Yeni Aldığım Monitörde Freesync Açınca Sorun Yaşıyorum.

fat88

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhaba, yeni monitör satın aldım ama garip bir problem ile karşılaştım bunun çözümü var mıdır?
Sorun monitörden mi yoksa yazılım kaynaklı mı çözemedim. Aynı ekran kartı kullanan ama farklı bir monitör kullanan arkadaşımda aynı ayarlarda bu sorun olmuyor ekran kartı yazılımı da aynı sürüm. Sorduğum bazı kişiler FreeSync yüzünden AMD yazılımında kaynaklıdır dedi. Ama dediğim gibi arkadaşım da bu sorun yok.
Monitör modelim Hp Omen 24 780D9E9 23.8 1080p 165Hz FreeSync Premium.
Sorun ise şu 165Hz de bir tarayıcı tam ekran açıp üstüne pencere modunda bir tarayıcı daha açınca ve o pencereyi hereket ettirince kasmalar oluyor. Tarayıcıda video ya da internet sayfasında hereketli reklam vs varsa monitörün ekrenı prr prr ediyor sanki ani bir şekilde ekran gelip gidiyormuş gibi. Monitörümde direk FreeSync ayarı yok Adaptive Sync diye geçiyor onu kapatınca sorun ortadan kalkıyor. Ekran kartım AMD RX 6700XT DisplayPort kablosu ile bağlıyorum.
Bu sorun monitörden mi kaynaklı yazılımsal bir olay mı bilemedim. Monitörden kaynaklı ise iade edeceğim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
782
Kablo değiştirmeyi deneyebilirsin.

KS

fat88

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Kablo değiştirmeyi deneyebilirsin.
Sorun hakkında çözüm sağladım sanırsam.
Monitörü başka bir pcde denedim Rx550 ekran kartlı sistemde 165hz de sorun olmadı.
Sorunun Amd yazılımında olduğunu düşündüm ama Rx550li kullanan sistemde de benim bilgisayardaki gibi amd son sürüm driver bulunmakta.
Sonra başka bir fikir geldi konuda bahsettiğim arkadaşım Win10 kullanıyor ben ise Win11 ayrıca monitörü test ettiğim Rx550 ekran kartlı sistemde win10 kullanıyor. Bu yüzden işletim sistemi kaynaklı olduğunu düşündüm.
Daha sonra başka birşey denedim kendi sistemimdeki amd driverını sildim ve Amd'nin sitesinde kartım olan Rx 6700xt kartı için sunduğu diğer driver Amd Pro driver 22.Q3'ü yükledim.
ve sonuç artık bu sorunu yaşamıyorum 165Hz de rahat bir şekilde videodaki sorunu yaşamadan kullanabiliyorum.
Bence sorun hem win11 hemde amd yazılımında.

Bu arada pro driverın yeni sürümü gelmiş ama sadece amd radeon pro serisi kartlara destek sunuyor galiba.

Son düzenleme:

Necrodancer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sorun hakkında çözüm sağladım sanırsam.
Monitörü başka bir pcde denedim Rx550 ekran kartlı sistemde 165hz de sorun olmadı.
Sorunun Amd yazılımında olduğunu düşündüm ama Rx550li kullanan sistemde de benim bilgisayardaki gibi amd son sürüm driver bulunmakta.
Sonra başka bir fikir geldi konuda bahsettiğim arkadaşım Win10 kullanıyor ben ise Win11 ayrıca monitörü test ettiğim Rx550 ekran kartlı sistemde win10 kullanıyor. Bu yüzden işletim sistemi kaynaklı olduğunu düşündüm.
Daha sonra başka birşey denedim kendi sistemimdeki amd driverını sildim ve Amd'nin sitesinde kartım olan Rx 6700xt kartı için sunduğu diğer driver Amd Pro driver 22.Q3'ü yükledim.
ve sonuç artık bu sorunu yaşamıyorum 165Hz de rahat bir şekilde videodaki sorunu yaşamadan kullanabiliyorum.
Bence sorun hem win11 hemde amd yazılımında.

Bu arada pro driverın yeni sürümü gelmiş ama sadece amd radeon pro serisi kartlara destek sunuyor galiba.
Merhaba konu dışı olacak biraz ama yakın zamanda monitör almayı planlıyorum ve kullandığınız monitör araştırdığım seçenekler arasında. Başka yerlerde yeterli bilgi bulamadığım için merak ettiğim bir kaç soru var o monitörden memnun musunuz? İps glow var mı? Ghosting durumu nasıldır renkler ve parlaklık nasıl? Özelliklerinde 1 ms gtg yazıyor gerçek kullanımda bu size göre bu doğrumudur? Biraz uzun yazdım kusura bakmayın cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri