Yazılımcı Olmak Için Mühendis Olmak Şart Mı?

rec3p

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Selam arkadaşlar, iktisat okuyorum şu an 1.sınıfım ve yazılıma başlayacağım mezun olana kadar da yazılımda kendimi geliştireceğim 4 sene boyunca yazılımda kendimi geliştirirsem bende yazılımcı olarak çalışabilir miyim yoksa illa yazılım veya bilgisayar müh olmak zorunda mıyım?

afren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Diploma zorunlu denemez ama kesinlikle iş bulmak gibi konularda katkı sağlar. Ünvanının mühendis olması için üniversite okumak gerekiyor ama "Yazılımcı" olarak iş bulabilirsin diye düşünüyorum. Kendini geliştirip proje çıkartman iş bulurken katkı sağlar.

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
Selam arkadaşlar, iktisat okuyorum şu an 1.sınıfım ve yazılıma başlayacağım mezun olana kadar da yazılımda kendimi geliştireceğim 4 sene boyunca yazılımda kendimi geliştirirsem bende yazılımcı olarak çalışabilir miyim yoksa illa yazılım veya bilgisayar müh olmak zorunda mıyım?
diploman olmadan da işini yaparak zama nve emek harcayarak kendini geliştriip güzel paralar kazana bilirsin. ama burdan konuşmak çok kolay yazılım öğrenmek ve kendini geliştirmek çok sabır ve emek istiyor bunu belirteyim. ilk 1 ay öğrenmeyi deneyin belki hiç sizlik birşey değil. çünkü her zaman demişimdir yazılım doktorluktan sonra gelen öğrenmesi en zor meslektir benim için. öğrenirken birşey oluştururken saç baş yoldurur. kendinizi geliştirdiniz ciddi anlamda belli başlı şeyler öğrendiniz. ilk başlangıç maasınız suanki parayla 15k olur min. birikiminiz varsa. asıl olay işe girdikten sonra başlıyor. çalışma ortamıdna öğrenilen bilgiler tecrübeler yapılan projeler ufkunuzu ve bilginizi katlayarak genişletiyor. ilk bir kaç sene kendinizi geliştirrisiniz çalışırken ondan sonra 2-3- sene çalışmış bir yazılımcının şuanki maaşı 20bin altında olması çok düşük ihtimal. buraya kadar diplomadan bahsetmedim çünkü başvuru yaparken size bilginizi ve yaptığınız projeleri sroacaklar. ama mühendis diploması bi yerlerde üst kademelere oynamaya yarıyor.

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Bilgisayar programcılığı mezunuyum,geçen sene mezun oldum hatta okul derecem var.Okul süreci boyunca 7 tane dilde hep aynı şeyler öğretildi bizde tecrübesizlikten bir alanda profesyonel kendimizi yetiştiremedik.Şuan kendim öğrenmeye çalışıyorum,yetiştirmek üzere bile ilan bulamıyorum.Ha imkansız mı değil sadece mezun olana kadar sağlam bir sürü proje yapman gerekicek.

RickGrimess

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
102
Bilgisayar programcılığı mezunuyum,geçen sene mezun oldum hatta okul derecem var.Okul süreci boyunca 7 tane dilde hep aynı şeyler öğretildi bizde tecrübesizlikten bir alanda profesyonel kendimizi yetiştiremedik.Şuan kendim öğrenmeye çalışıyorum,yetiştirmek üzere bile ilan bulamıyorum.Ha imkansız mı değil sadece mezun olana kadar sağlam bir sürü proje yapman gerekicek.
Hocam programcılık olan bolüm 2 yıllık değil mi?

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Nasıl sizce, programcılık okumaya değer mi yoksa 4 yıllıkla (mühendislik) aralarında fazla fark var mı?
Okulun çok iyi değilse sana algoritmadan başka pek bir şey katmaz,oop bile gösterilmiyor ama ortam olduğu için kulüplere katılarak kendinde bol bol proje yaparak sektöre atılabilirsin.Mühendislikle de elbette fark var.

RickGrimess

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
102
Okulun çok iyi değilse sana algoritmadan başka pek bir şey katmaz,oop bile gösterilmiyor ama ortam olduğu için kulüplere katılarak kendinde bol bol proje yaparak sektöre atılabilirsin.Mühendislikle de elbette fark var.
Tamamdır hocam, teşekkür ederim.

KS

rec3p

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
diploman olmadan da işini yaparak zama nve emek harcayarak kendini geliştriip güzel paralar kazana bilirsin. ama burdan konuşmak çok kolay yazılım öğrenmek ve kendini geliştirmek çok sabır ve emek istiyor bunu belirteyim. ilk 1 ay öğrenmeyi deneyin belki hiç sizlik birşey değil. çünkü her zaman demişimdir yazılım doktorluktan sonra gelen öğrenmesi en zor meslektir benim için. öğrenirken birşey oluştururken saç baş yoldurur. kendinizi geliştirdiniz ciddi anlamda belli başlı şeyler öğrendiniz. ilk başlangıç maasınız suanki parayla 15k olur min. birikiminiz varsa. asıl olay işe girdikten sonra başlıyor. çalışma ortamıdna öğrenilen bilgiler tecrübeler yapılan projeler ufkunuzu ve bilginizi katlayarak genişletiyor. ilk bir kaç sene kendinizi geliştirrisiniz çalışırken ondan sonra 2-3- sene çalışmış bir yazılımcının şuanki maaşı 20bin altında olması çok düşük ihtimal. buraya kadar diplomadan bahsetmedim çünkü başvuru yaparken size bilginizi ve yaptığınız projeleri sroacaklar. ama mühendis diploması bi yerlerde üst kademelere oynamaya yarıyor.
Hocam teşekkürler cevap için peki nereden başlamalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim tavsiyeniz var mıdır sıfır bilgim var yazılımla ilgili ilk nereden başlamalıyım nasıl bir yol haritası olmalı

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Hocam teşekkürler cevap için peki nereden başlamalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim tavsiyeniz var mıdır sıfır bilgim var yazılımla ilgili ilk nereden başlamalıyım nasıl bir yol haritası olmalı
Kendine bir alan belirlemelisin eğer şuanlık bir alanın yoksa tavsiyem ilk algoritma temelini oturt ardından html+css+javascript+react yönünde ilerlemendir.Bir alan belirle gözünü karart ve devam et sakın fazla fazla daldan dala atlama ben atladım zararını gördüm.

KS

rec3p

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Kendine bir alan belirlemelisin eğer şuanlık bir alanın yoksa tavsiyem ilk algoritma temelini oturt ardından html+css+javascript+react yönünde ilerlemendir.Bir alan belirle gözünü karart ve devam et sakın fazla fazla daldan dala atlama ben atladım zararını gördüm.
ozaman şöyle bir özet çıkar mı hocam ilk algoritma öğrenip sonra sevebiliceğim dal mesela oyun geliştirme diyelim sadece o dile odaklanmılıyım diğer dillere bulaşmadan onda ileri seviye olmalıyım değil mi ?

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
ozaman şöyle bir özet çıkar mı hocam ilk algoritma öğrenip sonra sevebiliceğim dal mesela oyun geliştirme diyelim sadece o dile odaklanmılıyım diğer dillere bulaşmadan onda ileri seviye olmalıyım değil mi ?
kendinizi belli bir dilde eğittikten sonra işe atılmanız lazım. iş tecrübesi çok farklı. zaten iş hayatında kalıcı ve pratik bir şekikde hem öğrenmeye hem çalışmaya devam ediyorsunuz. orta dereye geldikten sonra ufak tefekte olsa iş kovalayın. inanın cok faydasını göreceksiniz. fazla vaktınzı yoksa yazın 2-3 ay bi yerde çalısın ufkunuzu çok açar.

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Evet çünkü yolun yarısında değiştirirsen hem vaktin hem psikolojin kişiden kişiye değişmekle üzere zarar görebiliyor.
Oyun sektöründe ilk bir araştırma yap.Ben ilk oyun sektöründe başlayıp reklam işi oyun yapmaktan daha zor olduğu için vazgeçmiştim, iş ilanlarına bak vs sana uyuyorsa profesyonelleş ve şirketlere başvur.Reklam bütçen varsa kendi oyununu yap vs.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
2022 eylül siber güvenlik mezunuyum ekimin 1inde işe girdim bir hosting şirketindeyim front-end developer olarak çalışıyorum okul sürecini iyi değerlendirdim kendime ne katabiliyorsam kattım işin en zoru ilk iş çünkü bu sektörde deneyimsiz adama yer yok çevremde bir ton bölümüyle alakasız yazılımcı var, bir arkadaşım biyoloji okuyup şu an yazılım şirketinde mülakatları o yapıyor iktisat okuyup yazılıma devam edebilirsiniz eğer ciddi iseniz paraya kıyıp kendinize mentor tutun size yol haritanızı çıkarır yardımcı olur ve alan belirleyiniz bu alanlar web, network, siber, AI olabilir şu an trde network güvenliği revaçta kod yazmayı kafam almıyor derseniz yönelebilirsiniz onda da kod var ama developer işleri kadar değil.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri