Yurtdışından Donanım Parçası Getirttirmek!

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
Bazı parçalara bakıyorum da Türkiye'den fiyatı yarı yarıya fark eden parçalar var örneğin ,

Bize tahmini KDV ve vergi fiyatıyla beraber ortalama fiyat veriyor.

1652478690696.png

Estimated yazısının sağındaki soru işaretine bastığımızda belirtiyor detayına inmek için buraya basın dediğin de ise
bu sayfa geliyor buradaki paragrafı da çevirdiğimiz zaman;

1652478785327.png

Bu Türkçeleşmiş metin çıkıyor. Eğer bu doğruysa ortalama KDV ve gümrüğü kattıkları fiyat hadi 2.7k değil de 5k olsun gene kârlı geliyor. Şu yönü var garanti kapsamı vesaire onlar araştırılır.

Sorum şu; Daha önce alışveriş yapıp bu bahsettiğim konulardan tecrübe edinen var mıdır veya yakını tecrübe edip anlatan vesaire?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
Genellikle japonyadan ekran kartı getirtiyorlardı çevremdeki arkadaşlar, daha ucuz oluyordu. 3000 ekran kartı serisinin inanılmaz pahalı olduğu zamanlar. Şimdi ise fiyatlar nispeten düştüğü için çok fark olacağını düşünmüyorum. Yine de araştırılmalı bilgili ve tecrübeli arkadaşlar varsa yardımcı olurlar.

KS

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
Deneyimleyen arkadaş var mıdır ?

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Var, gayet mantıklı ve yapılması gereken işler bunlar. TR de birçok satıcı fiyatlar düştüğünde düşürmüyor, yükseldiğinde yükseltiyor. Yurt dışında işler öyle yürümüyor. Her zaman derim buradan ekran kartı alacağınıza , amazon almanya , ingiltere ve japonya kovalayın diye.

KS

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
Var, gayet mantıklı ve yapılması gereken işler bunlar. TR de birçok satıcı fiyatlar düştüğünde düşürmüyor, yükseldiğinde yükseltiyor. Yurt dışında işler öyle yürümüyor. Her zaman derim buradan ekran kartı alacağınıza , amazon almanya , ingiltere ve japonya kovalayın diye.
diğer parçalarda ya Türkiyeden almak mantıklı yada 1 2 k fiyat farkı oluyor orada tercih meselesi tabi ama aklıma takıldı sorayım dedim

cevikyusuf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
106
Ben amazonde den ekran kartı almıştım vergili fiyatını veriyor Amazon sonradan ekstra bir ücret çıkarmıyor idi ama bu örnek için değil de makasın fazla açık olmadığı ürünlerde TR den almak daha sağlıklı

MirsatBudak01

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
151
hocam eskiden almak mantıklı idi çok yakın bir arkadaşıma almıştık tam hatırlamıyorum ama uyguna gelmişti amazondan aldığımızda yani tr fiyatına göre bi %20 kar etmiştik lakin gümrük vergileri güncellendi diye biliyorum aynısını şimdi alsak daha pahalıya gelir diye tahmin ediyorum

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
150 euro'nun altında ise vergi hala aynı , hatta tüm ürünlere de bakmazlar diye düşünüyorum. Fiyat farkı %40 ve fazla ise her türlü bu risk alınır. Hele global garantili ürünler alıyosanız , kesinlikle alınır risk.

KS

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
evet fiyat farkı çoksa değer ama 1 2k fiyat farkı varsa değeceğini düşünmüyorum

KS

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
@neonsin bu konuda hakkında düşüncen var mıdır ? , başka konuda sana rastladımda :)

KS

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
teşekkür ederim :), peki firma fark ediyor mu atıyorum neweg veya amazon.de vesaire

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
teşekkür ederim :), peki firma fark ediyor mu atıyorum neweg veya amazon.de vesaire
Evet. Amazonu tercih ederim ben şahsen. Amazon.de, Amazon.jp olması mühim değil ama muhakkak satıcının kendisi Amazon olsun. Pazar yeri satıcılarında sıkıntı çıkabiliyor. Satıcı Amazonun kendisi ise problem olmuyor.

s4lly

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
225
Hocam ben donanım değil fakat bir kontrolcü aldım. Hatta bugün siparişini verdim Amazon'dan. Satın almadan önce uzun bir araştırma yaptım. Sizin bu çeviri yaptığınız metin Amazon'un yurtdışı satış politikasıyla neredeyse birebir. Almadan önce sizden gümrük ücretleri, vergiler vs. için toplu bir ücret alınıyor ve işlemleriniz bu parayla hallediliyor. Eğer eksik ücret almışlarsa sorumlusu siz değilsiniz ve ek bir ücret ödemenize gerek kalmıyor. İşin bu yanı çok cezbedici gelebilir. Ama akıllarda soru işareti olan kısım bence garanti kısmı. Bir sorun çıktığında muhattabınız yok ve eğer varsa bile çok uzun zaman alıyor. Yani bir yandan güzel fiyat vs. Ama bir yandan da sorun çıkarsa uğraşmanız lazım. Bence çok fiyat farkı varsa örn. 4000-5000₺ gibi, tercih edilebilir. Ama onun dışında biraz riske kaçıyor.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Hocam ben donanım değil fakat bir kontrolcü aldım. Hatta bugün siparişini verdim Amazon'dan. Satın almadan önce uzun bir araştırma yaptım. Sizin bu çeviri yaptığınız metin Amazon'un yurtdışı satış politikasıyla neredeyse birebir. Almadan önce sizden gümrük ücretleri, vergiler vs. için toplu bir ücret alınıyor ve işlemleriniz bu parayla hallediliyor. Eğer eksik ücret almışlarsa sorumlusu siz değilsiniz ve ek bir ücret ödemenize gerek kalmıyor. İşin bu yanı çok cezbedici gelebilir. Ama akıllarda soru işareti olan kısım bence garanti kısmı. Bir sorun çıktığında muhattabınız yok ve eğer varsa bile çok uzun zaman alıyor. Yani bir yandan güzel fiyat vs. Ama bir yandan da sorun çıkarsa uğraşmanız lazım. Bence çok fiyat farkı varsa örn. 4000-5000₺ gibi, tercih edilebilir. Ama onun dışında biraz riske kaçıyor.
30 gün Amazon iade garantisi dışında garanti olmuyor doğru.
Edit: Bazı markaların global garantisi oluyor onlarda problem olmuyor mesela Evga. Ama iyi araştırmak lazım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri