11400F kule tipi soğutucu ısınma sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ku1rt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

i5 11400F işlemciyle beraber ID Cooling SE-224 XT RGB kullanmaktayım. Buna rağmen test performanslarım aşağıdaki gibidir. Bana fazla gibi geldi. Ne yapmam gerekir. Yardımlarınızı rica ederim.

-Soğutucu oturuyor kontrol ettim.
-Soğutucu içinden çıkan termal macunu 6 küçük nokta halinde işlemci üstüne dağıtarak sürdüm.
-Fan profilleri kontrol ettim.

Kasam gayet havadar bir kasa; Asus Tuf GT501

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Cvp: 11400F kule tipi soğutucu ısınma sorunu

Soğutucunun F/P oranında bir problem yok. Ben bu soğutucuyu 5800X işlemcisiyle bir sistemde kullandım test yazılımlarında maksimum yükte 76 derecede tutabildi ama macun harici alınmış bir Arctic macundu. Zaten o zamanda beri markanın ürünleri gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Paket sıcaklığınız 65 derece olarak görünüyor. Anlık sıçramalar olmuş ama stabil sabit kaldığı ortalaması önemlidir. Bu değerleri bir yazılımda işkence testine tuttuğunuzda mı alıyorsunuz yoksa oyun vs. ile mi?

Birde anakartınız işlemciye fazla voltaj veriyor olabilir oda bir ihtimal anakartınız nedir ve BIOS üzerinden voltaj olarak ne atanmış otomatikte bakıp yazabilir misiniz.

KS

ku1rt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: 11400F kule tipi soğutucu ısınma sorunu

ugur.gozaydin' Alıntı:
Soğutucunun F/P oranında bir problem yok. Ben bu soğutucuyu 5800X işlemcisiyle bir sistemde kullandım test yazılımlarında maksimum yükte 76 derecede tutabildi ama macun harici alınmış bir Arctic macundu. Zaten o zamanda beri markanın ürünleri gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Paket sıcaklığınız 65 derece olarak görünüyor. Anlık sıçramalar olmuş ama stabil sabit kaldığı ortalaması önemlidir. Bu değerleri bir yazılımda işkence testine tuttuğunuzda mı alıyorsunuz yoksa oyun vs. ile mi?

Uğur hocam selamlar,

İşkence testlerinde bu değerleri alıyorum. Oyunlar 70 dereceyi geçmediğini gözlemledim. Ancak diğer testlerle karşılaştırdığımda değerlerim, diğerilerine göre bana fazla geldi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Bazı detaylı TR incelemelerinde 11400/11400F işlemcisinde bu soğutucuyla 65 dereceyi işkence testinde geçeni görmedim. Sizde bir sıkıntı var gibi bir tık fazla gibi görünüyor değerler.

Anakartınız işlemciye fazla voltaj veriyor olabilir oda bir ihtimal anakartınız nedir ve BIOS üzerinden voltaj olarak ne atanmış otomatikte bakıp yazabilir misiniz.

KS

ku1rt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bazı detaylı TR incelemelerinde 11400/11400F işlemcisinde bu soğutucuyla 65 dereceyi işkence testinde geçeni görmedim. Sizde bir sıkıntı var gibi bir tık fazla gibi görünüyor değerler.

Anakartınız işlemciye fazla voltaj veriyor olabilir oda bir ihtimal anakartınız nedir ve BIOS üzerinden voltaj olarak ne atanmış otomatikte bakıp yazabilir misiniz.

Anakartım ASUS PRIME B560M-K

Auto olarak 0.879V görünüyor. 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

0.879V başlangıç voltajıdır. İlk resminizde işlemciniz 1.4V civarlarına kadar çıkmış ki o 80 küsür dereceleri orada almışsınız zaten. Ortalamada 1.2V civarında gezmiş işlemci. Voltaj ayarlarından kontrol edin. Eğer direkt rakam yazmıyorsa frekansa göre voltajı otomatik veriyor demektir. Bu haliyle sorun değil anakart giriş seviyesi olduğu için voltajı biraz fazla tutuyor bu yüzden. Normalde 1.2V civarında dolaşması gerekir maksimumda. Undervolt işlemi uygularım derseniz 1.2V civarına birkaç test döngüsüyle inmeye çalışabilirsiniz. Bu haliyle gerekli değil ama durum özetle bu. Birde macun başarılı değil büyük ihtimalle onun değişimi de macun kalitesine göre değişir ama ortalama 10 dereceye kadar farklar yaratabilir.

Örnek vermek gerekirse birkaç video bırakacağım size yabancı kaynaklardan.

https://www.youtube.com/watch?v=LzknNjXKAmg

Bu yukarıdaki videoda 3900X işlemcisini 23 derece ortam sıcaklığında 75 derecede tutabilmiş soğutucu.

https://www.tweaktown.com/reviews/9...-System-Setup-Thermal-Tests-and-Noise-Results

Bu yukarıdaki inceleme kanalıysa piyasadaki güvenilir kaynaklardan birisine ait. İyi bir anakart ile 3600X işlemcisini OC yapılmış halde 69 derecede tutabilmiş soğutucu.

Bu örnekleri verdim ki bilin soğutucuda bir sıkıntı yok, sizin sisteme özel bir durum var. Ya macun iyi değil ya anakart voltajı fazla veriyor yada sizdeki işlemci silikon kalitesi kötü ürünlerden birisi.

KS

ku1rt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
0.879V başlangıç voltajıdır. İlk resminizde işlemciniz 1.4V civarlarına kadar çıkmış ki o 80 küsür dereceleri orada almışsınız zaten. Ortalamada 1.2V civarında gezmiş işlemci. Voltaj ayarlarından kontrol edin. Eğer direkt rakam yazmıyorsa frekansa göre voltajı otomatik veriyor demektir. Bu haliyle sorun değil anakart giriş seviyesi olduğu için voltajı biraz fazla tutuyor bu yüzden. Normalde 1.2V civarında dolaşması gerekir maksimumda. Undervolt işlemi uygularım derseniz 1.2V civarına birkaç test döngüsüyle inmeye çalışabilirsiniz. Bu haliyle gerekli değil ama durum özetle bu. Birde macun başarılı değil büyük ihtimalle onun değişimi de macun kalitesine göre değişir ama ortalama 10 dereceye kadar farklar yaratabilir.
Hocam BIOS'tan Asus Performance Enhancement modu açıktı, kapattım. Sıcaklıklar olması gereken değerlere düştü. Bu modun performansa etkisi çok olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Asus Performance Enhancement ayarı sıcaklıklar makul seviyedeyse işlemciye verebildiği kadar voltaj verip frekansı yüksek tutmaya yarayan bir ASUS teknolojisi. Kabaca durum bu. Normalde Disable yani kapalı gelir bu ayar. Siz açmadıysanız ASUS sanırım aktif etmiş ayarı bir BIOS sürümünde. Kapalı kalmasında bir sıkıntı yok. İşlemciniz eğer anakart ve sıcaklıklar izin veriyorsa 4.4GHz hıza kadar çıkabiliyor tek çekirdek yüklerinde. Sizde 4.3GHz olarak görünüyor bu ve ilk resminizdeki testlerde. 100MHz kayıp var başından beri ama bu anakart odaklı olabilir. Yada testi tek çekirdek odaklı başlatmadığınızdan dolayı olabilir.

KS

ku1rt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Asus Performance Enhancement ayarı sıcaklıklar makul seviyedeyse işlemciye verebildiği kadar voltaj verip frekansı yüksek tutmaya yarayan bir ASUS teknolojisi. Kabaca durum bu. Normalde Disable yani kapalı gelir bu ayar. Siz açmadıysanız ASUS sanırım aktif etmiş ayarı bir BIOS sürümünde. Kapalı kalmasında bir sıkıntı yok.

Başka bir sorunuz var mıydı?

Anladım. Teşekkür ederim yardımlarınız için.  :rolleyes:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Bir şey fark ettim onu söyleyeyim son olarak.

İşlemciniz eğer anakart ve sıcaklıklar izin veriyorsa 4.4GHz hıza kadar çıkabiliyor tek çekirdek yüklerinde. Sizde 4.3GHz olarak görünüyor bu ve ilk resminizdeki testlerde. 100MHz kayıp var başından beri ama bu anakart odaklı olabilir. Yada testi tek çekirdek odaklı başlatmadığınızdan dolayı olabilir. Tek çekirdek testi başlatıp frekansınız 4.4GHz hıza çıkabiliyor mu kontrol eder misiniz.

KS

ku1rt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bir şey fark ettim onu söyleyeyim son olarak.

İşlemciniz eğer anakart ve sıcaklıklar izin veriyorsa 4.4GHz hıza kadar çıkabiliyor tek çekirdek yüklerinde. Sizde 4.3GHz olarak görünüyor bu ve ilk resminizdeki testlerde. 100MHz kayıp var başından beri ama bu anakart odaklı olabilir. Yada testi tek çekirdek odaklı başlatmadığınızdan dolayı olabilir. Tek çekirdek testi başlatıp frekansınız 4.4GHz hıza çıkabiliyor mu kontrol eder misiniz.

Tek çekirdek testi hocam. 4390'u görmüş.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Tamamdır bir sıkıntınız yok o halde, her şey normal seyrinde ki 4.4GHz hızda 44 derece maksimum sıcaklığı görmüş işlemci. Yani soğutucu hakkını vermiş.

Başka bir sorunuz var mıydı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri