2 Ram Takınca Bilgisayarım CPU Işığı Yakıyor Ve Açılmıyor

tarikkoc1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
öncelikle herkese selamlar.
sistemim şu şekilde:
msi b550m pro vdh
ryzen 5 5600
6700xt
8+8 16 3200 mhz cl16 ram (2 tane de yedeğim var)

bu bilgisayarımda 2 tane ram bağlayınca anında bilgisayarım cpu ışığı yakıyor ve asla açılmıyor. fakat tek olup herhangi bir slota taktığımda çalışıyor. bundan önce 16 gb kullanıyordum problem yoktu. bilgisayarı açtığımda olay görüntüleyicisinde "kernel power 41" hatası görüntülüyorum. bios, windows, driverlar güncel. bios pilini çıkarıp beklemeyi de denedim.

ayrıtetten pc tek ram ile çalıştığında belirli bir süre zarfında (özellikle bir oyunu açtığımda)
kendi kendine restart atıyor. lütfen yardımcı olunuz..

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
öncelikle herkese selamlar.
sistemim şu şekilde:
msi b550m pro vdh
ryzen 5 5600
6700xt
8+8 16 3200 mhz cl16 ram (2 tane de yedeğim var)

bu bilgisayarımda 2 tane ram bağlayınca anında bilgisayarım cpu ışığı yakıyor ve asla açılmıyor. fakat tek olup herhangi bir slota taktığımda çalışıyor. bundan önce 16 gb kullanıyordum problem yoktu. bilgisayarı açtığımda olay görüntüleyicisinde "kernel power 41" hatası görüntülüyorum. bios, windows, driverlar güncel. bios pilini çıkarıp beklemeyi de denedim.

ayrıtetten pc tek ram ile çalıştığında belirli bir süre zarfında (özellikle bir oyunu açtığımda)
kendi kendine restart atıyor. lütfen yardımcı olunuz..
soldan sağa 1 2 3 4 diye sıralasam hangi numaraları ram slotlarını kullandınız. sağlıklı çalışması için 2 ve 4 kullanmalısınız.

KS

tarikkoc1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
öncelikle kullandığım, dima2 dimb2 idi daha sonra sadece dima2 taktığımda açıldı. dimb2 yi taktığımda aynı sorun oldu. sonrasında denedim bütün slotları, tek taktığımda her slotta açıldı. çifte ya da 3-4 takınca aynı oldu.

paladaddy

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
649
öncelikle kullandığım, dima2 dimb2 idi daha sonra sadece dima2 taktığımda açıldı. dimb2 yi taktığımda aynı sorun oldu. sonrasında denedim bütün slotları, tek taktığımda her slotta açıldı. çifte ya da 3-4 takınca aynı oldu.
başka forumlarda kernel power hatasının psu dan kaynaklandıgını tecrube eden bırkac konu okudum. bu da aklında olsun. sstemi baska psu ıle test etme sansın varsa faydalı olur.

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Kernel power psu problemi bu ayrı bir problem tek ram taktığınızda oluşan problem bu.

RAM problemine gelince tahminen ramleriniz farklı ramler. Yani kit olarak alınmış aynı modelin aynı seri ramleri değil. Böyle durumlarda maalesef AMD pek sevmez ve ya sistemi açmaz ya da açsa bile CPU profilini kullanınca mavi ekran alırsınız.

RAM'lerin detaylarını yazarsanız iyi olur. CPU-Z ile RAM'leri tek tek takıp bellek bilgilerine ulaşabilirsiniz.

KS

tarikkoc1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
aynı ramler ile uzun zaman boyunca kullandım. pcyi oda değişimi yaptığım zaman ilk kez o sorunla karşılaştım. ramler daha önceden taş gibi çalışıyordu. 4 ramin 2 si corsair lpx 3200mhz cl16, diğer ikisi corsair vengance pro 3200 mhz cl16
Kernel power psu problemi bu ayrı bir problem tek ram taktığınızda oluşan problem bu.

RAM problemine gelince tahminen ramleriniz farklı ramler. Yani kit olarak alınmış aynı modelin aynı seri ramleri değil. Böyle durumlarda maalesef AMD pek sevmez ve ya sistemi açmaz ya da açsa bile CPU profilini kullanınca mavi ekran alırsınız.

RAM'lerin detaylarını yazarsanız iyi olur. CPU-Z ile RAM'leri tek tek takıp bellek bilgilerine ulaşabilirsiniz.

KS

tarikkoc1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
pcye eski ramimi taktım, core performance boostu kapattım ve yaklaşık 3-4 saat boyunca sıkıntısız çalıştı. buna güvenerek 2. rami taktım fakat yine cpu ışığı yandı ve görüntü gelmedi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri