yazılım öğrenmeye nereden başlanır?

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
İngilizce öğrenmeye çalışıyorum fakat yazılım konusunda sıfırım algoritma falan bilmiyorum kolay kolay çözemem yani
ilk olarak nereden başlamam lazım?
udemy üzerinden c# kursu almıstım sıfırdan ileri seviye diye geri iade edip bu soruyu sorma kararı aldım. yani böyle sıfırdan anlatan bir kurs alıp ilerlenebiliyor mu? yardımcı olursanız çok iyi olur teşekkürler.

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Yazılıma nereden başlayacağınızı, ne yapmak istediğiniz belirler.

Siz ne yapmak, nerede çalışmak, ne tür projelerde çalışmak istiyorsunuz?

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Yazılıma nereden başlayacağınızı, ne yapmak istediğiniz belirler.

Siz ne yapmak, nerede çalışmak, ne tür projelerde çalışmak istiyorsunuz?
hocam ben su an bilgisayar programcılığı okuyorum fakat gitmedim hiç bu yüzden de hiç bilgim yok. C# anlatıyor hoca ben de c# ile başlamak istiyorum, kurs bittikten sonra MS SQL öğrenmeye başlayacağım. En sonda ise İOS developer olmak istiyorum.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
C# kolay bir dil, sql de kolayca öğrenebilirsin. Udemy'i gereksiz bulurum YouTube' de çok kanak var. İos developer olacaksan c# sql vs bunlarla olmaz, başka diller kullanman lazım diye biliyorum. En iyisi YouTube'den bir araştır. Eğer okulda onu öğretiyorlarsa mecbur öğreneceksin yapacak bir şey yok.

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
C# kolay bir dil, sql de kolayca öğrenebilirsin. Udemy'i gereksiz bulurum YouTube' de çok kanak var. İos developer olacaksan c# sql vs bunlarla olmaz, başka diller kullanman lazım diye biliyorum. En iyisi YouTube'den bir araştır. Eğer okulda onu öğretiyorlarsa mecbur öğreneceksin yapacak bir şey yok.
hocam sorun kurs değil. Ben nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
algoritma bilgim sıfır, matta fazla bilmiyorum.
herhangi bi platformdan direkt videoları izleyerek başlayabilir miyim?
öncesinde bilmem gereken bir şey var mı?

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
hocam sorun kurs değil. Ben nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
algoritma bilgim sıfır, matta fazla bilmiyorum.
herhangi bi platformdan direkt videoları izleyerek başlayabilir miyim?
öncesinde bilmem gereken bir şey var mı?
Ben yazılımcı vs değilim, klasik bilgileri biliyorum. Şuana kadar matematiğe ihtiyacım olmadı yazılımda. 4 işlemi bilin yeter. YouTube'den biraz bak algoritma konusuna. Forumda yazılımcı yok diye biliyorum, sorduğun sorulara buradan cevap bekleme.

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Ben yazılımcı vs değilim, klasik bilgileri biliyorum. Şuana kadar matematiğe ihtiyacım olmadı yazılımda. 4 işlemi bilin yeter. YouTube'den biraz bak algoritma konusuna. Forumda yazılımcı yok diye biliyorum, sorduğun sorulara buradan cevap bekleme.
Youtube üzerinden bakacağım hocam. teşekkür ederim.
çok çok kötü değilim matematikte ama ileri seviye mat bilgisi istiyorsa sıkıntı yaşarım. :)

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Youtube üzerinden bakacağım hocam. teşekkür ederim.
çok çok kötü değilim matematikte ama ileri seviye mat bilgisi istiyorsa sıkıntı yaşarım. :)
Bence istemiyordur. Sonuçta trigonometri vs değil yazılım. Yazılımda kod yazarsın matematik çözmezsin. Sayısal zeka ayrı tabi, olsa iyi olur ama Benim sayısal zekam yok diyip yazılıma başlamamak bahane olur.

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bence istemiyordur. Sonuçta trigonometri vs değil yazılım. Yazılımda kod yazarsın matematik çözmezsin. Sayısal zeka ayrı tabi, olsa iyi olur ama Benim sayısal zekam yok diyip yazılıma başlamamak bahane olur.
hocam orası öyle ama programı açtıgım zaman aklımı kaybediyorum.
Hiçbir şey anlamıyormuş gibi hissediyorum, sanki bu alan bana göre değil gibi hissediyorum en ufak hatada direkt vazgeçiyorum.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
hocam orası öyle ama programı açtıgım zaman aklımı kaybediyorum.
Hiçbir şey anlamıyormuş gibi hissediyorum, sanki bu alan bana göre değil gibi hissediyorum en ufak hatada direkt vazgeçiyorum.
Başlarda olur öyle şeyler. Gözünüzü korkutursanız pek verim alamazsınız. Öğrendikçe, eskileri hatırlayıp "Bunumu yapamamıştım" diyeceksiniz. Ben demiştim :D. Yani gözünüz korkmasın video izledikçe pratik yaptıkça gelişirsiniz.

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Başlarda olur öyle şeyler. Gözünüzü korkutursanız pek verim alamazsınız. Öğrendikçe, eskileri hatırlayıp "Bunumu yapamamıştım" diyeceksiniz. Ben demiştim :D. Yani gözünüz korkmasın video izledikçe pratik yaptıkça gelişirsiniz.
bunu düşünerek hareket ediyorum hocam :D
sizin hangi dillerde bilginiz var?

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
bunu düşünerek hareket ediyorum hocam :D
sizin hangi dillerde bilginiz var?
Sadece okulda öğretildiği kadarı ile c# ve sql, çok az bilgim var. Hatta belkide unuttum. Şuan java + html + css öğretiyorlar. Java mobil geliştirme için. Html ve css web geliştirme için. Ayrı olarak grafik tasarım alanı var oda web için. Css e daha geçmedik yarın geçicez galiba bizimle aynı bölümde olan diğer sınıf geçmiş yeni yeni. Html çok kolay. Css de kolaydır diye umuyorum.

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
İngilizce öğrenmeye çalışıyorum fakat yazılım konusunda sıfırım algoritma falan bilmiyorum kolay kolay çözemem yani
ilk olarak nereden başlamam lazım?
udemy üzerinden c# kursu almıstım sıfırdan ileri seviye diye geri iade edip bu soruyu sorma kararı aldım. yani böyle sıfırdan anlatan bir kurs alıp ilerlenebiliyor mu? yardımcı olursanız çok iyi olur teşekkürler.
Kardeşim en baştan başlıyacaksan html ile başlamanı tavsiye ederim daha sonra java ve daha sonrada C ve sonrada C# öğrenmeni tavsiye ederim. Direkt C# tan başlarsan ileride mesela şöyle bir örnek vereyim daha net anlarsın { Html ile siz çevreye göz atıyosunuz diye kısaca özetleyim tabi aslında site yapımı ve tasarımıda işliyorsunuz } , ( java ile matematikten ilerliyorsunuz ) , { C ile matematiksel hesaplama ve hesap makinesi gözünden bakıyosun ), { C# ile de artık hem tasarım hem arka planda matematiksel denklem üzerinden gidersiniz } kısacası yazılıma başlamak istiyorsanız html ile başlayın.

Not: yazılımda genel olarak kullandığın her kelime ingilizce ile alakalıdır ingilizcenizide geliştirin eğer başlamak istiyorsanız size tavsiyem her uygulamayı ingilizce kullanmanız yönünde :)

ekstra şunuda yazıyım imkanınız varsa bire bir bi kursa gidin çünkü bilmediğini her zaman sorabiliyosun :)

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Kardeşim en baştan başlıyacaksan html ile başlamanı tavsiye ederim daha sonra java ve daha sonrada C ve sonrada C# öğrenmeni tavsiye ederim. Direkt C# tan başlarsan ileride mesela şöyle bir örnek vereyim daha net anlarsın { Html ile siz çevreye göz atıyosunuz } , ( java ile matematikten ilerliyorsunuz ) , { C ile matematiksel hesaplama ve hesap makinesi gözünden bakıyosun ), { C# ile de artık hem tasarım hem arka planda matematiksel denklem üzerinden gidersiniz } kısacası yazılıma başlamak istiyorsanız html ile başlayın.

Not: yazılımda genel olarak kullandığın her kelime ingilizce ile alakalıdır ingilizcenizide geliştirin eğer başlamak istiyorsanız size tavsiyem her uygulamayı ingilizce kullanmanız yönünde :)
İos developer olacağından bahsetti. Bunun için html java c vs gereklimidir?

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
İos developer olacağından bahsetti. Bunun için html java c vs gereklimidir?
Kardeşim ios un yazılımı o kadar kolay değil ben başlıyacaktım gözüme zor gözüktüğünden şu an askıda benim için

şunuda söyleyim ios ta yazılım yapmak olduğundan zor htmlden (html java php c, c#) a kadar her kodları bilmen gerekiyor nasıl ilerlemen gerektiğini bilmen gerekiyor o yüzden tam bilmeden ona dalmak olmaz.

şunu eklemeyi unuttum: en son baktığımda 2 türk ios developer la ilgileniyordu o yüzden erken gibi :)

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Kardeşim en baştan başlıyacaksan html ile başlamanı tavsiye ederim daha sonra java ve daha sonrada C ve sonrada C# öğrenmeni tavsiye ederim. Direkt C# tan başlarsan ileride mesela şöyle bir örnek vereyim daha net anlarsın { Html ile siz çevreye göz atıyosunuz diye kısaca özetleyim tabi aslında site yapımı ve tasarımıda işliyorsunuz } , ( java ile matematikten ilerliyorsunuz ) , { C ile matematiksel hesaplama ve hesap makinesi gözünden bakıyosun ), { C# ile de artık hem tasarım hem arka planda matematiksel denklem üzerinden gidersiniz } kısacası yazılıma başlamak istiyorsanız html ile başlayın.

ekstra şunuda yazıyım imkanınız varsa bire bir bi kursa gidin çünkü bilmediğini her zaman sorabiliyosun :)
Hocam seneye lisansa geçiş yapacağım, hazırlık okuyup ingilizceyi b2 sevıyesine rahat taşırım.
Şunu da ekleyim c# öğrenmeyi isteme sebebim alttan dersimin c# ile alakalı olması
proje vermem gerekıyor c# diliyle istemiş hoca. ayakkabı satış otomasyonu yapmam gerekiyor. Ve benimm hiçbir bilgim yok önce c# sonra da ms sql öğrenmeye çalışacağım. bu yazdıklarıma göre bi tavsıye verir misiniz? c# öğrenmek için sıfırdan anlatan bi kurs alıp devam edebilir miyim yoksa önesinde bilmem gereken baska seyler var mı algoritma bilgisi gibi mesela.

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
Hocam seneye lisansa geçiş yapacağım, hazırlık okuyup ingilizceyi b2 sevıyesine rahat taşırım.
Şunu da ekleyim c# öğrenmeyi isteme sebebim alttan dersimin c# ile alakalı olması
proje vermem gerekıyor c# diliyle istemiş hoca. ayakkabı satış otomasyonu yapmam gerekiyor. Ve benimm hiçbir bilgim yok önce c# sonra da ms sql öğrenmeye çalışacağım. bu yazdıklarıma göre bi tavsıye verir misiniz? c# öğrenmek için sıfırdan anlatan bi kurs alıp devam edebilir miyim yoksa önesinde bilmem gereken baska seyler var mı algoritma bilgisi gibi mesela.
Hocam size verebileceğim en iyi tavsiye maddi imkanınız VARSA bir kursa gidip bire bir ders almanız eğer yoksa imkanınız

Udemy den

murat yücedağın “a dan z ye c# kursu” adlı kursu alın. biliyorum bunun ilk 10 bölümü youtubede bedava var ama sonraki bölümleri yok bu yüzden bunu alın ve başlayın hatta murat yücedağın c kursuda var ilk olarak c kursundan başlamanızı öneririm

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Hocam size verebileceğim en iyi tavsiye maddi imkanınız VARSA bir kursa gidip bire bir ders almanız eğer yoksa imkanınız

Udemy den

murat yücedağın “a dan z ye c# kursu” adlı kursu alın. biliyorum bunun ilk 10 bölümü youtubede bedava var ama sonraki bölümleri yok bu yüzden bunu alın ve başlayın hatta murat yücedağın c kursuda var ilk olarak c kursundan başlamanızı öneririm
hocam birazdan bakacağım bu kursa. şunu da sormak istiyorum bu kurs için herhangi bi ön bilgiye ihtiyaç var mı?
bu algoritma dersleri nasıl oluyor? hiç algoritma bilmeden bu kursa başlayabilir miyim?

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
C kursunda anlatıyor murat yücedağ o youtubede vardı yanlış hatırlamıyorsam

şuradan başlarsınız

KS

erbeq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
C kursunda anlatıyor murat yücedağ o youtubede vardı yanlış hatırlamıyorsam

şuradan başlarsınız

Hocam soruma tam yanıt alamadım ya da verdiniz ben anlamadım.
benim bu soruyu sorma sebebim kurs sorunu değil.
bu kurslara başlamam için ön bilgiye ihtiyaç var mı?
başka sorularda gördüm algoritma bilmeden başlanmaz falan diyordu. kafamda oturmayan tek yer burası.
yoksa eğitmenn veya kurs çok.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri