60.000 TL ve üstü Macbook Pro M2 Pro 16 Inç Vs Macbook Pro M3 Pro 14 Inç

melihenesbakal2234

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
İntel
Ekran Kartı
Amd
Merhabalar önümüzdeki Aylarda bir MacBook almayı düşünüyorum ancak hangi modeli alacağım konusunda karar veremedim. Önceliğim performans ekran boyutları benim için önemli değil,hangisi daha güçlüyse bana da o lazım.

Kullanım amaçları:

-Adobe programları

-Office Programları

-Final cut

-Nadiren fortnite dışında oyun oynamıyorum

-Tarayıcı sekmelerim fazladır ve çok fazla multi-task yapıyorum

- Python,C++,html ve javascript kodlamaları

Ancak aklıma takılan soru şu; M3 pro çipte 11 cpu ve 14 gpu var iken M2 pro çipte 12 cpu ve 19 gpu var ancak bu iki versiyonun karşılıklı bi karşılaştırmasını bulamadım. Uzun ömürlülüğe önem veriyorum ve hangisi daha performanslı ise ona yöneleceğim, dediğim gibi ekran boyutunun o kadar bir önemi yok zaten kendim 27 inçlik 10 bit bir MSI monitör kullanıyorum.

Linkler:

popalaradam

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhabalar önümüzdeki Aylarda bir MacBook almayı düşünüyorum ancak hangi modeli alacağım konusunda karar veremedim. Önceliğim performans ekran boyutları benim için önemli değil,hangisi daha güçlüyse bana da o lazım.

Kullanım amaçları:

-Adobe programları

-Office Programları

-Final cut

-Nadiren fortnite dışında oyun oynamıyorum

-Tarayıcı sekmelerim fazladır ve çok fazla multi-task yapıyorum

- Python,C++,html ve javascript kodlamaları

Ancak aklıma takılan soru şu; M3 pro çipte 11 cpu ve 14 gpu var iken M2 pro çipte 12 cpu ve 19 gpu var ancak bu iki versiyonun karşılıklı bi karşılaştırmasını bulamadım. Uzun ömürlülüğe önem veriyorum ve hangisi daha performanslı ise ona yöneleceğim, dediğim gibi ekran boyutunun o kadar bir önemi yok zaten kendim 27 inçlik 10 bit bir MSI monitör kullanıyorum.

Linkler:

oyun falan oynayacaksan mac zaten kullanamazsın :D hava atmak için almaya gerek yok uygun fiyatlı bir lenovo gaming laptop al geç

KS

melihenesbakal2234

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
oyun falan oynayacaksan mac zaten kullanamazsın :D hava atmak için almaya gerek yok uygun fiyatlı bir lenovo gaming laptop al geç
Bilgisayarda oyun oynamıyorum,ki bilgisayarı evimden memleketime taşımaktan başka da bir yere götürmüyorum,hava atmalık bir durum da söz konusu değil yani :)

popalaradam

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bilgisayarda oyun oynamıyorum,ki bilgisayarı evimden memleketime taşımaktan başka da bir yere götürmüyorum,hava atmalık bir durum da söz konusu değil yani :)
yinede mantıksız MAC almak alternatifleri var tabi sen bilirsin benim ablam aldı görünüşü güzelmi güzel fakat performansı fiyatına göre kötü

tarayıcı sekmelerişn fazlaysa seçme rendere bi girersin zor çıkarsın

KS

melihenesbakal2234

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
yinede mantıksız MAC almak alternatifleri var tabi sen bilirsin benim ablam aldı görünüşü güzelmi güzel fakat performansı fiyatına göre kötü

Şöyle söyleyeyim final cut,arayüz ve ekosistem sebebiyle bana Mac lazım ki Windows'u yıllardır kullanan birisi olarak pek sevdiğimi söyleyemem Windows'u arayüz bana hitap etmiyor. M2 Macbook air kullanan bir arkadaşım vardı ve performansından yana bir sıkıntı görememiştim. Görünüş konusu benim önem verdiğim bir konu çünkü o kadar para verdiğim aletin kötü görünen bir plastik,kaba bi makine olmasını istemem. İşlemci gücü olarak oldukça güçlü gözüküyorlar ve laptop alıyorsam batarya ömrü, şarja takılı değilken aynı performansta çalışması benim için önemli.

popalaradam

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Şöyle söyleyeyim final cut,arayüz ve ekosistem sebebiyle bana Mac lazım ki Windows'u yıllardır kullanan birisi olarak pek sevdiğimi söyleyemem Windows'u arayüz bana hitap etmiyor. M2 Macbook air kullanan bir arkadaşım vardı ve performansından yana bir sıkıntı görememiştim. Görünüş konusu benim önem verdiğim bir konu çünkü o kadar para verdiğim aletin kötü görünen bir plastik,kaba bi makine olmasını istemem. İşlemci gücü olarak oldukça güçlü gözüküyorlar ve laptop alıyorsam batarya ömrü, şarja takılı değilken aynı performansta çalışması benim için önemli.
eğer böyle düşünüyorsan oyun oynamayı unutmalısın çünkü macde fortnite cs2 gibi oyunlar çalışmıyor.

KS

melihenesbakal2234

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Tarayıcı sekmelerim render esnasında fazla değil,sadece gün içinde hep 8-10 sekme yukarıda fix açıktır genelde adobe gıbı ağır işler yaparken kapatıyorum.

Zaten öyle düşünüyorum ancak M2 Pro (12 cpu 19 gpu) veya M3 Pro (11 cpu 14 gpu) arasındayım, hangısının performansı daha yuksekse onu alacagım m2 pro 16 inç m3 pro 14 inç ancak dedıgım gıbı benım ıcın boyu degıl ıslevı onemlı, boyutunun bır onemı yok hangisi daha güçlüyse onu alacağım.

Böyle bir işlemci karşılaştırması buldum ancak versus çok güvendiğim bir site değil o yüzden bilemiyorum.

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
67
Ben tercih yapsaydım m2pro alırdım çünkü bence işlemcileri ne kadar konuşulsa da macbook proların asıl dikkat çeken özellikleri ekran kaliteleri ve 16 inç kesinlikle fark eder, siz monitör kullanıyorum demişsiniz ama her türlü laptop ekranının boyutu da önemli olacaktır hatta muhtemelen ekran kalitesini görünce 27 inçlik monitöre bırak laptopu yansıtmayı laptopu kullandıkça 27 inçlik monitörü kullanmak istemeyeceksiniz. Benim 27 inçlik 2k monitörüm var ve abimin macbook pro m2pro laptopu var onun laptopuna bakınca anladım benimki ekran değilmiş. Performans konusuna gelince M2 proyu zorlayabilecek ne yapacaksın merak ediyorum? Saydıklarınla laptopun fanı bile çalışmaz o konuda emin olabilirsin. Abim aylardır kullanıyor bir kez bile fanının çalıştığına şahit olmamış.(Yaptığı işler aşağı yukarı senin anlattıkların gibi) Ama şöyle bir şey de var apple bu belli olmaz ileride yeni güncellemeler getirir ve senin bilgisayarın desteklemez bu nedenle en yenisini almayı da tercih edebilirsin. Performans olarak da tahminim 2gb da olsa ram farkı renderlarda avantajlı olabilir. Ama bu dediğim farkları hissedeceğin yoğunlukta bir iş yapacağını da sanmıyorum.Ve dediğim gibi 1 yıl bile olmasa da daha yeni bir işlemci.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri