık getiremiyorum. Bunun sebebinin kendimle adam akıllı konuşup bir hedef seçmememden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Asıl olaya gelirsem sayısal derslerim çok iyi değil eksiklerim var ama bazı soruları yapamasam da kararlığımı sürdürüyorum. Sözel i sevmiyorum bunun kaynağınında bilgi eksikliğinden olduğunu düşünüyorum. Bunlardan sonra benim ders hakkında devamlılığımı belirleyecek konuya gelirsem geleceğimi belirleyecek meslek. ben şuan yazılım mühendisliğini araştırıyorum.

Beni kendine çeken tarafları teknoloji içinde olması ve güncel kalabilmesi ama aklıma takılan şey çalışma koşulları bazı yerler sabahını akşamına katıp çalışıyorsun diyor bazı yerler haftada 40 saat diyor tabiki değiskenler var fakat tam anlayamadım.

Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Beni aydınlatınlatabilir misiniz lütfen.?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Hocam sizinle aynı sorunları yaşıyorum GalataMTAL de okuyorum bilişim bölümündeyim şuan staj görüyorum.Sorduğum herkes yazılım yerine siber güvenlik veya Bilgisayar mühendisliği oku diyorlar.

KS

Mahmut81

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
30
Hocam sizinle aynı sorunları yaşıyorum GalataMTAL de okuyorum bilişim bölümündeyim şuan staj görüyorum.Sorduğum herkes yazılım yerine siber güvenlik veya Bilgisayar mühendisliği oku diyorlar.
Neden farklı dallara yönlttiler ne sordunuz?

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Neden farklı dallara yönlttiler ne sordunuz?
Bilgisayar mühendisi yazılımcının yaptığı işleri de yapar ve daha fazla para kazanırsın dediler.
Siber güvenlik alanında da arkadaşımın abisi TB TB hdd(hdd idi herhalde)satıyor içlerinde siber güvenlikle alakalı şeyler ver bende çok şey bilmiyorum dolarla çalışıyor.

KS

Mahmut81

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
30
Bilgisayar mühendisi yazılımcının yaptığı işleri de yapar ve daha fazla para kazanırsın dediler.
Siber güvenlik alanında da arkadaşımın abisi TB TB hdd(hdd idi herhalde)satıyor içlerinde siber güvenlikle alakalı şeyler ver bende çok şey bilmiyorum dolarla çalışıyor.
Bilgisayar mühendisi ile hemen hemen ayni dersler aliniyor uni de fakat yazilimdan mezun olunduğunda. Eger iyi bir üniversite ise daha avantajlı diye biliyorum kafamı kurcalıyor bu konu

ZeroTolerance

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
63
Önüne gelen bilgisayar mühendisi. Yazılım mühendisliği okuyun pişman olmazsınız. 4 yıl seçtikten sonra dilerseniz açık öğretimden bilişim güvenliği de okuyabilirsiniz. Böylece çift diploma sahibi olursunuz lakin siber güvenlik hakkında pek bilginiz yoksa en başlarda çok zorlanırsınız. Bu işin içinden gelmiş insanlar çok çabuk adapte olurlar ve üzerine eklemeler yaparlar. Kendi methodlarıyla beraber exploit yazabilecek seviyeye gelirler. Kimsenin şunu okuyun bunu okuyun dediğine aldanmayın. Eğer kendinize güveniyorsanız o bölümü tercih edin. Birisinin sözüyle hareket ederseniz (Ben dahil) hatalarınızda kendiniz için çözüm üretemezsiniz. Hata yapacaksınız kendiniz yapın. Emin olun doğrusunu asla unutmazsınız.

+++

Bu sene çalışırım zaten son senem üstesinden gelirim gibi düşünmeyin. Hayat bu üstesinden gelemeyeceğiniz bir durumda olabilir. Çalışın lakin rehavete kapılmayın. Yazılım mühendisliğini nerede okuduğunuzun bir anlamı yok. Diplomanız iş görmez. Diplomanızın iş göreceği yerler geri kafalı birkaç şirkette ilgi görür. Önemli olan github portfolyonuzdur. Github hesabınızda temiz kodlar ve kayda değer projeler geliştirin. Portfolyonuz ne kadar zengin olursa global iş imkanınız o kadar fazladır. Söz konusu yazılımsa kendinizi çok geliştirin. Diplomanıza asla güvenmeyin. Piyasa çok geniş ve kimse bir kâğıt parçasının önemine bakmıyor. Sürekli güncel kalmaya gayret edin. Temiz ve güvenli kodlar yazın. Önceliğiniz yerel değil global olsun. Kısa vadede değil lakin uzun vadede fazlasıyla karşılığını alacaksınız. Sadece githuba takılı kalmayın. Tüm sosyal medya mecralarında icraatinizi gösterin.

Son düzenleme:

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım ve yaz tatilinin ardından 12. Sınıfa başlayacağım bir anadolu lisesinde okuyorum. Ve ne yazik ki o çoğu gencin hayatının dönüm noktası olan sınav var önümde. Sayısal sınıftayım aslında dersleri seviyorum fakat devamlılık getiremiyorum. Bunun sebebinin kendimle adam akıllı konuşup bir hedef seçmememden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Asıl olaya gelirsem sayısal derslerim cook iyi deyil eksiklerim var ama bazı soruları yapamasam da kararlığımı sürdürüyorum. Sözel i sevmiyorum bunun kaynağınında bilgi eksikliğinden olduğunu düşünüyorum. Bunlardan sonra benim ders hakkında devamlılığımı belirleyecek konuya gelirsem geleceğimi belirleyecek meslek. ben şuan yazılım mühendisliğini araştırıyorum.
beni kendine çeken tarafları teknoloji içinde olması ve güncel kalabilmesi ama aklıma takılan şey çalışma koşulları bazı yerler sabahını akşamına katıp çalışıyorsun diyor bazı yerler haftada 40 saat diyor tabiki değiskenler var fakat tam anlayamadım. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Beni aydınlatınlatabilirmisiniz lütfen.?
Bende 16 yaşındayım sözel pek sevmiyorum fakat nedense sözelim iyi , sayısalımda idare eder. Neyse , bir kullanıcının dediği gibi önüne gelen bilgisayar mühendisliği okuyor. Yazılım mühendisliği okumak isteyende az değil aslında. Çoğu kişinin bilgisayar müh. Okumasının nedininin bölümler hakkında bilgi yetersizliği olduğunu düşünüyorum çoğu öğrenci aslında bir heves ve para aşkı gibi sebeplerden bu bölümü okumak istiyor bence ve böyle olanların bu alanda gelişebileceğini düşünmüyorum. Yazılım alanında çok fazla bölüm var fakat çoğu öğrencinin bildiği bölümler yazılım ve bilgisayar müh. Biraz araştırınca ortaya çok alan çıkıyor aslında. Ben yapay zeka mühendisliği okumak istiyorum mesela çok sayısal istesede... Neyse , bu alana ilgin çoksa ve kendini geliştireceğine inanıyorsan mutlaka okumalısın çünkü aslında bu alana ilgi duyanların çoğu bıkıyorlar , sıkılıyorlar gibi benzeri durumlar var bu alanda başarılı olmak kolay değil. Çok ilgisi olan , çok isteyen , araştırmayı seven insanlar bu bölümde kendini gösteriyor. (Buraya kadar zamanınızı harcadıysanız teşekkür ederim).

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Bilgisayar mühendisi ile hemen hemen ayni dersler aliniyor uni de fakat yazilimdan mezun olunduğunda. Eger iyi bir üniversite ise daha avantajlı diye biliyorum kafamı kurcalıyor bu konu
Yazılım alanında gittiğin üniversite önemli değil. En kötü üniversiteyede gitsen önemli olan kendini ne kadar geliştirdiğin . Ve bence zamanımızı ödevlere , projelere vs harcamamak lazım. O yüzden kötü-orta arası bir üniversite ideal. Bence Zamanımızın %80 ini okula harcamak yerine yazılıma(okuyacağımız bölüme) harcamak çok daha mantıklı.

KS

Mahmut81

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
30
Önüne gelen bilgisayar mühendisi. Yazılım mühendisliği okuyun pişman olmazsınız. 4 yıl seçtikten sonra dilerseniz açık öğretimden bilişim güvenliği de okuyabilirsiniz. Böylece çift diploma sahibi olursunuz lakin siber güvenlik hakkında pek bilginiz yoksa en başlarda çok zorlanırsınız. Bu işin içinden gelmiş insanlar çok çabuk adapte olurlar ve üzerine eklemeler yaparlar. Kendi methodlarıyla beraber exploit yazabilecek seviyeye gelirler. Kimsenin şunu okuyun bunu okuyun dediğine aldanmayın. Eğer kendinize güveniyorsanız o bölümü tercih edin. Birisinin sözüyle hareket ederseniz (Ben dahil) hatalarınızda kendiniz için çözüm üretemezsiniz. Hata yapacaksınız kendiniz yapın. Emin olun doğrusunu asla unutmazsınız.

+++

Bu sene çalışırım zaten son senem üstesinden gelirim gibi düşünmeyin. Hayat bu üstesinden gelemeyeceğiniz bir durumda olabilir. Çalışın lakin rehavete kapılmayın. Yazılım mühendisliğini nerede okuduğunuzun bir anlamı yok. Diplomanız iş görmez. Diplomanızın iş göreceği yerler geri kafalı birkaç şirkette ilgi görür. Önemli olan github portfolyonuzdur. Github hesabınızda temiz kodlar ve kayda değer projeler geliştirin. Portfolyonuz ne kadar zengin olursa global iş imkanınız o kadar fazladır. Söz konusu yazılımsa kendinizi çok geliştirin. Diplomanıza asla güvenmeyin. Piyasa çok geniş ve kimse bir kâğıt parçasının önemine bakmıyor. Sürekli güncel kalmaya gayret edin. Temiz ve güvenli kodlar yazın. Önceliğiniz yerel değil global olsun. Kısa vadede değil lakin uzun vadede fazlasıyla karşılığını alacaksınız. Sadece githuba takılı kalmayın. Tüm sosyal medya mecralarında icraatinizi gösterin.
Hocam şimdi yine aklima takilan birşey var üniversitrlerin hocaları değişiyor. Hocalar kaliteyi belirliyor bu konuda üni deki derslerin hiç mi katkısı olmuyor?

ZeroTolerance

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
63
Hocam şimdi yine aklima takilan birşey var üniversitrlerin hocaları değişiyor. Hocalar kaliteyi belirliyor bu konuda üni deki derslerin hiç mi katkısı olmuyor?
Bir tıp öğrencisi iseniz evet katkısı muhakkak olur. Yazılımda ise hocalar iyi olsada olmasada kendinizi geliştirebilirsiniz. Hocalarınız bile Udemy kurslarına yönlendirebilir. Onlar yönlendirmeden siz kendiniz Udemyden temelinizi atabilir ve ileri seviyede kendinizi geliştirebilirsiniz. Temel olarak Türkçe kaynaklardan ileri düzey olarak yabancı içerikleri baz alabilirsiniz. Ben en başta hiçbir hocanın katkısı olmadan kendimi Udemy aracılığıyla geliştirdim. Hocanın anlattığı sadece benim için birer tekrardan ibaretti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri