Soru 2 Anakart Arasından Hangisini Tercih Etmeliyim? Hazır Sistemde 2 Seçenekde Mevcut Ve Fiyatları Neredeyse Aynı.

KS

VoidRayy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hangi sistem nasıl özelleştirdiniz hocam ?
2024-05-17_20-47-37.png

Şu şekilde yapmıştım ama sistem alacak olursam bu sadece seçeneklerim arasındaydı. (Bu arada anakart olarak Asus'unda x670i var bildireyim. Biostar daha iyi gibi geldi)

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,093
Ekli dosyayı görüntüle 34574
Şu şekilde yapmıştım ama sistem alacak olursam bu sadece seçeneklerim arasındaydı. (Bu arada anakart olarak Asus'unda x670i var bildireyim. Biostar daha iyi gibi geldi)
Biostar çok daha iyi 20faz 105a falan var gereksiz üst seviye. Ama böyle bir anakart falan alıp 7500f işlemci ve 4060ti ekran kartı yakışmamış. Monitör ne olacak ? Ramleri bari en ucuzu yapın 16gb alacaksanız. Ekran kartıda bence 4070supere çıkarıp bir şeyler yapabiliriz gibi. Bütçeniz max kaç ?

KS

VoidRayy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Biostar çok daha iyi 20faz 105a falan var gereksiz üst seviye. Ama böyle bir anakart falan alıp 7500f işlemci ve 4060ti ekran kartı yakışmamış. Monitör ne olacak ? Ramleri bari en ucuzu yapın 16gb alacaksanız. Ekran kartıda bence 4070supere çıkarıp bir şeyler yapabiliriz gibi. Bütçeniz max kaç ?
Açıkçası hocam ben şöyle düşünüyorum; anakart ne kadar üst seviye olursa sistemim o kadar uzun ömürlü olur ileride upgrade yapabilirim gibisinden. Ama daha önce söylediğim gibi ilk seçeneğim bu değil (Aşağıda vereceğim sistem ddr4 bu dediğim biraz saçma gelebilir haklısınız :D), dediğiniz gibide rtx 4060 Ti pek mantıklı bir seçim değil katılıyorum. Bu anakart konusunu sadece fikir sahibi olmak için açtım :)

Sorularınızı yanıtlamak gerekirse:
-Bütçede tam emin değilim ama 40 k'dan ne kadar aşağıda olursa o kadar iyi çünkü monitörde alacağım.
-Monitör olarak da bu modeli düşünüyorum:

-Sistem olarakda en aklıma yatan sistem şu an bu:
(Ryzen 5 7500f değil Ryzen Ryzen 7 5700X yanlış yazılmış)
Bu sistemde yaptığım değişiklikler:
-Anakartı ASUS TUF GAMING B550M-E yaptım
-M2'yi ADATA Legend 850 1TB
-Hava soğutucuyu Thermal Peerless Assasin olarak değiştirdim RGB'sinden dolayı :D

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
422
Açıkçası hocam ben şöyle düşünüyorum; anakart ne kadar üst seviye olursa sistemim o kadar uzun ömürlü olur ileride upgrade yapabilirim gibisinden. Ama daha önce söylediğim gibi ilk seçeneğim bu değil (Aşağıda vereceğim sistem ddr4 bu dediğim biraz saçma gelebilir haklısınız :D), dediğiniz gibide rtx 4060 Ti pek mantıklı bir seçim değil katılıyorum. Bu anakart konusunu sadece fikir sahibi olmak için açtım :)

-Bütçede tam emin değilim ama 40 k'dan ne kadar aşağıda olursa o kadar iyi çünkü monitörde alacağım.

-Hava soğutucuyu Thermal Peerless Assasin olarak değiştirdim RGB'sinden dolayı :D
Oyun için alınıyorsa,bu bütçeye ,bende 7800XT li bi makina düşünürdüm.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,093

Sistem olarak şu 2 sine bakılabilir
DDR4 sistemi boşverin direk o attığınızı. Bu sistemlere özelleştirme yapabiliriz, zaten 2K bir monitör düşünüyorsunuz en az 4070 almak iyi olur.
Monitör buna bakılabilir. Veya

KS

VoidRayy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
+olarak ya işlemciyi ddr4 yapıp ekran kartı bir model yukarı olacak yada ddr5 işlemci yapıp ekran kartı bir seviye düşük olacak. Şu seçenekde var Ekran kartıda yüksek olur İşlemcide ddr5 olur ama anakart depolama gibi parçalar düşük kalacak, bu da hiç içime sinen bir şey değil. Hepside yüksek olursa sistem fiyatı 45k yı geçiyor :D Ekstra olarak bu konuda bir öneriniz varsa söyleyebilirsiniz, bu konuda kafam karışık çünkü.

Sistem olarak şu 2 sine bakılabilir
DDR4 sistemi boşverin direk o attığınızı. Bu sistemlere özelleştirme yapabiliriz, zaten 2K bir monitör düşünüyorsunuz en az 4070 almak iyi olur.
Monitör buna bakılabilir. Veya
Anladım hocam bu attığınız sistemler çok güzel ama anakart olarak düşük,yükseltmeside epey bi pahalı. Onun sorununu ileride yaşarım diye korkuyorum. Yanlışda düşünüyor olabilirim daha önce hiç böyle bir sistem almadım çünkü. Anakart konusunda da gereksiz endişe yapıyorsam söyleyin :D

Monitör için attıklarınıza bakacağım ama bu Asus kötü bir monitör mü ? Attıklarınız daha mı iyidir ?

Son düzenleme:

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,093
Monitör için attıklarınıza bakacağım ama bu Asus kötü bir monitör mü ? Attıklarınız daha mı iyidir ?
Asus bunlara göre daha pahalı, bu bütçede en doğruları attıklarım. Sistem olarak mesela Super 7000 sistemini şu görseldeki gibi özelleştirirsin. 500TL ye soğutucuda çekersin anakartında giriş seviye değil orta seviye olur.

Ekli dosyalar

• 1715971131021.png
    1715971131021.png
    64.6 KB · Görüntüleme: 3
KS

VoidRayy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Asus bunlara göre daha pahalı, bu bütçede en doğruları attıklarım. Sistem olarak mesela Super 7000 sistemini şu görseldeki gibi özelleştirirsin. 500TL ye soğutucuda çekersin anakartında giriş seviye değil orta seviye olur.
Teşekkür ediyorum hocam, yaptığınız sistemi beğendim. Bütçemin biraz daha üstüne çıkarsam alabilirim, deneyeceğim.

Ayrıca attığınız monitörlerde aklıma yattı.

7500f için ideal bir soğutucu öneriniz var mı? Bana en mantıklısı Peerless assasin gibi geliyor.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,093
Teşekkür ediyorum hocam, yaptığınız sistemi beğendim. Bütçemin biraz daha üstüne çıkarsam alabilirim, deneyeceğim.

Ayrıca attığınız monitörlerde aklıma yattı.

7500f için ideal bir soğutucu öneriniz var mı? Bana en mantıklısı Peerless assasin gibi geliyor.
1500TL ye peerless olur veya arkadaşın attığı ucuz yollu daha iyi olur.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,093
7500F için yeterli soğutmayı sağlayacak olursa ucuz olanı tercih edeyim. Siz ne diyorsunuz? peerless mi yoksa cacık'ın attığı mı.
Peerless ömürlük. Gidip 7800x3d falan alınca da soğutur. 7500F için yetsin diyorsan arkadaşın attığı olur.

KS

VoidRayy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Peerless ömürlük. Gidip 7800x3d falan alınca da soğutur. 7500F için yetsin diyorsan arkadaşın attığı olur.
Anladım, çok sağ ol.
Konudan bağımsız olarak bir şey soracağım. Forumda ilk gönderim, konuyla ilgili tartışma bittikten sonra bu başlığı kapatmam gerekiyor mu? Nasıl çalışıyor sistem ?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
422
Aerococol 7500F i soğutur. Üzerinde gelen stok soğutucu ,ısı borusuz,ufacık bi şey. Onunla kıyas bile olmaz.Elimde, am4 için olanından söküp ayırdığım ,2 adedi,atıl vaziyette duruyor.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,093
Anladım, çok sağ ol.
Konudan bağımsız olarak bir şey soracağım. Forumda ilk gönderim, konuyla ilgili tartışma bittikten sonra bu başlığı kapatmam gerekiyor mu? Nasıl çalışıyor sistem ?
Bu şekil bırakabilirsiniz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri