1080p 240hz mi 2k 144hz mi

hetn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1080p 240hz mi yoksa 2k 144hz mi? yani 240hz çok hoşuma gidiyor daha canlı geliyor bilmem gereken başka bir şey varmı arkadaşlar?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Burada hertz olayından önce ekran kartınız 2K çözünürlüğü destekliyor mu o önemli. 2070 Super veya üzeri bir kartınız varsa 2K 144Hz veya üzeri bir monitör kullanabilirsiniz ki mantıklı bu kart için bu olacaktır. Ancak daha alt segment bir kartınız varsa örnek olarak 2060 Super kartınız varsa 1080p de yüksek hertz daha mantıklı olur.

Ayrıca Hertz canlılıkla alakalı değildir. Yüksek hızlı oyunlarda örnek CSGO veya ona benzer çok hızlı hareket edeceğiniz bir oyunda monitörün tepkiselliği ile alakalı bir durumdur. Çok hızlı hareket ettirirseniz monitördeki bir karakteri örnek nişan alma hızı veya hızlı bir hareket eden nesne o nesnenin arkasında montörden kaynaklı bir gölgelenme olmasını önler Hertz değerinin yüksek olması. Sadece Hertz önemli değildir monitör MS değeri ve monitörün Input Lag değerininde düşük olması gerekir.

Canlı bir görsel deneyim istiyorsanız VA veya IPS panel seçmelisiniz. Ayrıca keskinliğin artması içinde 2K veya üzeri bir çözünürlük seçmelisiniz.

Çözünürlük için birde önemli bir kriter var ekran kartınız diyelim ki 1080p oyunculuk için bir ürün yani her oyunda 1080p ile yüksek FPS verebiliyor ama öyle 1080p de harcanacak kadar güçlüde değil. 1080p seçiminizi ölçek olarak 27" bir üründe tercih ederseniz 27" alan 1080p için biraz ufak bir çözünürlük kalacağı için monitördeki her pikseli gözle seçilebilir halde görürsünüz buda olumsuz bir deneyim elde etmenize sebep olur.

1080p için 24" en ideal orandır. 2K için 27"-32" arası ve 4K içinde 27" ve üzeri her çözünürlük idealdir.

KS

hetn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Burada hertz olayından önce ekran kartınız 2K çözünürlüğü destekliyor mu o önemli. 2070 Super veya üzeri bir kartınız varsa 2K 144Hz veya üzeri bir monitör kullanabilirsiniz ki mantıklı bu kart için bu olacaktır. Ancak daha alt segment bir kartınız varsa örnek olarak 2060 Super kartınız varsa 1080p de yüksek hertz daha mantıklı olur.

Ayrıca Hertz canlılıkla alakalı değildir. Yüksek hızlı oyunlarda örnek CSGO veya ona benzer çok hızlı hareket edeceğiniz bir oyunda monitörün tepkiselliği ile alakalı bir durumdur. Çok hızlı hareket ettirirseniz monitördeki bir karakteri örnek nişan alma hızı veya hızlı bir hareket eden nesne o nesnenin arkasında montörden kaynaklı bir gölgelenme olmasını önler Hertz değerinin yüksek olması. Sadece Hertz önemli değildir monitör MS değeri ve monitörün Input Lag değerininde düşük olması gerekir.

Canlı bir görsel deneyim istiyorsanız VA veya IPS panel seçmelisiniz. Ayrıca keskinliğin artması içinde 2K veya üzeri bir çözünürlük seçmelisiniz.

Çözünürlük için birde önemli bir kriter var ekran kartınız diyelim ki 1080p oyunculuk için bir ürün yani her oyunda 1080p ile yüksek FPS verebiliyor ama öyle 1080p de harcanacak kadar güçlüde değil. 1080p seçiminizi ölçek olarak 27" bir üründe tercih ederseniz 27" alan 1080p için biraz ufak bir çözünürlük kalacağı için monitördeki her pikseli gözle seçilebilir halde görürsünüz buda olumsuz bir deneyim elde etmenize sebep olur.

1080p için 24" en ideal orandır. 2K için 27"-32" arası ve 4K içinde 27" ve üzeri her çözünürlük idealdir.

en son rtx 3070 toplama videosu altındaki linki kontrol ettim oradaki sitede çoğu şey stokta yok ve ekran kartının demonte olunup gönderildiği yazıyor. bana 12 - 17 bin arası monitör dahil nasıl bir pc önerisi yapabilirsiniz yardımcı olabilir misiniz? hazır toplanmış bir bilgisayar olsa ordan alınınca test vs yapılıp gönderiliyor olsa daha iyi olur

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sistem 1 : Skywalker 7A - Bu sistemi aşağıdaki gibi özelleştirip 14.641 TL fiyata alabilirsiniz.
AMD.png

Sistem 2 : : Phantom 7T-10 - Bu sistemi aşağıdaki gibi özelleştirip 14.495 TL fiyata alabilirsiniz.
INTEL.png

2 sistemde güçlüdür. Ancak Sistem 1 biraz daha fazla performans sağlar 5600X işlemcisi oldukça güçlü bir işlemcidir.

Monitör : 
  1. Samsung Odyssey G5 27" 1ms 144Hz 2K VA Panel - 2.449 TL
  2. Monster Aryond A32 V1.1 165Hz 1ms 2K 32" VA Curved Panel - 2.799 TL

KS

hetn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sistem 1 : Skywalker 7A - Bu sistemi aşağıdaki gibi özelleştirip 14.641 TL fiyata alabilirsiniz.
AMD.png

Sistem 2 : : Phantom 7T-10 - Bu sistemi aşağıdaki gibi özelleştirip 14.495 TL fiyata alabilirsiniz.
INTEL.png

2 sistemde güçlüdür. Ancak Sistem 1 biraz daha fazla performans sağlar 5600X işlemcisi oldukça güçlü bir işlemcidir.

Monitör : 

sistem 1 çok sevdim. aynı sayfada ekran kartının demonte olup gönderildiği ve Bellekler elle sökülebilir silikon ile sabitlenerek gönderilmektedir yazıyor bunları sanmıyorum yapabileceğimi bu durumda nasıl yol izleyebilirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Size yardımcı oluruz sorun yok basit bir işlemdir. Eğer İstanbul içindeyseniz QP Bilişim firmasına gidebilirsiniz hallederler ki gerek bile yok çok basit bir iştir. Bu işten azıcık bile anlayan herkes yapabilir. Çevrenizde varsa birisi danışın. Yoksa yardım ederiz uzaktan montaj için.

Bu arada sistem 1 olan kombinasyonu ZALMAN ZM1000-EBT 1000W 80+ GOLD ürün ile alırsanız fiyat çok oynamıyormuş onu fark ettim şimdi 14.784 TL yapıyor + 2.499 TL monitör ile sitem 17.283 TL yapıyor. Bu PSU seçimiyle alın sistemi.

KS

hetn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Size yardımcı oluruz sorun yok basit bir işlemdir. Eğer İstanbul içindeyseniz QP Bilişim firmasına gidebilirsiniz hallederler ki gerek bile yok çok basit bir iştir. Bu işten azıcık bile anlayan herkes yapabilir. Çevrenizde varsa birisi danışın. Yoksa yardım ederiz uzaktan montaj için.

Bu arada sistem 1 olan kombinasyonu ZALMAN ZM1000-EBT 1000W 80+ GOLD ürün ile alırsanız fiyat çok oynamıyormuş onu fark ettim şimdi 14.784 TL yapıyor + 2.499 TL monitör ile sitem 17.283 TL yapıyor. Bu PSU seçimiyle alın sistemi.

1080p 240hz mi yoksa 2k 144hz mi diye çok sordum 240hz olanı söyleyen de çok oldu. hem video çekip hem yayın yapanlarda da fazlaca 1080 240hz gördüm. benimde bu çok hoşuma gidiyor böyle düşünüyorum çoğunlukla da hikaye değil online oynarım ne diyorsunuz? böyle bişey yapmam çok yanlış olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yayın odaklı oyuncular genelde online oyunlar oynuyorlar ve o oyunlarda ne kadar yüksek FPS o kadar iyi oluyor. Yani 1080p 240Hz veya 280Hz alabilirsiniz sorun yok ana bence 3070 kartına yakışmayan bir çözünürlük olur ama sorun yaşamazsınız onu soruyorsanız ki özellikle 5600X işlemcisi ile hiç sorun olmaz.

KS

hetn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yayın odaklı oyuncular genelde online oyunlar oynuyorlar ve o oyunlarda ne kadar yüksek FPS o kadar iyi oluyor. Yani 1080p 240Hz veya 280Hz alabilirsiniz sorun yok ana bence 3070 kartına yakışmayan bir çözünürlük olur ama sorun yaşamazsınız onu soruyorsanız ki özellikle 5600X işlemcisi ile hiç sorun olmaz.

bazı monitörler 260 hatta 280hz ama gecikme 1ms. bu gecikme olayı nedir nasıldır

ugur.gozaydin' Alıntı:
AMD.png

INTEL.png

Monitör : 

tkCBpH.png

şuan böylece 15,500 küsür ediyor daha alamadan fiyat arttı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Çok düşünüyorsunuz. Bu ülkede bir sistemi beklememeniz gerek alacaksanız alın önerimi zaten yapmıştım size. Alın sistem sonra monitöre odaklanın.

Monitörlerde 3 adet hız parametresi vardır.

Birinci Hertz bu ekranda olan görüntülerin tepkiselliği yani bir nesnenin hızlı hareket ettiğinde arkasında bıraktığı gölgelenmenin azalmasını netliğini belirtir. Ne kadar yüksek ise o kadar net görürsünüz hızlı bir nesnenin hareketini.

İkincisi ise panel tepki süresidir. Bu değer MS(Milisaniye) cinsinden panelin piksellerinin tepki süresidir. Bu tepki sürelerinin 3 farklı isimlendirmesi vardır. En iyiden başlayarak aşağıya listeliyorum süre birimlerini.
  • GTG : Bir pikselin Griden Griye renk değiştirme süresidir.
  • MPRT : Bir pikselin ekranda değişime kadar kalma süresidir.
  • VRB : Bir pikselin hareket bulanıklığını azaltan süresini belirtir.
Son olarak monitörde birde INPUT LAG(Giriş Gecikmesi) adında bir süre birimi vardır. Bu INPUT LAG değeri şu anlama gelir; Monitöre ekran kartından gelen sinyalin görüntü olarak oluşturulma süresidir. Bu değerde MS(Milisaniye) olarak ne kadar düşükse o kadar iyidir. 15ms aşağısında INPUT LAG süresine sahip bir monitörde standart oyunlar oynanabilir. 10ms altı ile hızlı oyunlar oynanabilir. 7ms ve aşağısı ise rekabetçi oyuncuların tercih ettiği ürünlerdir. Genelde bu değer çoğu iyi monitörde 3ms ile 10ms arasında bir değerde olur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri