1 Sene Önce Aldığım PCH Goat Ara Sıra Kapanıyor Ve Açılmıyor.

Nekre34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Selamlar arkadaşlar bildiğiniz gibi geçen senelerde PCH GOAT isimli bir sistem çıkmıştı ve gidip aldım. ve son zamanlarda bilgisayarım durduk yere kapanıyor. Yeniden açmaya çalıştığımda fanlar çalışıyor, ekran kartının ışıkları yanıyor ama görüntü gelmiyor. Fişleri ve HDMI kablosunu çıkarıp biraz bekledikten sonra sorun düzeliyor. Bilgisayara stres testi yaptım, virüs taraması yaptım, prizleri değiştirdim ve içini temizledim, ama ara sıra kapanmaya devam ediyor. Şu an çalışıyor ama bu sorun zaman zaman tekrar ediyor. Bazı kaynaklar BIOS'u sıfırlamamı önerdi, ancak ana kartımda BIOS pilini göremedim, bilgisi olan varsa sevinirim.

• İşlemci: Intel Core i5-12400F
• Anakart: Gigabyte H610M H V2
• Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Gaming R.0 OC

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
243
b_gigabyte-h610m-h-v2-ddr4-1.jpg

Şu KTS yazan yuvarlak düğme pil. parça, ekran kartının altında kalıyordur. Önce ekran kartını çıkarmanız gerekecek.

Bu kapanma elektrik kesintisinde olduğu gibi birden bire mi oluyor. Testlerde sıcaklıklara bakabildiniz mi? Sorun donanımsal da olabilir. Güç kaynağı, RAM ler. Kablo güç abağlantılarını da kotrol etmediyseniz bir kontrol edin.

KS

Nekre34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Evet muhtemelen pil ekran kartının altında kalıyor ondan göremedim.. Sıcaklıklar vs stok soğutucu kullanmama rağmen normal. Birçok test yaptım sorun olmadı, kapanma yaşanmadı.

Bütün bağlantıları tek tek kontrol ettim, gevşeklik vs de yok hani bir şeyin yanacağını, bozulacağını da sanmıyorum öyle hoyrat kullanan bir insan da değilim ve şuan çalışıyor yani çok nadir gerçekleşiyor bu kapanma. Muhtemelen en son baştan bi çıkarıp takıcam her şeyi ve biosu sıfırlıcam sanırım öyle düzelir.

Çünkü dediğim gibi elektriği tamamen kestiğimde ve bekleyip tekrardan taktığımda windows açılıyor. Anlamsız bir şekilde yazılımsal olarak elektrik tamamen kesildiğinde bir şeyi sıfırlıyor da bu yüzden açılıyor olabilir mi ? anlayamadım.

Bu ilk defa bir oyunda grafikleri yükselttiğimde oldu ilk başta kartı yaktık diye düşündüm ama oyuna tekrar girdim bir şey olmadı, bir de geçenlerde TLOU oynarken dlss ayarını yanlışlıkla amd yapmıştım ondan sonra da bir kapandı elektrik kesintisi gibi, yine açılmadı tekrar bütün elektrik gücünü kesince kendine geldi. Bir anlayamadım gitti.
Ekli dosyayı görüntüle 38345

Şu KTS yazan yuvarlak düğme pil. parça, ekran kartının altında kalıyordur. Önce ekran kartını çıkarmanız gerekecek.

Bu kapanma elektrik kesintisinde olduğu gibi birden bire mi oluyor. Testlerde sıcaklıklara bakabildiniz mi? Sorun donanımsal da olabilir. Güç kaynağı, RAM ler. Kablo güç abağlantılarını da kotrol etmediyseniz bir kontrol edin.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
57
1000.png

kırmızı ile işaretlediğim yerde 2 pin var pc yi kapat tamamen bu iki pinidikkatli bir şekilde tornavide gibi bişeyle kısa devre yap bilgisayarı çalıştır bios sıfırlanmış olur dikkat et başka bişeye dokunma

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri