60.000 TL ve üstü 114K Ya 4080 Super 9950X Li Sistem Topladım. Nasıl?

osmantrk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci
9950X
Ekran Kartı
4080 Super
Arkadaşlar merhabalar. Mimarlık programları kullanım amacım (RHİNO, REVİT, CORONA, D5 RENDER, MAX) bilgisayar toplamak. Böyle bir sistem topladım. 115K tuttu.
Öncelikle toplama serüvenimdeki başlıca nedenlerimi size aktarıyım.
-ARGB İstemiyorum. SİYAH.

-Geniş bir kasa istiyorum en az (420mm üst kısma radyatör sığmalı).

-Sisteme bilindik bir PSU markası seçmek istedim. (aslında psu bu da olabilirdi markaya güvenemedim fiyat olarak rajintek ampere 1000w+80plat fakat FSP tercih ettim rajintek E GÖRE SES, güvenilirlik OLARAK DAHA ORTALAMA BİR PSU.)

-Sonraki Süreçte seçtiğim kasaya (bir süre var olan önde 140x2 arkada 140x1 fanlarla idare etiktne sonra) ön 120x3 Noctua A12X25 arka 1x140x alt 140x2 fanları ile eklemeler değişimler yapacağım.

-Sesli bir sistem istemiyorum çünkü saatlerde bilgisayarda olacağım harıl harıl kafam ağrıyacak gerek yok. (bu konu FAN-PSU-SIVI SOĞ seçimimde etkili oldu)

-9950x fiyatları tam oturmuş sayılmaz. (Ortalama 25K bandında olacağını var sayarsam sistem 115 bin e geliyor)

-Ramler elimde mevcut PATRİOT 64X2 6000MHZ CL30 RAMLERİNİ TERCİH ETTİM 6.5K YA İNDİRİMDE DENK GELDİ.

ANAKARTTAN EMİN DEĞİLİM BAZI ARKADAŞLAR UYUM PROBLEMİ OLDUGUNU SÖYLEMİŞLER. SİZCE ANAKARTTA 2. BİR PCIE5.0 OLMASI GEREKLİ MİDİR? M2 PORTLARI EN AZ 2 TANE GEN 5 Mİ İÇERMELİDİR ? ALTERNATİF OLARAK ASUS STRİX B650 E -E Yİ DÜŞÜNMÜŞTÜM.

ÖNERİLERİNİZE AÇIĞIM NELER DAHA İYİ OLABİLİR ?

KASA
https://www.amazon.com.tr/Fractal-D...2/dp/B08232YMV9/ref=sr_1_3?s=computers&sr=1-3
RAM
https://www.incehesap.com/patriot-v...-2x32gb-ddr5-6000mhz-gaming-ram-fiyati-72410/
PSU
https://www.amazon.com.tr/FSP-Hydro.../B0BHHMV8KH/ref=sr_1_3?sr=8-3#customerReviews
SIVI SOĞUTMA
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08L3KS8CQ/ref=ox_sc_act_title_2?smid=AQN8IESRI2OY2
ANAKART
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09YCV8XQG/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UNQM1SR2CHM&psc=1
EKRAN KARTI
İŞLEMCİ
9950X

ALTERNATİF ANAKARTLAR

anakartlar için x870ler beklenmeli mi ortalama fiyatları ne olacak ne zaman çıkıcak ?

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
AMD X870 ler için bir iki güvenilir yerde çıkş tarihi ve teknik özelliklerinin neler olucağına dair haberler var. Yalnız kesin bir tarih veremiyorlar henüz.

Şurada iki habere rastladım. Güvenilir. Butür haberlerin takip edildiği bir sitedir.
30 Eylül tarihinde tahmini belirtmeye çalışmışlar.
Burada biraz fiyatlarından bahsetmeye çalışmış:

Önemli olacak diğer faktör, ne gibi performans için ne gibi avantajlara sahip olacak.
Biraz MSI bahsetmiş:

Yurtdışında listelenen AMD X870 anakartlar 350 dolardan başlıyor. Şeklinde Tomshardware bir yazı yazmış:

Burada MSI yeni kartlarda faz yapısı ve AMPER değerlerini vermeye çalışmışlar.

--------------------------------------------------------------------

Burada ise AMD X670E ye yönelik karşılaştırmalı farklı markalara ait bir yazı dikkatimi çekti. Bu da yardımcı olablir.,

AMD üst düzey sistemlerde işlemci-mobo.-gpu kombinasyonu açısından pek tecrübem olmadığı için direk olarak şu, şu olsa daha iyi olur, şeklinde net bir öneride bulunamıyorum malesef.

PSU açısından Seasonic GEN.5 ATX3 bakayım dedim. Fiyatlar olağanüstü artmış. 10000 TL lere çıkmış. Yani bu kadar da olmamalı dedim. Bu fiyatlara değmeyecektir.

Bunların dışında Depolama olarak birşey belirtmemişsiniz. Sanıyorum elde mevcut.

Son düzenleme:
KS

osmantrk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
AMD X870 ler için bir iki güvenilir yerde çıkş tarihi ve teknik özelliklerinin neler olucağına dair haberler var. Yalnız kesin bir tarih veremiyorlar henüz.

Şurada iki habere rastladım. Güvenilir. Butür haberlerin takip edildiği bir sitedir.
30 Eylül tarihinde tahmini belirtmeye çalışmışlar.
Burada biraz fiyatlarından bahsetmeye çalışmış:

Önemli olacak diğer faktör, ne gibi performans için ne gibi avantajlara sahip olacak.
Biraz MSI bahsetmiş:

Yurtdışında listelenen AMD X870 anakartlar 350 dolardan başlıyor. Şeklinde Tomshardware bir yazı yazmış:

Burada MSI yeni kartlarda faz yapısı ve AMPER değerlerini vermeye çalışmışlar.

--------------------------------------------------------------------

Burada ise AMD X670E ye yönelik karşılaştırmalı farklı markalara ait bir yazı dikkatimi çekti. Bu da yardımcı olablir.,

AMD üst düzey sistemlerde işlemci-mobo.-gpu kombinasyonu açısından pek tecrübem olmadığı için direk olarak şu, şu olsa daha iyi olur, şeklinde net bir öneride bulunamıyorum malesef.

PSU açısından Seasonic GEN.5 ATX3 bakayım dedim. Fiyatlar olağanüstü artmış. 10000 TL lere çıkmış. Yani bu kadar da olmamalı dedim. Bu fiyatlara değmeyecektir.

Bunların dışında Depolama olarak birşey belirtmemişsiniz. Sanıyorum elde mevcut.
merhabalar hocam teşekkür ediyorum detaylı cevabınız için. Elimde şuanda m2 ssd mevcut o yüzden tercih etmedim. Ramler konusunda fikriniz nedir? iyi bir fiyata satın almıştım 6,5K muadilleri 9,5 10 bandında çok performans farkı yaşamam diye düşündüm v değeri biraz farklı. Psu konusunda en fiyat/performans/güvenilirlik açısından bunu bulabilidim Rajintek marka da var aslında çok daha uygun fiyata ama sistemimi markayı bilmediğim için ona emanet etmek istemedim. Rajintek ile alakalı bilginiz var mı ?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
Merhaba,

RAM konusunda seçiminiz gayet iyi ve isabetli olmuş.
CL30 VE 6000 Mhz frekans açısından. F/P olarak en çok önerilen bir model.
Diğer marka ve modellere göre performans açısından performans farkı yaşamazsınız. EXPO profillerde kullanacaksınızdır.

Tabi biliyorsunuz; bir faktörde performans üzerine işlemcinin bellek denetleyicisi olacaktır.

PSU açısından ezelden beri tercihte ilk kriter çoğunlıkla. PSU nun ana üreticisi olan markalardan almak. Bazı marka ve modeller bu üreticilerden alıyorlar.

Şu Rus bloğunda ana Psu üreticiler hakkında bilgi gözüme çarptı.

FSP de bunlardan biri
''FSP, 2003 yılında esas olarak güç kaynakları satan kendi perakende markası "FSP"yi geliştirdi. FSP tarafından üretilen güç kaynakları ayrıca Antec, Sparkle Power International (SPI) (ABD), OCZ , SilverStone Technology, Thermaltake , Nexus ve Zalman tarafından kendi adları altında satılmaktadır. [ 3 ]'' (Wikipedia)

Bazı PSU derecelendirme siteleri var. Yalnız orada listelenen modellerin bazılarıTürkiye de bulunmuyor. Ayrıca iş iyice işin içnden çıkılmaz bir hal alıyor.

FSP-RAJİNTEK,
Platinium, gold olarak zaten seçimizi yapacaksınızdır. Diğer bir açıdan karşılaştırmada fan, hibrit fan, açısından da bakabilirsiniz.

KS

osmantrk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba,

RAM konusunda seçiminiz gayet iyi ve isabetli olmuş.
CL30 VE 6000 Mhz frekans açısından. F/P olarak en çok önerilen bir model.
Diğer marka ve modellere göre performans açısından performans farkı yaşamazsınız. EXPO profillerde kullanacaksınızdır.

Tabi biliyorsunuz; bir faktörde performans üzerine işlemcinin bellek denetleyicisi olacaktır.

PSU açısından ezelden beri tercihte ilk kriter çoğunlıkla. PSU nun ana üreticisi olan markalardan almak. Bazı marka ve modeller bu üreticilerden alıyorlar.

Şu Rus bloğunda ana Psu üreticiler hakkında bilgi gözüme çarptı.

FSP de bunlardan biri
''FSP, 2003 yılında esas olarak güç kaynakları satan kendi perakende markası "FSP"yi geliştirdi. FSP tarafından üretilen güç kaynakları ayrıca Antec, Sparkle Power International (SPI) (ABD), OCZ , SilverStone Technology, Thermaltake , Nexus ve Zalman tarafından kendi adları altında satılmaktadır. [ 3 ]'' (Wikipedia)

Bazı PSU derecelendirme siteleri var. Yalnız orada listelenen modellerin bazılarıTürkiye de bulunmuyor. Ayrıca iş iyice işin içnden çıkılmaz bir hal alıyor.

FSP-RAJİNTEK,
Platinium, gold olarak zaten seçimizi yapacaksınızdır. Diğer bir açıdan karşılaştırmada fan, hibrit fan, açısından da bakabilirsiniz.
hocam bildigim kadarıyla FSP diğer markalarında PSU üretimini yapıyor. Size zaten belirtmişsiniz. Antec PSU larda kaliteli. FSP oldukça güven verdi bana. Ayrıca Fan sesi de benim için önemli çok fazla sesi yok 25 db ortlama olarak. Plat Gold kısmında da 1000w modeli gold 1200w modeli plat. Bu sistem için 1000w yeterli olur diye düşündüm. Gold olması belki aylık faturamda bana biraz da olsa sıkıntı yapabilir ama aşırı da yapmaz diye düşünüyorum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
Ekran kartı gereksinimini yeterince karşılıyor. 1000W
Platinium da 1000W VE Gold 1000W fiyat farkı dedir diye merak ettim. Türkiyed eyok sanıyorum.

Gold seri de fazlasıyle yeterli olacaktır.
Pc içindeki parçalar ne talep ederse ona göre WATT çekimini yapacaktır. Stok Kullanımda farklı, Youğun iş kullanımında daha fazla WATT yönlendirmesi yapacaktır.

Son olarak siszin seçtiğiniz Gold modeli özelliklerine bakalım:
‎HG2-1000.GEN5 Amazonda belirtmişler.

120mm fan ile geliyor. Fan ömrünü saat olarakyazmamışlar.
ECO Anahtarı,
Daha Sessiz ve Daha Uzun Ömürlü Fan Eco Düğmesi açıkken düğmeyi ihtiyaçlarınıza göre ayarlayarak daha düşük tüketimle ve fısıltı sessizliğinde çalışmayı kolaylaştırabilirsiniz. Güç kaynağı sessiz durumda %30'un altında yüklendiğinde güç kaynağındaki fan çalışmayacaktır

Bu özelliği gayet güzel olmuş. Yüklenmesine göre fan hızı ve desibel grafiği de koymuşlar.

KS

osmantrk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
kasaya büyük demezsen tam istediğin bir kasa
Özellikleri
420mm sıvı soğutmayı destekler power tuşu kilidi var önemli projelerde yanlışlıkla kapatmayı önler
önde devasa 200 mm X2 fanı var
hocam hoşmuş aslında gerçekten çok hoş bi kasa. 200mmx2 olması önde şuan kullanmak istediğimin 120x4 olmasından daha mı ferah acaba ? Power tuşu kilidi de çok iyimiş bu durum psu yu zorlamaz mı peki ?

Ekran kartı gereksinimini yeterince karşılıyor. 1000W
Platinium da 1000W VE Gold 1000W fiyat farkı dedir diye merak ettim. Türkiyed eyok sanıyorum.

Gold seri de fazlasıyle yeterli olacaktır.
Pc içindeki parçalar ne talep ederse ona göre WATT çekimini yapacaktır. Stok Kullanımda farklı, Youğun iş kullanımında daha fazla WATT yönlendirmesi yapacaktır.

Son olarak siszin seçtiğiniz Gold modeli özelliklerine bakalım:
‎HG2-1000.GEN5 Amazonda belirtmişler.

120mm fan ile geliyor. Fan ömrünü saat olarakyazmamışlar.
ECO Anahtarı,
Daha Sessiz ve Daha Uzun Ömürlü Fan Eco Düğmesi açıkken düğmeyi ihtiyaçlarınıza göre ayarlayarak daha düşük tüketimle ve fısıltı sessizliğinde çalışmayı kolaylaştırabilirsiniz. Güç kaynağı sessiz durumda %30'un altında yüklendiğinde güç kaynağındaki fan çalışmayacaktır

Bu özelliği gayet güzel olmuş. Yüklenmesine göre fan hızı ve desibel grafiği de koymuşlar.

evet hocam çok baktım ama 1000w plat sanırsam dediğiniz gibi Türkiyede mevcut değil

kasaya büyük demezsen tam istediğin bir kasa
Özellikleri
420mm sıvı soğutmayı destekler power tuşu kilidi var önemli projelerde yanlışlıkla kapatmayı önler
önde devasa 200 mm X2 fanı var
yani aslında düşününce hocam şuanki seçimimde 420mm front fan desteği var. Yine isteğe göre 200x2 ile değiştirilebilir. Fiyatlarına bakıcak olursak 200 300 tl gibi bir fark var. İki kasa da bana uygun gibi öneriniz için teşekkür ediyorum değerlendireceğim.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
42
kasa güzel e benziyor kalitesini bilmiyorum

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar